PL / EN
CHANEL MÉTIERS  D’ART - POKAZ 2019

CHANEL MÉTIERS D’ART - POKAZ 2019

Powrót trendów wypromowanych przez Kleopatrę w czasach świetności starożytnego Egiptu.

Tematem przewodnim pokazu Chanel Métiers d’Art był starożytny Egipt. Karl Lagerfeld sięgając do czasów Kleopatry, zorganizował więc show w egipskiej świątyni umieszczonej w Metropolitan Museum of Art w Nowym Jorku. Poznajcie szczegóły!

CHANEL MÉTIERS D’ART: EGIPSKIE INSPIRACJE NA POKAZIE MODY

Karl Lagerfeld regularnie przygotowuje grudniowe kolekcje, które są hołdem złożonym krawiectwu oraz kunsztownemu rzemiosłu. Inspiracje zaprezentowane podczas jego pokazów przypominają „okno na świat”, dzięki, któremu odkrywamy najrozmaitsze trendy, zakątki globu oraz tradycje związane z unikalnym wzornictwem zaczerpniętym z różnych kultur. Tym razem Karl skąpał projekty w złocie, sprawiając, że stanowiły doskonałą propozycję na świąteczno-zimowe stylizacje. Na wybiegu pojawiły się modelki przypominające współczesne Kleopatry.

Władczyni była ostatnią starożytną królową Egiptu, która fascynowała ludzi przez wieki, a w dobie globalizacji i rozwoju kultury popularnej, stała się natchnieniem wielu projektantów. Efekt? Naukowe wyprawy Champollina w okresie napoleońskim sprawiły, że jubilerzy szukali inspiracji pośród odczytanych przez niego hieroglifów. Odkrycie w Tebach spektakularnych ozdób z epoki faraonów, które przedstawiono w Paryżu w 1862 roku, doprowadziło do tego, że książę Walii zamówił biżuterię ze skarabeuszami dla swojej narzeczonej, księżniczki Aleksandry. Kolejnym istotnym wydarzeniem w historii mody było otwarcie Kanału Sueskiego w 1869 roku, a wraz z nim spopularyzowanie sztuki antycznej. Na potrzeby przedstawień teatralnych projektowano stroje dla aktorek, wśród których królowały nakrycia głowy w stylu egipskiej chusty wykonanej z złotogłowia, a dekoracyjne sfinksy inkrustowane diamentami zdobiły skronie. Czoło natomiast przykrył wisior z wielkiej perły zawieszonej na rubinie. Wśród elementów przystrajających fryzurę pojawiły się frędzle i bursztyny. Kleopatra odegrała także ważną rolę w spopularyzowaniu mody na mocny makijaż oka z wyciągniętą kreską. Nosiła plisowane suknie z subtelnych, powłóczystych tkanin oraz biżuteryjne sandały. Tych wszystkich elementów nie mogło więc zabraknąć na pokazie Chanel Métiers d’Art.

POLECAMY: CHANEL POKAZ WIOSNA LATO 2019

Chanel Métiers d'Art: pokaz mody (fot. materiały prasowe)

CHANEL MÉTIERS D’ART: STYLIZACJE NA POKAZIE MODY

Karl Lagerfeld połączył egipskie inspiracje z tradycją francuskiego domu Chanel. Podczas show widzieliśmy więc złote garsonki z tweedu, tkaniny będącej wizytówką marki oraz prążkowane swetry, urozmaicone błyszczącą nicią. Wśród trendów pojawiły się także metaliczne spodnie, kurtki i misternie wyszywane guziki, które sprawiły, że moda przypominała skarbiec faraonów. Modelki pomaszerowały także w modelach sukienek typu tuba, które nawiązywały do starożytnych posągów i mumii, a wizerunek ten dopełniały torebki w kształcie piramidy. Charakterystycznym dla czasów starożytnych były natomiast okrągłe kołnierze. Całość przystrajała efektowna duża biżuteria przypominająca oryginalne antyczne modele. Karl Lagerfeld postawił także na wielowarstwowość, łącząc ciężkie ornamenty ze zwiewnymi i lekkimi tkaninami w jasnych kolorach. Z zimowych dodatków zaproponował pełne blasku rajstopy, w których nogi wyglądały jakby były spryskane sprayem do grafitti.

W galerii prezentujemy wszystkie sylwetki z pokazu Chanel Métiers d’Art. Jak Wam podobają się egipskie inspiracje w wydaniu Karla Lagerfelda oraz antyczne złoto na ubraniach?

video

STELLA MCCARTNEY JESIEŃ ZIMA 2018/19

tagi: pokaz mody | historia mody | Karl Lagerfeld | Chanel |

podobne artykuły