Oto 11 propozycji filmów o wielkich artystach na długie jesienne wieczory:
Filmy o wielkich artystach. „Tulipanowa gorączka” z 2017 roku
Akcja filmu „Tulipanowa gorączka” rozgrywa się w XVII wieku w Amsterdamie, dokładnie w 1637 roku. Wpływowy kupiec Cornelis Sandvoort (Christoph Waltz) ma młodszą żonę Sophię (Alicia Vikander). Pewnego dnia, mężczyzna zleca utalentowanemu artyście Janowi van Loosowi (Dane DeHaan) namalowanie portretu swojej ukochanej. Nie zauważa, że między malarzem, a modelką rodzi się uczucie. Film stanowi pewien rodzaj opowieści, której częścią jest fikcyjny malarz. W dziele ukazano realia epoki mistrzów holenderskich i odtworzono warsztat ówczesnego artysty. „Tulipanowa gorączka” to przede wszystkim film kostiumowy, stanowiący gratkę dla miłośników historii mody.
Film biograficzny o Fridzie
„Frida” to sławna meksykańska malarka, która jako dziecko chorowała na polio, a później uległa wypadkowi autobusowemu. Właśnie w czasie rekonwalescencji zaczęła malować, odkrywając w sobie wielki talent i pasję, którą ukierunkował jej mentor, Diego Rivera. Film jest przede wszystkim zapisem jej burzliwego związku z meksykańskim artystą. Nie pomija jednak wątków cierpienia fizycznego, licznych poronień i zmagań, które znalazły odbicie na płótnach Fridy. Znakomita rola Salmy Hayek, barwne ludowe stroje i charakterystyczne dla meksykańskiej malarki – to wszystko zobaczycie w filmie “Frida”.
Zobacz też: FRIDA KAHLO W ŁAZIENKACH KRÓLEWSKICH W WARSZAWIE. ZOBACZYMY TRZY WYJĄTKOWE OBRAZY MALARKI
“Pan Turner” – filmowa biografia Williama Turnera z 2014
„Pan Turner” to biografia brytyjskiego malarza Williama Turnera, prekursora impresjonizmu, który przez nowatorskie stosowanie kolorów i światła spotkał się z krytyką ówczesnych czasów. Brytyjski reżyser, tworząc postać Turnera, ukazuje światu osobowość jednego z największych malarzy wraz z jego twórczością, skłaniając widza do refleksji nad życiem i sztuką. Reżyser poddaje publiczności pytanie: „kim jest artysta?” i „jaką rolę odgrywa w społeczeństwie sztuka?”. Dzieło zaprasza widza do dziewiętnastowiecznego świata poprzez ukazanie serii wizjonerskich obrazów Turnera.
Filmy biograficzne o rzeźbiarce Camille Claudel
Jeśli interesujecie się twórczością i życiorysem Camille Claudel, czekają na Was dwie pozycje filmowe – pierwsza z 1988 roku, a druga z 2015 (“Camille Claudel, 2015”). Pierwszy z nich obrazuje burzliwy związek artystki z Rodinem, rzeźbiarzem, który równie silnie zapisał się na kartach historii sztuki. Z kolei współczesna produkcja biograficzna, gdzie rolę główną zagrała Juliette Binoche, skupia się głównie na szpitalu psychiatrycznym, gdzie artystka przebywała przez ponad 30 lat.
Przeczytaj też: FEMINIZM KIEDYŚ I DZIŚ. RUSZA WYSTAWA SZTUKI KOBIET W DESA UNICUM
Basqiat i “Taniec ze śmiercią”
W ostatnim czasie stare studio Basquiata wynajęła Angelina Jolie – rozwija tam swoją markę Atelier, które ze sztuką ma mieć wiele wspólnego. Sam Jean-Michel Basqiat to legenda wśród artystów ulicznych urodzonych w drugiej połowie XX wieku. Żył tylko 28 lat, lecz pozostawił po sobie ogromny dorobek artystyczny. “Taniec ze śmiercią” z 1996 roku obrazuje rzeczywistość, w której żył i nakreśla charakter jego krótkiej, choć intensywnej kariery.
Być muzą Andy’ego Warhola, czyli “Dziewczyna z fabryki”
W tej opowieści Andy Warhol nie gra pierwszoplanowego bohatera, lecz stanowi jej nieodłączne tło. “Dziewczyna z fabryki” to życiorys Edgie Sedgwick, amerykańskiej aktorki i muzie pop-artysty. Kobieta szybko odniosła sukces i przekonała się o toksyczności świata śmietanki artystycznej Nowego Jorku. Niestety, jej historia skończyła się tragicznie, o czym dowiecie się ze wspomnianego filmu.
“Maudie” – wzruszająca sylwetka artystki, której sztuka wygrała z chorobą
“Maudie” to film, który zdobył ogromne uznanie krytyków za wybitne role głównych aktorów oraz piękną reżyserię. Opowiada historię życia Maude, która cierpiała na reumatoidalne zapalenie stawów, ale mimo to stała się uznaną artystką, malującą piękne pejzaże i scenki rodzajowe na desce krochmalnej. W rolach głównych Sally Hawkins jako Maude Lewis i Ethan Hawke jako Everett Lewis, mąż artystki.
Opowieść o jednym z najdroższych artystów na świecie. “Pollock” z 2000 roku
Pollock jest głównym przedstawicielem malarstwa abstrakcyjnego. Artysta kładł na podłodze wielkie płótna i oddawał się swojej intuicji. “Nie korzystam z przypadku, bo nie wierzę w przypadek” – powiedział. “Pollock” to film biograficzny reżyserii Eda Harrisa (który zagrał rolę pierwszoplanową) o życiu Pollocka, ale również studium jego pasji. Produkcja orzymała dwie nominację do Oscara, z czego jedna finalnie okazała się wygraną – statuetkę za rolę drugoplanową dostała Marcia Gay Harden, a nominację sam Ed Harris.
“Powidoki”, czyli ostatni film Wajdy i ukłon w stronę Strzemińskiego
“Powidoki” to opowieść o końcu kariery Strzemińskiego, wykładowcy łódzkiej Państwowej Wyższej Szkole Sztuk Plastycznych i jednego z najważniejszych polskich malarzy XX wieku. Wajda skupia się na ostatnim okresie w życiu artysty, gdy jego twórczość została zbojkotowana przez reżim komunistyczny. Przez konflikt z władzami Strzemiński został zepchnięty na margines – pozbawiono go pracy na uczelni i zakazano wystawiania jego dzieł.
“Ostatnia rodzina” – historia Zdzisława Beksińskiego
“Ostatnia rodzina” to polski film z 2016 roku, wyreżyserowany przez Matuszyńskiego. Nakreśla historię życia i twórczości Zdzisława Beksińskiego – jego trudną relacje z rodziną, ogromną pasję do sztuki i serię nieszczęśliwych wydarzeń, przez które Beksiński odszedł stanowczo za wcześnie. Główne role w filmie odegrali Andrzej Seweryn i Dawid Ogrodnik, a ich rewelacyjne wystąpienie możecie zobaczyć m.in. na Netflixie, Canal+ i platformie Player.
“Dziewczyna z perłą” – filmowa interpretacja obrazu Vermeera
Piękna kobieta spoglądająca z obrazu, ubrana w niebieską chustę i złotawą szatę. To “Dziewczyna z perłą”, jeden z najbardziej rozpoznawalnych obrazów Vermeera. Filmowa interpretacja okoliczności powstawania obrazu to fikcja stworzona przez Petera Webbera. Opowiada o kobiecie, która pracowała dla Vermeera jako pomoc domowa – w jej rolę wciela się Scarlett Johansson. Produkcja ukazuje realia XVII wieku w Holandii, jednak nie można nazwać jej realizacją opartą na faktach.
Przeczytaj też: JAK Z OBRAZU. DWA ARCHIWALNE PROJEKTY YVES SAINT LAURENTA, KTÓRE NAWIĄZUJĄ DO DZIEŁ MALARZY
Zdjęcie główne: kadr z filmu “Tulipanowa gorączka”