Majówka w stolicy? Warszawa otwiera przed nami drzwi do niezwykłych światów zamkniętych w galeriach i muzeach. To idealny czas, aby w centrum postawić nie tylko doskonałe restauracje, energiczne atrakcje, wyjazdy nad jezioro i spacery po parkach, ale też spokój ducha, którego doświadczyć możemy podczas obcowania ze sztuką. Wystawy w Warszawie majówka 2025 – oto 5 propozycji, które umilą ci weekend majowy bez wypadu poza miasto.
Wystawy w Warszawie majówka 2025 – pierwszy punkt na liście to nowe MSN
Adres: ul. Marszałkowska 103, Warszawa
“Wystawa niestała. 4 x kolekcja” to ogromny plac przepełniony sztuką, którego doszukujemy się w nowootwartym budynku Muzeum Sztuki Nowoczesnej przy ulicy Marszałkowskiej 103. To pierwsza duża wystawa w debiutującym w październiku muzeum, która gromadzi około 150 obiektów ponad 100 polskich i zagranicznych artystów. Wśród nazwisk, które można już zobaczyć, są m.in: Sarah Lucas, David Wojnarowicz, Alina Szapocznikow, Magdalena Abakanowicz. Podzielona jest na cztery sekcje, a mianowicie:
- Sztandar. Zaangażowanie, realizm i sztuka polityczna
- Tworzywa sztuczne: ciała, towary, fetysze od zimnej wojny po współczesność
- Przenicowy świat. Sztuka, duchowość i przyszłe współistnienie
- Realne abstrakcje. Autonomia sztuki wobec katastrof nowoczesności
z czego każda z nich odpowiada odmienną historię i w inny sposób pokazuje, jak sztuka reaguje na zmieniający się świat w aspektach politycznych, społecznych, duchowych i estetycznych. Dwa piętra i kilkanaście sal wymaga około 2 godzin zwiedzania, które zwieńczyć można w doskonałej restauracji Rumory, znajdującej się na parterze budynku.
Najlepsze wystawy na 2025 rok w warszawskim MSN-ie? Sprawdź!

fot. Forum / Kadr z Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie z jednej z wystaw, która otwarta będzie w majówkę 2025.
“Sztuka Fantastyczna w Warszawie” – 4 edycja magicznego wydarzenia
Adres: ul. Ząbkowska 31, Warszawa
Majówka to też idealny czas, aby dać się ponieść wyobraźni. Dobrze się składa, bo w Muzeum Sztuki Fantastycznej w Warszawie trwa właśnie czwarta edycja wystawy “Sztuka Fantastyczna w Warszawie”. We wnętrach zobaczyć można siedemdziesiąt dzieł sztuki wyjątkowych artystów specjalizujących się w tej dziedzinie. Jak czytamy na oficjalnej stronie – zdecydowana większość eksponatów jest po raz pierwszy prezentowana publicznie. Wśród długiej listy twórców pojawiają się: Zdzisław Beksiński, Jerzy Duda-Gracz, Wojciech Siudmak, Wiesław Wałkuski, Dariusz Zawadzki, Jacek Szynkarczuk, Andrzej Olczyk, Mariusz Krawczyk, Sebastian Smarowski, Michał Powałka, Krzysztof Powałka, Rafał Masiulaniec, Igor Panchuk, Bartosz Stępiński, Grzegorz Czechowski, Grzegorz Wróbel i Magdalen Szynkarczuk. Cena biletów to 30 złotych za wejście ulgowe i 40 złotych za bilet dla osoby dorosłej. To miejsce, które z pewnością zaciekawi młodszą widownię.

fot. Muzeum Sztuki Fantastycznej w Warszawie / Plakat promujący wystawę sztuki fantastycznej, która potrwa do 25.05.2025 roku.
Majówka w Łazienkach Królewskich. Bezpłatne zwiedzanie wszystkich obiektów muzealnych
Adres: Łazienki Królewskie, Warszawa
Warszawskie Łazienki Królewskie przygotowały szeregi atrakcji dla odwiedzających, którzy mają zamiar spacerować po zielonym skwerze w majówkę. Jedną z nich są darmowe wejścia do wszystkich stref muzealnych dla dzieci i dorosłych w dniach 1-4.05.2025. W Pałacu na Wyspie zobaczymy Królewską Galerią Obrazów oraz wyjątkową kopię Konstytucji 3 maja z 1791 roku, która specjalnie na tę okazję wypożyczona została z Archiwum Głównego Akt Dawnych w Warszawie. W Starej Oranżerii z kolei zapoznać można się z Królewską Galerią Rzeźby i Teatrem Królewskim. Odwiedzać można również Pałac Myślewicki, Biały Dom, Wodozbiór, Muzeum Łowiectwa i Jeździectwa oraz przestrzeń twórczą “Co tu grają” w Starej Kordegardzie.

fot. Paweł Czarnecki, Łazienki Królewskie / Warszawskie wystawy w Łazienkach Królewskich, które w majówkę 2025 zwiedzać można za darmo.
“Andrzej Wróblewski. Ja jeden z wielu” – ostatnie dni, aby zobaczyć wyjątkową wystawę
Adres: Muzeum Staraków, ul. Bobrowiecka 6, Warszawa
W warszawskim Muzeum Staraków do 4 maja 2025 roku trwa wystawa wybitnego artysty Andrzeja Wróblewskiego – jednego z najważniejszych polskich malarzy XX wieku, który zdefiniował sztukę pokolenia. Jego dzieła do dzisiaj pozostają autorytetem i zyskują sławę na całym świecie. To też po ogromnym sukcesie w Wenecji, również w Polsce postanowiono oddać mu cześć, a pierwsze dni maja to ostatni dzwonek, aby zapoznać się z twórczością. Obok obrazów wybrzmiewają również słowa poezji Tadeusza Różewicza, tworząc odprężającą, acz ciekawą fuzję idealną na wolne południe.
“Wystawa w Warszawie podkreśla rolę artysty jako drogowskazu w trudnych, skomplikowanych czasach. Jego wizja – łącząca osobiste doświadczenia, symbolikę i zaangażowanie – staje się świadectwem i komentarzem do współczesności, inspirując kolejne pokolenia. Wystawa Ja jeden z wielu to hołd dla młodego twórcy, którego przesłanie wciąż porusza i pozostaje nadal ważne” – czytamy na oficjalnej stronie organizatorów, Fundacji Rodziny Staraków.

fot. Muzeum Staraków w Warszawie / Kadr z wystawy “Andrzej Wróblewski. Ja jeden z wielu”.
“Edward Dwurnik: Portret z natury” – Polska lat 70. i 80. w pigułce
Adres: Siedziba Fundacji Edwarda Dwurnika przy ul. Nałęczowksiej 25, Warszawa
Najnowsza wystawa „Edward Dwurnik: Portret z natury” przywraca pamięci współpracę artysty ze zmarłym w 2024 roku Andrzejem Szczygłem – scenarzystą i reżyserem filmów dokumentalnych. Na wystawie zobaczymy dzieła z lat 70. i 80., które ukazują Polaków epoki PRL-u. Miks wykonania, stylistyki, optyki z dominacją ludzkiej twarzy i zmartwienia życia codziennego tworzy fuzję, która niemal przenosi nas do minionych dekad. Wystawie towarzyszyć będą również projekcje filmów dokumentalnych Andrzeja Szczygła, a także trzydzieści fotografii Teresy Gierzyńskiej, wieloletniej obserwatorki współpracy dwóch artystów.

fot. Teresa Gierzyńska, Fundacja Edwarda Dwurnika
Większość muzeów w czasie majówki będzie otwarta, ale mogą mieć one zmienione godziny otwarcia dla odwiedzających, dlatego najlepiej sprawdzić to na oficjalnych stronach obiektów.
Zdjęcie główne: fot. Muzeum Staraków w Warszawie / Kadr z wystawy “Andrzej Wróblewski. Ja jeden z wielu”.