PL / EN
11 FILMÓW O WIELKICH ARTYSTACH NA DŁUGIE JESIENNE WIECZORY

11 FILMÓW O WIELKICH ARTYSTACH NA DŁUGIE JESIENNE WIECZORY

Ekranizacja życia i twórczości Fridy, Jana van Loosa, Any`ego Warhola i Caravaggia.

Biografie malarzy i legendarnych, a nawet fikcyjnych postaci wciąż inspirują reżyserów do tworzenia coraz to nowych scenariuszy. Oto 11 propozycji filmów o wielkich artystach na długie jesienne wieczory!

FILMY O WIELKICH ARTYSTACH: „TULIPANOWA GORĄCZKA” 2017

Akcja filmu „Tulipanowa gorączka” rozgrywa się w XVII wieku w Amsterdamie, dokładnie w 1637 roku. Wpływowy kupiec Cornelis Sandvoort (Christoph Waltz) ma młodszą żonę Sophię (Alicia Vikander). Pewnego dnia, mężczyzna zleca utalentowanemu artyście Janowi van Loosowi (Dane DeHaan) namalowanie portretu swojej ukochanej. Nie zauważa, że między malarzem, a modelką rodzi się uczucie. Kochankowie planują wspólną wycieczkę i próbują zdobyć pieniądze potrzebne na wyrwanie się z Amsterdamu, inwestując wszystkie oszczędności na giełdzie drogocennych wówczas tulipanów. Film stanowi pewien rodzaj opowieści, której częścią jest fikcyjny malarz. W dziele ukazano realia epoki mistrzów holenderskich i odtworzono warsztat ówczesnego artysty. „Tulipanowa gorączka” to przede wszystkim film kostiumowy, stanowiący gratkę dla miłośników historii mody. Notabene, Justin Chadwick - jego reżyser, miał już na koncie romans z kinem tego pokroju, opowiadającym o wielkiej miłości. Mowa o udanych „Kochanicach króla". Również w przypadku „Tulipanowej gorączki", stanął na wysokości zadania, ożywiając gatunek melodramatu intrygą i nadając mu cechy thrillera.

FILMY O WIELKICH ARTYSTACH: „FRIDA” 2002

„Frida” to sławna meksykańska malarka, która jako dziecko chorowała na polio, a później uległa wypadkowi autobusowemu. Właśnie w czasie rekonwalescencji zaczęła malować, odkrywając w sobie wielki talent i pasję, którą ukierunkował jej mentor, Diego Rivera. Film jest przede wszystkim zapisem jej burzliwego związku z meksykańskim artystą. Nie pomija jednak wątków cierpienia fizycznego, licznych poronień i zmagań, które znalazły odbicie na płótnach Fridy. Znakomita rola Salmy Hayek, barwne ludowe stroje i charakterystyczne dla meksykańskiej malarki uczesania sprawiły, że inspirację z filmu czerpią także projektanci mody, wizażyści i piosenkarki np. Beyonce czy Lana del Rey.

Film „Frida" przedstawiający historię meksykańskiej malarki

FILMY O WIELKICH ARTYSTACH: „PAN TURNER” 2014

„Pan Turner” to biografia brytyjskiego malarza Williama Turnera, prekursora impresjonizmu, który przez nowatorskie stosowanie kolorów i światła spotkał się z krytyką ówczesnych czasów. Brytyjski reżyser, tworząc postać Turnera, ukazuje światu osobowość jednego z największych malarzy wraz z jego twórczością, skłaniając widza do refleksji nad życiem i sztuką. Reżyser poddaje publiczności pytanie: „kim jest artysta?” i „jaką rolę odgrywa w społeczeństwie sztuka?”. Dzieło zaprasza widza do dziewiętnastowiecznego świata poprzez ukazanie serii wizjonerskich obrazów Turnera.

POLECAMY:  SERIALE Z MODĄ W TLE NA DŁUGIE ZIMOWE WIECZORY

W galerii zdjęć prezentujemy 11 filmów o wielkich artystach, które pomogą Wam ciekawie spędzić długie, jesienne wieczory. Które dzieło wybieracie na dobry początek?


video

TOP 7 POKAZY HAUTE COUTURE WIOSNA 2021

tagi: film | sztuka |

podobne artykuły