Częste zaglądanie do galerii sztuki pozwoli Ci poznać współczesną polską sceną artystyczną. Podczas spaceru po Śródmieściu możesz zajrzeć do poniższych lokalizacji, których aktualne wystawy wkrótce się kończą.
Wystawa Kwiatostan, Galeria Raster
— Tytułowy kwiatostan jest metaforą roz[-]kwitu i tęsknotą za intensywnością doznań, zaś poszczególne prace, oglądane jedna po drugiej, tworzą rodzaj spek[-]taklu, w którym grają ze sobą różne kształty, fak[-]tury, barwy i refleksy światła — czytamy w kuratorskim opisie indywidualnej wystawy Michała Budny, którego prace goszczą obecnie w Galerii Raster. Nie zobaczymy tam klasycznych kwiatów, wyglądających do widza z płótna. To drewniane i metalowe obiekty o geometrycznej strukturze, charakterystycznej dla twórczości artysty.
Wystawa trwa do 27 stycznia bieżącego roku. Do galerii traficie przy ulicy Wspólnej 63 w Warszawie.
Czytaj również: NOWE PRZEZNACZENIE DAWNEGO HOTELU CRACOVIA. POWSTANIE W NIM MUZEUM ARCHITEKTURY I DESIGNU
Ferneweh, Galeria Monopol
“Ferneweh” to niemieckie słowo, będące nośnikiem wielu emocji. Głównie tęsknoty. Basia Bańda, artystka, bada związek między wspomnieniami, punktami geograficznymi i ciałem. Efekt jej rozważań odnajdziemy w płótnach, zawieszonych na ścianach galerii Monopol.
—W sytuacji nieustającej wędrówki pamięć zapisana w ciele służy jej za kompas. Wyznacza północ oraz wszystkie najdalsze punkty na mapie artystki. Kolejnymi koordynatami stają się emocje – zbiór lęków, zachwytów, niepewności i marzeń – brzmi fragment tekstu kuratorskiego wystawy. Ekspozycję możecie oglądać do 27 stycznia 2024 roku przy ulicy Marszałkowskiej 34/50.
Stories of Lasting, Gunia Nowik Gallery
Wystawa “Historie Trwałości” w galerii Gunia Nowik Gallery prezentuje prace dwóch artystek, Agaty Bogackiej i Izy Tarasewicz. Ekspozycja gromadzi dzieła, które są wynikiem intuicyjnego procesu, skupiając się na temacie bezpieczeństwa i relacji człowieka z szeroko rozumianą przestrzenią. Na wystawie zobaczymy mosiężne rzeźby Tarasiewicz i obrazy Bogackiej, operujące na granicy światła i ciemności.
Energie, miłość, nienawiść, złe wieści, dobre wieści i katastrofy, z których wszystkie są przekazywane przez duszę, rękę i pędzel artysty na surowe płótno. Roje kolorów są tak pięknie nakładane, ale również obecne na obrazach to rozpaczliwy okrzyk — czytamy w opisie kuratorskim.
Wystawę możecie oglądać do 10 lutego przy ulicy Brackiej 18/62.
Zobacz również: 3 IMMERSYJNE WYSTAWY, KTÓRYCH NIE MOŻESZ PRZEGAPIĆ. SĄ OTWARTE W WARSZAWIE
Zdjęcie główne: Instagram @basiabanda