lamode > INFO > RYNEK > CZY INDIAŃSKIE LOBBY NA TRWAŁE ZMIENI OBRAZ PRZEMYSŁU MODY?
Lamode.info

CZY INDIAŃSKIE LOBBY NA TRWAŁE ZMIENI OBRAZ PRZEMYSŁU MODY?

CZY INDIAŃSKIE LOBBY NA TRWAŁE ZMIENI OBRAZ PRZEMYSŁU MODY?

Dodane przez Redakcja
15 Listopad '12

Indianie i kowboje – czy ten z pozoru niewinny motyw może stać się powodem poważnego skandalu w świecie mody? Wszystko na to wskazuje. Tylko w ciągu minionego miesiąca Krajowy Kongres Indian Amerykańskich trzykrotnie wywołał prawdziwą burzę w świecie mody i showbiznesu.

 

 

Już na początku października przedstawicieli rdzennej ludności amerykańskiej wzburzyła, unikająca dotąd skandali, Lana del Rey, która w 10-minutowym teledysku do piosenki Ride (w którym wciela się w podróżującą z podstarzałymi harleyowcami prostytutkę) wystąpiła w wojennym indiańskim pióropuszu. Choć jednak video wzbudziło spore kontrowersje, nikt nie zażądał usunięcia go z sieci, jak miało to miejsce ze słynnym klipem Looking Hot zespołu No Doubt.

 

Lana del Rey w teledysku Ride
źródło: youtube.com

 

W skutek głośnych protestów Krajowego Kongresu Indian Amerykańskich, tuż po premierze najnowszego singla, w którym Gwen Stefani odgrywa rolę zniewolonej, seksownej Indianki, teledysk został usunięty z Internetu. Najostrzej zabrzmiał skierowany do No Doubt list otwarty przedstawicieli Centrum Studiów Amerykańskich Uniwersytetu Kalifornijskiego, w którym mogliśmy m.in. przeczytać, że: „postrzeganie Amerykańskich Indian jedynie jako historycznej ciekawostki, zastygłych w przeszłości i stereotypowo dzikich, prymitywnych, nieuduchowionych – a w przypadku rdzennych kobiet – jako obiektów seksualnych, musi się skończyć” (cyt. za: http://www.aisc.ucla.edu).

 

Gwen Stefani w zakazanym teledysku Looking Hotźródło: youtube.com

 

Napięte stosunki między światem mody a społecznością Indian uległy dodatkowemu zaognieniu po zeszłotygodniowym pokazie Victoria’s Secret. Wśród wielu oszałamiających i odrealnionych stylizacji, prezentowanych na wybiegu przez aniołki słynnej bieliźniarskiej firmy, ogromne kontrowersje wzbudził inspirowany Pocahontas i świętem Dziękczynienia kostium młodziutkiej Karlie Kloss. Po gigantycznej fali krytyki i zarzutów o rasizm, która w pierwszych godzinach po pokazie przetoczyła się przez Facebook, Twitter i inne portale społecznościowe, Victoria’s Secret wycięło indiański strój z wszelkich materiałów prasowych i przyszłych reklam firmy. Także sama Karlie Kloss przeprosiła wszystkich urażonych na swoim osobistym Twitterze: „Jest mi bardzo przykro, jeśli outfit, który prezentowałam w czasie pokazu VS kogokolwiek obraził. W pełni popieram decyzję VS, co do usunięcia stroju z reklam” (cyt. za: https://twitter.com/karliekloss).

 

 

Czy walka ze stereotypami i oskarżenia o rasizm mogą na trwałe zmienić światowe trendy? A co Wy sądzicie o szumie wokół wykorzystania Indiańskich motywów w modzie?

 

Wszelkie prawa zastrzeżone lamode.info 2010 ©
WYKONANIE:
Przeagencja