Maria Antonina: Ikona Stylu, Królowa Kontrowersji
Złożona ikona mody, ponadczasowy urok Marii Antoniny jest zdefiniowany przez jej styl, młodość i sławę. Odkryj trwały wpływ najbardziej modnej (i pechowej) królowej w historii – z ponad 250 latami projektowania, mody, filmu i sztuki. Już 20 września 2025 roku, londyńskie Victoria and Albert Museum otworzy swoje podwoje, by zaprezentować „Maria Antonina: Dziedzictwo Mody” – długo wyczekiwaną wystawę, która obiecuje przenieść nas w bogaty, lecz tragiczny świat królowej, której imię jest synonimem zarówno ekstrawagancji, jak i rewolucji.
Tilda Swinton w Poznaniu – jest casting
Wystawa w V&A Odsłania Modowe Dziedzictwo
Ta pierwsza w Wielkiej Brytanii wystawa poświęcona życiu francuskiej królowej zaprezentuje ponad 250 obiektów, w tym zapierające dech w piersiach stroje i sztukę dekoracyjną, z których część zostanie wypożyczona bezpośrednio z majestatycznego Wersalu. „Austriacka arcyksiężniczka, która została ostatnią królową Francji, miała ogromny wpływ na europejski gust i modę w swoich czasach… Była najbardziej modną, badaną i kontrowersyjną królową w historii” – jak podkreśla kuratorka wystawy, Sarah Grant, w rozmowie z BBC.

Moda XVII/XVIII wieku /fot. Forum
W naszym artykule zagłębimy się w świat Marii Antoniny i jej modowego dziedzictwa, odkrywając:
- Początki tragicznej królowej: Jak młoda austriacka arcyksiężniczka, wciągnięta w świat dworskiego protokołu i wystawnego życia w 1770 roku, szybko stała się trendsetterką, łamiącą zasady i etykietę.
- Wpływ Rose Bertin: Rola „ministra mody” Rose Bertin i jej legendarne kreacje, które definiowały styl królowej, przesuwając granice zdobnictwa i połączeń kolorystycznych.
- Moda XVIII wieku w pigułce: Charakterystyka mody epoki rokoko, z jej misternymi zdobieniami, pastelowymi odcieniami, szerokimi spódnicami, gorsetami i architektonicznymi fryzurami „pouf”, symbolizującymi bogactwo i status.
- Maria Antonina poza formalnym dworem: Spopularyzowanie robe en chemise i innych „nieformalnych” stylów, oraz jak te pozornie skromne wybory, mimo ich ukrytego luksusu, przyczyniły się do wzrostu publicznego niezadowolenia.
- Dziedzictwo mody i rewolucja: Jak osobiste pragnienie królowej wyrażania siebie poprzez ubiór splotło się z narastającą niechęcią społeczną wobec monarchii, prowadząc do jej tragicznego końca.
Przygotuj się na fascynującą podróż przez historię, modę i społeczne intrygi, które na zawsze ukształtowały legendę Marii Antoniny.

Malowany portret Marii Antoniny Habsburg (1755-1793) /fot. Forum
Skomplikowana ikona mody
Ponadczasowy urok Marii Antoniny jest zdefiniowany przez jej styl, szaloną młodość i sławę. Odkryj trwały wpływ najbardziej modnej (i pechowej) królowej w historii – z ponad 250 latami projektowania, mody, filmu i sztuki, czytamy na stronie londyńskiego Victoria and Albert Museum. Długo wyczekiwana wystawa startuje 20. września 2025.
Najlepsze miasto świata, opowieść o Warszawie
Maria Antonina: dziedzictwo mody zaprezentowane w V&A
Już we wrześniu tego roku będzie można chociaż na chwilę przenieść się do bogatego, ale i tragicznego świata królowej Marii Antoniny, której imię jest synonimem zarówno ekstrawagancji, jak i rewolucji. Pierwsza w Wielkiej Brytanii wystawa poświęcona życiu francuskiej królowej zaprezentuje 250 obiektów, w tym ubrania i sztukę dekoracyjną, z których część zostanie wypożyczona z francuskiego zamku w Wersalu.

Portret Marii Antoniny Habsbourg-Lorraine (1755-93) /fot. Forum
“Austriacka arcyksiężniczka, która została ostatnią królową Francji, miała ogromny wpływ na europejski gust i modę w swoich czasach […] Była najbardziej modną, badaną i kontrowersyjną królową w historii, powiedziała kuratorka wystawy Sarah Grant w rozmowie z BBC.
Początki tragicznej królowej
Maria Antonina, urodzona jako austriacka arcyksiężniczka, przybyła na francuski dwór w 1770 roku jako młoda kobieta wciągnięta w świat nieznoszącego sprzeciwu protokołu i wystawnego życia na niewyobrażalnie absurdalną skalę.

Kirsten Dunst jako Maria Antonina /fot. Instagram.com/frockflicks
Maria Antonina przez swoją buntowniczą naturę szybko stała się trendsetterką, przesuwając granice dworskiego ubioru, zachowań i archaicznej etykiety. Jak wynika z doniesień historyków jej ekstrawagancja była napędzana autentyczną miłością do pięknych rzeczy i pragnieniem ucieczki od nudy dworskiego życia.
Kochała kreacje Rose Bertin, często nazywanej „ministrem mody”. Kreacje Bertin dla królowej były legendarne, zawierały odważne nowe połączenia kolorów i tkanin oraz przesuwały granice zdobnictwa.

Reklama (ok. 1930 roku) sklepu sygnowanego nazwiskiem projektantki Marii Antoniny – Rose Bertin /fot. Forum
Moda XVIII wieku
Moda w XVIII wieku była czymś więcej niż tylko ubraniem; była językiem, elementem hierarchii społecznej. W epoce Marii Antoniny dominował styl rokoko, charakteryzujący się zabawną asymetrią, misternymi zdobieniami i pastelowymi odcieniami. Sylwetki kobiet były definiowane przez szerokie fiszbiny, które niebotycznie rozszerzały spódnice. Zaś gorsety były ściśle sznurowane, podkreślając wąską talię, a rękawy zdobiły kaskady koronek i wstążek. Tkaniny były bogate i luksusowe – jedwabie, satyny i brokaty, często misternie haftowane motywami natury, a nawet scenek z wiejskiej codzienności.

Portret stylu księżniczki Marii Teresy DE SAVOIE / XVIII wiek /fot. Forum
Włosy również były cudem architektury. Fryzura „pouf”, słynna z propagowania Marii Antoniny, mogła osiągnąć niewiarygodne wysokości. Te włosy, często pudrowane białym lub kolorowym krochmalem, wymagały godzin przygotowań i sygnalizowały ogromne bogactwo właścicielki.
Maria Antonina nieformalnie
Unikając formalnego stroju dworskiego, spopularyzowała robe en chemise, stosunkowo skromną suknię muślinową, często noszoną ze słomkowym kapeluszem. Ta pozornie niewinna zmiana, przeznaczona w czasie spędzania czasu w jej prywatnych rezydencjach, była postrzegana przez opinię publiczną jako skandaliczny afront dla dworskiej godności i symbol jej oderwania od trudności, z jakimi borykają się zwykli ludzie.

Kirsten Dunst jako Maria Antonina /fot. Instagram.com/theperfectmagazine
Choć wydawał się skromny, używany w nim szlachetny muślin był nadal drogim produktem z importu, który umknął uwadze ludności zmagającej się z głodem i ubóstwem.
Dziedzictwo mody Marii Antoniny w V&A
Spuścizna modowa Marii Antoniny jest paradoksem. Była trendsetterką, której styl, w swoich ekstremach, wyniósł ją na wyżyny, ale i doprowadził do jej tragicznej śmierci. Jej pragnienie wyrażania siebie poprzez ubrania zostało uwikłane w rosnącą niechęć do monarchii. A słynne muzeum Victorii i Alberta w Londynie już we wrześniu 2025 zaprasza na to wyjątkowe wydarzenie, które każdy miłośnik mody powinien odwiedzić. Cena biletu 23/25 funtów.
Zdjęcie główne: Forum