PL / EN
WYSTAWY DLA MIŁOŚNIKÓW MODY I SZTUKI, KTÓRE WARTO ZOBACZYĆ W 2018 ROKU

WYSTAWY DLA MIŁOŚNIKÓW MODY I SZTUKI, KTÓRE WARTO ZOBACZYĆ W 2018 ROKU

Marynarki Michaela Jacksona w stylu napoleońskim, czy meksykańskie kreacje Fridy Kahlo? Oto wiele spojrzeń na modę! 

Tym, którzy pragną dotrzeć do korzeni historii mody, kierunku postimpresjonizmu i meksykańskich, ludowych wpływów, muzea i galerie sztuki stwarzają unikatową możliwość zajrzenia do archiwów największych domów mody oraz porfolia artystów.

ŚWIATOWE I POLSKIE WYSTAWY 2018/19 - MODA I SZTUKA

Najpopularniejsze na całym świecie muzea i galerie sztuki przygotowały wystawy, które sprawiają, że na wizje, twórczość i projekty kreatorów możemy spojrzeć z różnych pespektyw. Od ekspozycji zaaranżowanej jeszcze za życia innowacyjnego Azzedine  Alaї, przez garderobę Fridy Kahlo, aż po portrety Króla Popu, Michaela Jacksona. Zobaczcie, gdzie warto poszerzać horyzonty w dziedzinie mody oraz sztuki w 2018 i 2019 roku!

WYSTAWY POŚWIĘCONE MODZIE I SZTUCE – PRZEGLĄD 2018/2019

Frida Kahlo’s Wardrobe, Victoria & Albert Museum, Londyn

W jednej z najsławniejszych galerii, Victoria & Albert Museum zorganizowano wystawę prezentującą osobowość i styl ubioru Fridy Kahlo. Meksykańska malarka zapisała się na kartach historii mody jako postać barwna, która ożywiała swoje kreacje za pomocą ludowych wzorów, ekspresyjnych kolorów, oryginalnej biżuterii i kwiecistych wianków, którymi zainspirowały się gwiazdy muzyczne np. Beyonce i Lana del Rey. Po raz pierwszy od ponad pięćdziesięciu lat ekspozycja ta przekroczyła granice Meksyku. Oprócz ubrań należących do Fridy, na wystawie zobaczycie pamiątki, listy, fotografie i akcesoria, którymi się otaczała. Wystawa trwa do 4 listopada 2018 roku.

Wystawa Frida Kahlo’s Wardrobe w Muzeum Victoria & Albert w Londynie (fot. Nickolas Murray)


Heavenly Bodies: Fashion and the Catholic Imagination, MET, Nowy Jork

Wystawa Heavenly Bodies: Fashion and the Catholic Imagination w MET prezentuje inspiracje religijnymi motywami i sakralną symboliką, do której odwoływali się projektanci oraz prestiżowe domy mody m.in. włoski duet Dolce & Gabbana oraz francuskie imperium Chanel. Ekspozycja przepełniona jest sukniami i kreacjami nawiązującymi do stylu bizantyjskiego oraz biblijnymi motywami, które zobaczymy w formie mozaikowych deseni i „katolickiej” biżuterii. W kolekcji znajdują się m.in. płaszcz kardynalski, szaty papieskie i akcesoria z zakrystii Kaplicy Sykstyńskiej. Niektóre z przedmiotów po raz pierwszy ujrzą światło dzienne, bo dotychczas były przechowywane wyłącznie w Watykanie. Ekspozycja stanowi formę fuzji: mody, religii i historii. Możecie ją zobaczyć do 8 października 2018 roku.

Azzedine Alaїa. The Couturier, London Design Museum, Londyn

Londyńska wystawa The Couturier zorganizowana w London Design Museum w stolicy Wielkiej Brytanii jest ostatnim dziełem zmarłego projektanta, bo Alaїa przygotował ją osobiście. Znajdziecie na niej 60 kreacji, w tym kultowe sukienki, które nosiły Naomi Campbell, Tina Turner oraz Grace Jones. Pokaz otwiera kolekcja najnowszych i „ostatnich” już modeli z 2017 roku, jakie stworzył legendarny kreator mody. „Azzedine Alaїa był rozpoznawalny przez całe życie jako projektant mody, który wyraził ponadczasowe piękno kobiecych form na najwyższym poziomie haute couture” – informują pracownicy Design Musem. „Ekspozycja odkrywa jego pasję i energię, jaką włożył na polu mody” – dodają. Alaїa przeszedł do historii mody jako mistrz luksusowych tkanin i niezwykłych technik krawieckich, które pozwoliły mu doskonale zaakcentować atuty kobiecej sylwetki. Patrząc na eskpozycje można poznać dokładne proporcje modelek, bo często projekty były wykańczane bezpośrednio na ich ciele. Wystawa potrwa do 8 października 2018.

Michael Jackson. On the Wall, National Portrait Gallery, Londyn

Wystawa w londyńskiej National Portrait Gallery, Michael Jackson. On the Wall pokazuje różne oblicza Króla Popu w ujęciu takich artystów, jak: Andy Warhol, David LaChapelle, Keith Haring, czy Paul McCarthy. Ogromny zbiór prac pochodzących zarówno z publicznych, jak i prywatnych kolekcji z całego świata oraz nowe dzieła przygotowanie specjalnie na tę okazję zaprezentowano pod kuratelą dyrektora galerii, Dr. Nicholasa Cullinana. Ekspozycja porusza tematykę Michaela Jacksona w kontekście powiązania ze współczesnymi artystami, a także kontynuacji jego wpływu na różne sfery życia: muzykę, taniec, modę. To pierwsze tak duże przedsięwzięcie obrazujące wpływ artysty na sztukę współczesną. Sponsorem ekspozycji jest marka Hugo Boss, która z okazji współpracy zaprezentuje kolekcję inspirowaną wystawą. Portrety Michaela Jacksona możecie zobaczyć do 21 października 2018 roku.

Fashioned from Nature, Victoria & Albert Museum, Londyn

Tematem wystawy Fashioned from Nature jest głęboka i skomplikowana relacja pomiędzy modą i naturą, która rozwija się od XVII wieku. Ekspozycja sprawia, że bierzemy pod lupę te dwie istotne dziedziny, śledzimy ich przebieg i poddajemy je refleksji. W jaki sposób moda może wpłynąć na stan środowiska, jacy projektanci tworzą ubrania w nurcie slow life i jakie materiały z recyklingu mogą zastąpić unikalne tkaniny? O tym przekonacie się oglądając kreację „uszytą” z plastikowych butelek, zaprezentowaną przez Emmę Watson podczas gali Metropolitan Museum of Art w 2016 roku oraz odkrywając kampanie, które miały na celu walkę o ekologiczną modę.  Ekspozycję wypełnioną m.in. punkowymi t-shirtami Vivienne Westwood może zobaczyć do 27 stycznia 2019 roku.

Wystawa Fashioned from Nature w Muzeum Victoria & Albert w Londynie (fot. materiały prasowe)

Jean-Michel Basquiat and Egon Schiele, Louis Vuitton Foundation, Paryż

Paryska Fundacja Louis Vuitton organizuje wystawę prac Egona Schiele i Jean-Michaela Basquiata. Dwie ekspozycje odbędą się równocześnie, bo wbrew pozorom artystów wiele łączy. Obydwoje w młodym wieku zmienili oblicze sztuki w epoce, którą reprezentowali. Tworzący na początku XX wieku Egon Schiele był autorem autoportretów i portretów nacechowanych ekspresją, a urodzony w 1960 roku w Brooklynie Jean-Michel Basquiat rozwinął sztukę graffiti, przeplatając ze sobą motywy sztuki afrykańskiej z kulturą masowąWystawa potrwa do 14 stycznia 2019 roku.

Picasso. Blue and Pink, Musee D’Orsay, Paryż 

Wystawa poświęcona twórczości Picassa odbędzie się Musee D’Orsay w Paryżu. Ekspozycja przybliży odbiorcom pierwszy okres twórczości malarza, jeszcze przed okresem kubizmu. To tzw. Niebieski i Różowy epizod przypadający na lata 1900-1906, kiedy to młody Picasso tworzył w nurcie postimpresjonizmu. Muzeum pragnie na nowo zinterpretować dzieła młodego artysty, a stała ekspozycja Musee D’Orsay pozwoli skontrastować je z innymi dziełami postimpresjonistów, w tym m.in Gauguina czy Touluse Lautreca. Dzieła malarza możecie zobaczyć do 6 stycznia 2019 roku.

Wystawa Picasso. Blue and Pink: Acrobate à la boule 1905, Musee D'Orsay, Paryż 

Rodarte, National Museum of Women in the Arts, Waszyngton

Kolekcje sióstr Mulleavy będzie można podziwiać na wystawie Rodarte w National Museum of Women in the Arts w Waszyngtonie od 10 listopada 2018 do 10 lutego 2019 roku. Ekspozycja ma na celu zaprezentowanie wizjonerskich koncepcji projektantek, nienaganny kunszt i głęboki wpływ na przemysł mody. To także przestrzeń wypełniona pejzażami współczesnej sztuki i mody. Na wystawie widzowie zobaczą 90 prac marki, przedstawionych na wybiegu mody, które należą do kluczowych i cennych zbiorów. Od konceptualnej mieszanki high fashion, przez różnorodność tkanin, aż po współczesne technologie – to Was czeka na miejscu.

David LaChapelle. Songs for the World, Stary Browar, Poznań

Solowa ekspozycja David LaChapelle po raz pierwszy wystartowała w Polsce. 5 września w Starym Browarze w Poznaniu odbyła się inauguracja wystawy LaChapelle. Songs For The World. Niepokorny, znany z bezkompromisowego, popartowskiego i nierzadko skandalicznego podejścia do sztuki fotografii David LaChapelle przez lata działalności wypracował charakterystyczny i trudny do podrobienia styl. Ta wyjątkowa, dedykowana ekspozycja prac Davida LaChapelle, jednego z najsłynniejszych współczesnych fotografików, związana jest z 15-leciem Starego Browaru, przestrzeni, która od początku swojej działalności celebruje światowe wydarzenia kulturalne w Poznaniu. „(...) nasz dorobek otwiera wiele drzwi i daje nam okazję do ściągania do Polski wybitnych osób i projektów. Była nim m.in. wystawa Bjork Digital z wizytą avatara artystki w ubiegłym roku i jest nim wystawa David LaChapelle (...)” – podkreśla Joanna Tupalska, dyrektor marketingu Starego Browaru. Do przestrzeni galerii sztuki trafiło aż 57 prac LaChapelle: zarówno dzieł sztandarowych, jak „Rebirth Of Venus” czy „Showtime at the Apocalypse”, ale też najnowszych i wcześniej nieprezentowanych. Wystawa LaChapelle. Songs For The World potrwa do 10 grudnia 2018 roku.

POLECAMY: ERTÉ – ARTYSTA, KTÓRY ZOSTAŁ KRÓLEM ART DECO

W naszej galerii prezentujemy portrety, fotografie i dzieła z wystaw poświęconych modzie i sztuce, które możecie obejrzeć w 2018 i na początku 2019 roku. 

Wyświetl ten post na Instagramie

Post udostępniony przez Agata Tanter (@agatatanter)

video

CHANEL - POKAZ WIOSNA LATO 2022

tagi: sztuka | kultura | fotografia | wystawa |

podobne artykuły