Stolica sztuką stoi, a oferta kulturalna każdego dnia się powiększa, trafiając w wysublimowane serca i spełniając ukryte potrzeby oraz fantazje każdego z nas. Klasyczna, a może awangardowa, kino i film, taniec, muzyka, książka, obraz czy sceniczne wojaże – każdą warszawską scenę wypełnia zamiłowanie do ucieczki w świat spektaklu. Oto trzy sztuki teatralne w Warszawie na maj 2025, a raczej jego drugą połowę, które nie mogą umknąć bystremu oku konesera piękna.
Maj w Amsterdamie? Te trzy muzea musisz odwiedzić w stolicy Holandii!
Sztuki teatralne w Warszawie na maj 2025 – TOP 3 wystąpienia na drugą połowę miesiąca
Teatr Narodowy w Warszawie i “Król Lear” w reżyserii Grzegorza Wiśniewskiego
W drugiej połowie maja na deskach Teatru Narodowego w Warszawie zobaczyć można monumentalną inscenizację Króla Leara w reżyserii Grzegorza Wiśniewskiego – jednego z najciekawszych interpretatorów klasyki we współczesnym teatrze.
“Król Brytanii postanawia podzielić swoje królestwo między córki, by uwolniły go od trosk i trudów. Decyzję poprzedza jednak pytaniem: która z was kocha mnie najbardziej? – czytamy na oficjalnej stronie Teatru Narodowego.
Czy może oczekiwać szczerości? Czy szczerość może do siebie przekonać? Czy można oddać władzę, zachowując posłuszeństwo poddanych? I czy można zrozumieć własną starość?” – oto pytania, w których obliczu staniemy po i w trakcie oglądania.
Jego wizja szekspirowskiej tragedii to mroczne, intensywne widowisko, które przenosi widza w świat rozpadu wartości, władzy i więzi rodzinnych. W roli tytułowej występuje Jerzy Radziwiłowicz, który kreśli poruszający portret upadającego monarchy – rozdartego między dumą a rozpaczą. Partnerują mu m.in. Danuta Stenka jako okrutna i bezwzględna Goneril oraz Dominika Kluźniak jako emocjonalnie złożona Kordelia. Scenografia i kostiumy autorstwa Mirka Kaczmarka podkreślają monumentalność upadku Leara, a minimalistyczna, pełna napięcia muzyka, za którą odpowiada Aleksandra Gryka, dopełnia psychologicznego pejzażu spektaklu. To propozycja obowiązkowa nie tylko dla miłośników Szekspira, ale dla wszystkich, którzy szukają w teatrze głębi i artystycznego rozmachu.
Pozostałe daty spektakli w maju: 25,27,28.05.2025 rok

fot. Teatr Narodowy w Warszawie, kadr ze sztuki “Król Lear” Grzegorza Wiśniewskiego.

fot. Teatr Narodowy w Warszawie, kadr ze sztuki “Król Lear” Grzegorza Wiśniewskiego.
Teatr Garnizon Sztuki i “Gra” z Julią Wieniawą oraz Adamem Woronowiczem
W repertuarze Teatru Garnizon Sztuki w Warszawie znajduje się spektakl Gra w reżyserii Norberta Rakowskiego, który premierę miał w 2023 roku. To kameralne, intensywne przedstawienie oparte na scenariuszu Theo van Gogha, adaptowanym przez Theodora Holmana, stanowi intrygujący pojedynek słowny i psychologiczny między dwojgiem bohaterów.
„GRA” to pojedynek dwóch niezwykłych osobowości. To emocjonująca, przebiegła gra, pełna napieć i zagadek walka bez reguł, w której nic nie jest oczywiste. W rolach głównych zaskakujący aktorski duet, który na długo zapadnie w pamięci: Julia Wieniawa i Adam Woronowicz. – czytamy na oficjalnej stronie.
Doświadczony dziennikarz polityczny, Pierre, grany przez Adama Woronowicza, zostaje wyznaczony do przeprowadzenia wywiadu z młodą gwiazdą seriali i filmów młodego pokolenia, Katją, w którą wciela się Julia Wieniawa. Spotkanie, które początkowo wydaje się rutynowym zadaniem, przeradza się w pełną napięcia grę pozorów, w której nic nie jest oczywiste. Scenografia autorstwa Marii Jankowskiej oraz muzyka skomponowana przez Piotra Aleksandrowicza tworzą atmosferę sprzyjającą refleksji nad stereotypami i uprzedzeniami społecznymi. Spektakl porusza tematykę zacierania się granic między różnymi światami i zmusza widza do przemyślenia własnych osądów.
Pozostałe daty spektakli w maju: 20, 27.05.2025 rok

fot. IG @garnizonsztuki_teatr / Kadr ze sztuki “Gra” z Julią Wieniawą i Adamem Woronowiczem.

fot. IG @garnizonsztuki_teatr / Kadr ze sztuki “Gra” z Julią Wieniawą i Adamem Woronowiczem.
Teatr Wielki Opera Narodowa i kultowa opera “Tosca”
W drugiej połowie maja 2025 roku na scenie Teatru Wielkiego Opery Narodowej w Warszawie wystawiana jest opera Tosca Giacoma Pucciniego, w reżyserii Barbary Wysockiej. To klasyczne dzieło operowe, należące do kanonu światowego repertuaru, powróciło na warszawską scenę w 2019 roku i od tego czasu cieszy się niesłabnącym zainteresowaniem widzów.
Akcja opery została przeniesiona do Rzymu lat 70. XX wieku, co nadaje jej nowy, współczesny kontekst. Scenografia autorstwa Barbary Hanickiej oraz kostiumy Julii Kornackiej oddają atmosferę tamtego okresu, podkreślając dramatyzm i napięcie obecne w dziele Pucciniego. W rolach głównych występują m.in. Izabela Matuła jako Tosca, Hovhannes Ayvazyan jako Cavaradossi oraz Krzysztof Szumański jako Baron Scarpia. Dyrygentem spektaklu jest Patrick Fournillier. Całość dopełniają choreografia Jacka Przybyłowicza oraz zjawiskowe projekcje wideo. Spektakl trwa około 3 godzin, z dwiema przerwami, i jest prezentowany w języku włoskim z polskimi oraz angielskimi napisami.
Pozostałe daty spektakli w maju: 23, 24, 25, 30, 31.05.2025 rok

fot. Teatr Wielki Opera Narodowa, kadr z opery “Tosca”.

fot. Teatr Wielki Opera Narodowa, kadr z opery “Tosca”.
Jakie muzea odwiedzić w Warszawie w 2025 roku? Sprawdź na miumag.eu
Zdjęcie główne: IG @garnizonsztuki_teatr