PL / EN
WYSTAWA VICTORIA & ALBERT MUSEUM POŚWIĘCONA WŁOSKIEJ MODZIE

WYSTAWA VICTORIA & ALBERT MUSEUM POŚWIĘCONA WŁOSKIEJ MODZIE

Victoria & Albert Museum otwiera nową wystawę o historii włoskiej mody. Premiera już 5 kwietnia.

Włoska moda tak naprawdę zaczęła dochodzić do głosu, tuż po zakończeniu Drugiej Wojny Światowej. Oblegany przez turystów Rzym, stał się wtedy jednym z najbardziej atrakcyjnych ośrodków handlu i kultury. Z dnia na dzień rosło zapotrzebowanie na produkty wysokiej jakości – popularne stały się marki takie jak Salvatore Ferragamo i Gucci, będące kwintesencją włoskiej elegancji. Na dalsze sukcesy nie trzeba było długo czekać, bo przemysł obuwniczy i tekstylny we Włoszech stawał się coraz bardziej poważnym konkurentem dla innych państw Europy. W swojej długiej historii, włoska moda miała swoje wzloty i upadki – od czasów świetności w latach 50. i 60. po kryzys naftowy w latach 70, który zmusił Włochów do ograniczenia swoich wydatków, co zasadniczo wpłynęło na rodzimy przemysł odzieżowy. Dziś, tego rodzaju niepowodzenia to już zamknięty rozdział w bogatej historii włoskiej mody, będącej tematem najnowszej wystawy londyńskiego Victoria & Albert Museum.


„Włoska moda to historia od pucybuta do milionera, o tym jak po wojnie kraj zbiera siły i staje się kluczowym miejscem dla przemysłu, projektowania, przedsiębiorczości, skłonności do podejmowania ryzyka, mającej pociągnąć biznes do przodu” – mówi kuratorka wystawy Sonnet Stanfill. „Tę właśnie atrakcyjną historię opowiadamy w naszej wystawie” – dodaje. Jak sama przyznaje, zajęło jej pięć lat pracy, by zebrać tak imponujący zbiór współczesnej włoskiej mody.

 

Na wystawie poznamy historię najważniejszych włoskich marek – od Prady, Valentino, po Dolce & Gabbana i Gucci. Znajdą się na niej również wywiady na wideo ze znanymi osobowościami mody, które stanowią idealny punkt wyjścia do dyskusji na temat przyszłości włoskiego przemysłu odzieżowego.

 

Wystawa będzie dostępna od 5 kwietnia 2014 do 27 lipca 2014.

 

video

GUCCI LINK TO LOVE

tagi: historia mody | włoska moda | wystawa V&A | Victoria & Albert Museum |

podobne artykuły