Książki 2024: Na wszystkich frontach. Edukacja reporterki Clarissa Ward
Kupiłam ją kilka dni przez zakończeniem 2023 roku, żeby zdążyć przeczytać ją w świątecznej przerwie. I muszę przyznać, że już dawno nie byłam tak zainspirowana, a jednocześnie onieśmielona czyjąś odwagą i pasją.
„Jestem naczyniem. Potrafię zrozumieć ludzi i przekazywać ich idee. Jestem komunikatorką”.
Clarissa Ward, aktualnie szefową korespondentów CNN, jest czołową reporterką zajmującą się konfliktami i kryzysami na całym świecie, która w swojej autobiograficznej historii opowiada o portrecie zmieniającego świata, w którym mogła uczestniczyć na przestrzeni ostatnich lat. To pełna emocji książka, która prowadzi nas przez Rosję, Chiny, Afganistan, Ukrainę i Libię, Syrię czy Izrael. Pokazuje ogrom pracy, pasji, ale też zaangażowania, które Ward włożyła, aby stać się najlepszą zagraniczną reporterką ostatnich lat.
Ward odnalazła swój własny styl. Potrafi rozmawiać z dyktatorami, syryjskimi rebeliantami czy uzbrojonymi talibami. “Edukacja reporterki” to gorzko-słodka opowieść o tym, czego doświadczyła i nauczyła się w trakcie swojej pracy na froncie.
PRZECZYTAJ TEŻ: PRADA I HERMÉS: NOWE POZYCJE W MODOWEJ SERII ARKADY
Książki 2024: Galicja Norman Davies
Nie ma książki Normana Davisa, której nie miałabym w rękach. Wszystko za sprawą mojego dziadka i wujka, którzy wpoili mi, jeszcze w czasie nauki w gimnazjum, że jeżeli uczyć się historii, to z książek Davisa. Coś w tym jest, bo kilka lat później, na egzaminie z Historii Polski, nie zdałabym, gdyby niezawodne “Boże Igrzysko”.
Wiele lat po ostatniej powieści autora Davis powraca w najlepszym stylu i przedstawia losy ziem dawnej Rzeczpospolitej. Jest to historia o micie i legendzie, jaką Galicja zbudowała wokół siebie przez te wszystkie lata. To opowieść nie tylko z perspektywy wielkich wydarzeń, ale też historia opowiedziana oczami zwykłych mieszkańców. “Galicja” nie jest laurką wystawioną Habsburgom i Potockim. To faktograficzna opowieść o tym, jak za wszelką cenę w czasach rozbiorów przetrwała polskość.
PRZECZYTAJ TEŻ: MARZYSZ O BRANŻY MODY? OTO 10 KSIĄŻEK NA START!
Książki 2024: Riesling i tapasy. O niezwykłych połączeniach jedzenia i wina na szlakach Europy Tomasz Prange-Barczyński
Książka, którą znalazłam pod choinką i już wiem, że połknę w nowym roku. Chociaż jeszcze nie miałam szansy jej przeczytać, od razu przejrzałam, co oferuje i jestem zachwycona. Ma w sobie wszystko to, czego oczekuję od opowieści o winie i jedzeniu.
Tomasz Prange-Barczyński zabierze was w podróż pełną smaków i zapachów po tradycyjnych krajach winiarskich, takich jak Włochy, Francja, ale też Grecja, Bałkany czy Niemcy. Pisze o niezwykłych połączeniach jedzenia i wina, których doświadczył na europejskich szlakach w czasie swoich podróży. Książka jest pięknie wydana, w formie swoistego przewodnika, który być może zainspiruje was do zaplanowania urlopu na 2024 rok.
Premiery książek 2024: Anna Wintour. Biografia Amy Odell
Jeszcze wiele nie mogę napisać o tej książce, chociaż o jej bohaterce można by pewnie naskrobać i kilka powieści. Wreszcie doczekaliśmy się polskiej wersji biografii o królowej mody i dziennikarstwa modowego – Annie Wintour. Przez jednych uwielbiana, przez innych znienawidzona, ale mimo wszystko IKONA.
Biografia Wintour może być tak samo pociągająca, jak jedna z pierwszych autobiograficznych książek, które czytałam jeszcze przed studiami. Doskonale pamiętam życiorys Kristie Clements, która przez kilkanaście lat zarządzała australijskim wydaniem “Vogue’a”. To była książka, która przybliżyła mnie do posady redaktorki mody. Jeżeli ta o Annie, przybliży mnie do kolejnego kroku w mojej karierze, nie mogę się doczekać!
Premiera biografii zapowiedziana jest na 24 stycznia 2023 roku.