Logotyp serwisu lamode.info
DOBRA SZKOŁA CZYNI MISTRZA

DOBRA SZKOŁA CZYNI MISTRZA

Wybór dobrej szkoły projektowania to nie lada wyzwanie. Podpowiadamy, w którą z nich warto zainwestować.

W czasach kiedy moda stała się biznesem i zeszła z piedestału elitarności, szkoły mody rosną jak grzyby po deszczu, a młodzi utalentowani ludzie stoją przed ogromnym dylematem, no bo która jest najlepsza? Co da mi szkoła projektowania? Jak wybrać, żeby nie zaprzepaścić szansy i dobrze zainwestować, bądź co bądź niemałe pieniądze?

 

Istnieje kilka szkół, które znacznie ułatwiają start swoim studentom, a ich prestiż, historia i znakomici absolwenci mówią sami za siebie. Przybliżymy Wam ich działalność.

 

 

Parsons School of Design

 

tl_files/info/edukacja/DOBRA SZKOLA CZYNI MISTRZA/parsons logo.jpg

 

 

Ta nowojorska szkoła z tradycjami powstała już w 1896 roku i gwarantuje solidną dawkę dobrego design’u i sztuki dla studentów. W swoich pięciu placówkach Parsons oferuje 27 programów studiów dla studentów under i postgraduate. Świetni wykładowcy pozwalają studentom na rozwijanie umiejętności krytycznego i nieodtwórczego myślenia oraz solidnie przygotowują do zawodu od strony praktycznej. Studenci mają do dyspozycji studia, plenery i wykładowców: artystów, desingerów, architektów, fotografów, ilustratorów czy dziennikarzy mody.  

 

Parsons ukończyli Tom Ford, Donna Karan, Marc Jacobs, Alexander Wang czy Jane Frank.

 

 

Polimoda

 

Międzynarodowy Instytut Projektowania i Marketingu Mody we Florencji powstał dużo później niż Parsons, bo w 1986 roku, ale jest to najlepsza szkoła designu we Włoszech i jedna z najbardziej prestiżowych w Europie. W projekt Polimoda zaangażowana jest Florencja i Instytut Technologii Mody z Nowego Jorku. Instytut kładzie nacisk na utrzymywanie intensywnych kontaktów z najlepszymi firmami odzieżowymi we Włoszech i za granicą, dzięki czemu absolwenci włoskiej uczelni mają ułatwiony start w swoich zawodach. Są kursy przygotowujące, kursy dyplomowe i letnie dla zainteresowanych tematem. Ostatnio na Polimodzie można zostać też ekspertem w dziedzinie przewidywania trendów. Dobrze wyszkolona kadra, profesjonalna nauka rysunku i rozwijania umiejętności technicznych to bez wątpienia atuty Polimody.

 

 

Central Saint Martin’s College of Art and Design

 

tl_files/info/edukacja/DOBRA SZKOLA CZYNI MISTRZA/saint martins logo.jpg

 

Ten londyński college to zdecydowany faworyt w drodze o palmę pierwszeństwa w byciu najbardziej prestiżową szkołą projektowania. Tu można uczyć się rysunku, dziennikarstwa, ceramiki i wzornictwa, grafiki, fotografii i tworzenia filmów. Brytyjskie autorytety w branży mody podpowiadają, motywują i przede wszystkim dają solidną porcję wiedzy. Podstawą każdego kursu w CSM jest indywidualna praca samego studenta - trzeba eksperymentować, stawiać na innowacyjność, poddawać w wątpliwość i unikać utartych schematów. Każdego roku szkoła organizuje pokaz podczas London Fashion Week, na którym swoje prace prezentują najbardziej prominentni uczniowie.

 

Słynni absolwenci Central Saint Martin’s College of Art and Design: Stella McCartney, Krzysztof Stróżyna, Paul Smith, John Galliano, Zac Posen.

 

 

London College of Fashion

 

tl_files/info/edukacja/DOBRA SZKOLA CZYNI MISTRZA/fashion college logo.jpg

 

Bliźniacza uczelnia Saint Martin’s w Londynie. Praca w tej szkole skupia się przede wszystkim na rozwoju pomysłów, zarówno wykładowców jak i studentów. Wiedza tych ostatnich uzupełniana jest o tło historyczne i kulturowe, przemiany społeczne, a nawet polityczne. Buduje się tu także relacje z potencjalnymi pracodawcami, firmami odzieżowymi i projektantami o światowym prestiżu. Misją London College of Fashion jest hasło Fashion the Future. Tu można studiować marketing mody, kostiumografię, grafikę, fotografię, zarządzanie marką, filmoznawstwo, scenografię, a nawet kosmetologię. Kursy odbywają się na czterech poziomach od początkujących po zaawansowane dla chcących kontynuować naukę.

 

London College of Fashion ukończyli m.in.:Jimmy Choo, Emma Hope, Jacques Azagury czy Jane Brown.

 

 

Institute Francais de La Mode

 

tl_files/info/edukacja/DOBRA SZKOLA CZYNI MISTRZA/ifm.jpg

 

Instytut Mody w Paryżu przygotowuje swoich studentów do rozwijania umiejętności przeprowadzania wnikliwego reasearch’u i ekspertyz na polu projektowania mody. Szkoła powstała podobnie jak Polimoda, w 1986 roku z inicjatywy francuskiego ministerstwa ds. przemysłu i międzynarodowej kadry profesjonalistów w branży mody. Głównym zadaniem IFM jest wspieranie rozwoju francuskiej mody i design’u poprzez czynny udział w jego przemianach i nowotarskim podejściu do tematu. To dobry wybór dla wszystkich, którzy po pierwsze mówią biegle po francusku lub po angielsku, po drugie chcą innowacyjnych metod nauczania i promowania własnej indywidualności. Podobnie jak w przypadku pozostałych uczelni kursy przeprowadzane są na różnych poziomach w tym dla początkujących, kursy dyplomowe oraz szkoła letnia. Tu nauczymy się zarządzania marką, projektowania ubrań i akcesoriów, a w czasie kursów letnich odkryjemy tajniki biznesu modowego, kulisy działalności marek oraz sposoby tworzenia produktu. Studenci IFM odbywają trzymiesięczne staże w takich domach mody jak Balenciaga, Givenchy i Chloe.

 

tagi: edukacja | szkoła |

podobne artykuły