Wybierasz się w niedalekiej przyszłości do Madrytu? Jeśli wyjazd do stolicy Hiszpanii pojawił się w twoim majowym kalendarzu i wciąż zastanawiasz się, na jakie kulturalne atrakcje postawić, spieszymy z podpowiedzią. Które muzea w Madrycie warto wpisać do swojego planu zwiedzania? Oto trzy najciekawsze propozycje.
Muzea w Madrycie – 3 najciekawsze propozycje, do odwiedzenia w maju 2025
Na muzealnej mapie stolicy Hiszpanii znajduje się sporo interesujących punktów. Jeśli jednak czas nie pozwala na, aby dotrzeć do każdego z nich, warto postawić na najciekawsze propozycje. Które muzea w Madrycie warto więc zwiedzić w pierwszej kolejności? Przedstawiamy nasze TOP3.
3 muzea, które trzeba zobaczyć w Amsterdamie w maju 2025. Stolica Holandii sztuką stoi
Muzeum Prado: must-see podczas zwiedzania Madrytu
Jako pierwsze w naszym zestawieniu znalazło się Muzeum Prado. I nie jest to przypadek, ponieważ mowa o jednym z najliczniej odwiedzanych muzeów świata. Miejsce to powstało w 1819 roku z inicjatywy króla Ferdynanda VII – na prośbę jego drugiej żony, Marii Izabeli. W murach klasycystycznego budynku zbudowanego pod koniec XVIII wieku (który już sam w sobie robi wrażenie) znajduje się ponad 35 000 eksponatów, w tym między innymi prace Pablo Picasso, dzieła Tycjana czy greckie rzeźby z okresu archaicznego.
W maju 2025 to muzeum w Madrycie przygotowało dla odwiedzających między innymi te trzy wystawy:
El Greco. Santo Domingo el Antiguo (do 15 czerwca 2025): wybierając się na tę wystawę, zobaczysz osiem z dziewięciu dzieł hiszpańskiego artysty greckiego pochodzenia – El Greco – namalowanych dla Klasztoru Świętego Dominika z Silos.
Changing Forms: Myth and Metamorphosis in the Roman Drawings of José de Madrazo (do 22 czerwca 2025): ta wystawa skupia się na rysunkach José de Madrazo i jest poświęcona fascynacji artysty przemianami mitologicznymi i ich znaczeniem w sztuce oraz życiu.
The Martyrdom of Saint Andrew (do 30 czerwca 2026): Będąc w Madrycie nie możesz przegapić okazji, by zobaczyć obraz Petera Paula Rubensa pt. „Męczeństwo św. Andrzeja”. Dzieło to zostanie w Muzeum Prado aż do 2026 roku.
Bilety do Muzeum Prado to koszt 15 euro.

El Greco, “Wniebowzięcie Matki Boskiej”
Muzeum Narodowe Centrum Sztuki Królowej Zofii to obowiązkowy punkt dla miłośników sztuki
Muzeum Narodowe Centrum Sztuki Królowej Zofii lub po prostu Muzeum Królowej Zofii mieści się w budynku XVIII-wiecznego szpitala (Hospital General). Muzeum działa od 1992 roku i jest poświęcone przede wszystkim hiszpańskiej sztuce (prace między innymi Salvadora Dalego czy Pabla Picassa), choć znaleźć można też wśród jego eksponatów dzieła niehiszpańskich twórców (np. Yves Klein, Jacques Lipchitz). Dodajmy, że stała ekspozycja czeka na zwiedzających na drugim i czwartym piętrze. Poza sztuką w budynku muzeum znajduje się również biblioteka artystyczna (ponad 100 000 książek, 3 500 nagrań dźwiękowych i 1000 nagrań wizualnych).
W maju 2025 to muzem w Madrycie przygotowało dla odwiedzających między innymi te trzy wystawy:
Néstor reencontrado (do 8 września 2025): to muzeum w Madrycie wystawia ponad 100 prac (rzadko prezentowanych na lądzie) kanaryjskiego artysty, Néstora Martína-Fernándeza de la Torre, żyjącego na przełomie XIX i XX wieku. Jego sensualne, pełne fantazji obrazy odzwierciedlają fascynację androgynicznym ciałem, okultyzmem i lokalną tożsamością Wysp Kanaryjskich.
Ritmos (do 13 czerwca 2025): ta wystawa pokazuje, jak praca kobiet, ukazywana w hiszpańskiej prasie od lat 20. XX wieku, wpłynęła na kształtowanie ich tożsamości przed, w trakcie i po wojnie domowej. Ekspozycja bazuje na materiałach z biblioteki muzeum.
Laia Estruch (do 1 września 2025): Hello Everyone to instalacja Laili Estruch, obejmująca jej twórczość od 2011 roku po dziś. Do stworzenia wystawy wykorzystano rzeźby, grafiki czy dźwięki. Instalacja ma formę archiwum-performansu.
Bilety do Muzeum Królowej Zofii można nabyć za 12 euro. W niedzielę, między godziną 12:30 a 14:30, wstęp jest bezpłatny. Podobnie zresztą jak wieczorami (bez wtorku) między godziną 19:00 a 21:00.

fot. museoreinasofia.es/exposiciones/laia-estruch
Muzeum Thyssen – Bornemisza z wystawą poświęconą Marcelowi Proustowi
Ostatnim punktem jest muzeum sztuki mieszczące się w Palacio de Villahermosa. W jego murach zgromadzono obrazy z kolekcji barona Heinricha Thyssena-Bornemiszy i jego syna Hansa Heinricha Thyssena-Bornemiszy. Na wystawie zobaczymy między innymi prace Tycjana, Giovanniego Battisty Pittoniego, Francisca Goi czy Vincenta van Gogha. Od 2017 roku to muzeum w Madrycie uzyskało tytuł Muzeum Narodowego.
Jeśli wybierzesz się tam w maju 2025 roku, będziesz mieć możliwość podziwiać wystawę poświęconą Marcelowi Proustowi (będzie dostępna do 8 czerwca). Ma ona pokazywać związek między jego twórczością literacką a sztuką. Na ścianach zobaczymy więc prace Tissota, Moneta czy Maneta.

fot. IG @museothyssen
Warto wiedzieć, że Muzeum Prado, Królowej Zofii i Thyssen-Bornemisza tworzą Trójkąt Sztuki. Te trzy muzea mieszczą się w pobliżu Parku Retiro.