PL / EN
ZNAMY ZWYCIĘZCĘ 9. EDYCJI FASHION DESIGNER AWARDS – RELACJA Z GALI FINAŁOWEJ

ZNAMY ZWYCIĘZCĘ 9. EDYCJI FASHION DESIGNER AWARDS – RELACJA Z GALI FINAŁOWEJ

Poznajcie trójkę młodych projektantów, którzy mogą szturmem podbić branżę mody!

23 kwietnia w warszawskim Studio LAS odbył się 9. finał prestiżowego konkursu dla młodych projektantów mody Fashion Designer Awards, którego pomysłodawczynią i organizatorką od lat jest Joanna Sokołowska-Pronobis.

9. EDYCJA FASHION DESIGNER AWARDS: GALA FINAŁOWA

Kolekcje finalistów oceniało jury pod przewodnictwem ukraińskiego projektanta i gościa specjalnego pokazu, Artema Klimchuka. W gronie jurorów znaleźli się: Tomasz Ossoliński, Agnieszka Maciejak, Gosia Baczyńska, duet Bizuu, Joanna Horodyńska, Dorota Williams, Tamara Perea Gonzalez, Mikołaj Komar, Maryna Tomaszewska, Marieta Żukowska, Karolina Gorczyca, Andrzej Foder oraz Joanna Sokołowska-Pronobis.

Zaskoczyły mnie opowieści o czystości natury odwołujące się do czasów PRL-u, ale również mroczne opowieści z krainy wiatrów, głęboka czerń, a nawet embriony. Zwracałam szczególną uwagę na konstrukcje i dobre szycie, ale również na sposób łączenia tkanin, skomentowała Joanna Horodyńska.

juryJury 9. edycji Fashion Designer Awards (fot. Filip Okopny)

Tegoroczni finaliści musieli zmierzyć się z trudnym i wymagającym tematem. Oczekiwałam minimalizmu, a spotkałam się z ekstrawagancją, co nie do końca mnie przekonuje, zresztą Jan Machulski uczył mnie, że mniej znaczy więcej. Modę oceniam przez pryzmat jej użyteczności, biorąc pod uwagę takie elementy, jak szlachetność materiałów, dopasowaną, kobiecą konstrukcję i fakt, czy dany projekt mogłabym założyć na wielkie wyjście, przyznała Marieta Żukowska.

FASHION DESIGNER AWARDS WYGRYWA CELINA WESOŁOWSKA

9. edycję FDA wygrała Celina Wesołowska, która pokonała ponad 270 uczestników i zgarnęła imponującą pulę nagród. Jej kolekcja wpisuje się w ekologiczne rozumienie mody dzięki wykorzystaniu naturalnych materiałów, w tym denimu i wełny, ale również dzięki bezpośredniemu nawiązaniu do natury - wprost z głębin oceanu. Na uznanie zasługuje również ciekawa konstrukcja i kolorowe motywy filcowe, wykonane własnoręcznie przez projektantkę.

celinaKolekcja Celiny Wesołowskiej (fot. Filip Okopny)

Zwyciężczyni konkursu otrzymała staż w atelier Artema Klimchuka w Kijowie, udział w International Young Designers Contest w Kijowie, gdzie spotkają się młodzi projektanci z Europy Środowo-Wschodniej, 15 000 złotych od partnera edukacyjnego MSKPU, 2.5 letnie stypendium w MSKPU, wyjazd na Premier Vision do Paryża z partnerem strategicznym Microsoft Surface oraz kurs projektowania w Shaanxi Polytechnic Institute w Chinach.

FASHION DESIGNER AWARDS: LAUREACI

2.miejsce zajął Sebastian Gąsienica-Łuszczek, który otrzymał zaproszenie na staż w marce Bizuu, warsztaty organizowane przez fashionpost.pl oraz roczne stypendium w MSKPU. Jego kolekcja zachwyciła Artema Klimchuka, który również i jego zaprosił na staż w swojej pracowni, a Volodymyr Nechiporuk, producent Ukrainian Fashion Week do udziału w International Young Designers Contest.

sebaKolekcja Sebastiana Gąsienicy-Łuszczka (fot. Filip Okopny)

3.miejsce w konkursie zajęła Małgorzata Sobota, otrzymując roczne stypendium w MSKPU. Nagrodę specjalną, czyli staż w atelier Gosi Baczyńskiej otrzymała Magdalena Kurnicka, na której ręce wyróżnienie złożyło również cojestgrane24.pl.

soboKolekcja Małgorzaty Soboty (fot. Filip Okopny)

GALA FINAŁOWA FASHION DESIGNER AWARDS: OPRAWA POKAZU

Autorką grafik, które stworzyły niepowtarzalny klimat widowiska była Sonia Hensler. Pokaz wyreżyserował Maciej Majzner.

Konkurs Fashion Designer Awards to dla mnie wyjątkowe wydarzenie, ponieważ jego finał był jednym z pierwszych pokazów, jakie reżyserowałem. Kilkuletnia współpraca z Joanną Sokołowską-Pronobis spowodowała, że jest między nami szczególna więź i nić porozumienia. Dzięki jej zaufaniu w tym roku miałem całkowitą wolność w kwestii przygotowania Gali, za co jestem niezwykle wdzięczny - mogłem rozwinąć skrzydła i pokazać całą swoją wrażliwość. Pokaz odbył się w Studio Las, dlatego przy samym wejściu goście mogli „usłyszeć” i „poczuć” prawdziwy las. W ten sposób chciałem podkreślić tegoroczny temat konkursu, czyli Tribute to Nature. Do prezentacji wszystkich kolekcji finalistów wykorzystałem polską muzykę, którą kocham, i która powoli staje się moim znakiem rozpoznawczym. Poszczególne utwory podkreślały również charakter projektów – rozbrzmiały „Ćmy” Marii Peszek, „Meduzy” Lari Lu, czy „Z miasta” Anity Lipnickiej. Do każdego z nich grafiki stworzyła Sonia Hensler. Na zaproponowaną przeze mnie muzykę zgodził się również gość specjalny pokazu, Artem Klimchuk – minimalistyczne i przejmujące show otworzył „Nanook of The North” Arfineq Pingajuat, a zakończył „Spleen” Kory w remixie Jimka. Opinie po pokazie są znakomite, co mnie niezwykle cieszy tym bardziej, że wykorzystałem to, co mi w duszy gra. Poczuła to publiczność oraz młodzi projektanci, którzy byli bohaterami tego wieczoru!, skomentował Maciej Majzner, reżyser pokazu.

Za dopełnienie stylizacji modelek odpowiadało eobuwie.pl. Oficjalnymi kreatorami looku modelek w 9. edycji FDA byli: Quiskin, MAC Cosmetics oraz Wella Professionals. Młodych projektantów wspierała również Cisowianka Perlage. Za after party zadbali Jim Beam i Amundsen.

fdaGoście specjalni pokazu, Joanna Sokołowska-Pronobis oraz laureaci 9. edycji FDA (fot. Filip Okopny)

Talent młodych projektantów podziwiali między innymi: Paulina Chruściel, Olga Bończyk, Agnieszka Wosińska, Aleksandra Hamkało, Monika Mrozowska, Karina Kunkiewicz, Joanna Osyda, Sylwia Nowak, Magda Antosiewicz, Joanna Majstrak,  Tomasz Ciachorowski, Anna Lucińska, Ewa Szabatin, Aneta i Jan Kuroniowie, Agata Biernat, Karolina Pilarczyk, Tomasz Jacyków, Dorota Goldpoint, Anna Puślecka, Marcin Cejrowski i Mateusz Hładki.

W galerii poniżej znajdziecie zdjęcia kolekcji wyróżnionych projektantów oraz gości pokazu, którzy uświetnili finał 9. edycji Fashion Designer Awards!

ZOBACZ TEŻ:  TRENDY WIOSNA LATO 2018 - NAJLEPSZE KAMPANIE POLSKICH MAREK MODOWYCH

video

CHANEL - BACKSTAGE POKAZU

tagi: Fashion Designer Awards | konkurs | polscy projektanci | pokaz mody |

podobne artykuły