Ćmielów Design Studio to nowoczesna odsłona działalności manufaktury w Ćmielowie, której w Polsce nie trzeba nikomu przedstawiać. Jedyna w swoim rodzaju fabryka latami zrzeszała najważniejszych artystów ceramicznych, a ich prace zasilały zbiory najważniejszych kolekcjonerów sztuki.
W tym roku jej dziecko – Ćmielów Design Studio – obchodzi swoje 10-lecie. Z tej okazji w Poznaniu otworzono wystawę przybliżającą dzieje polskiego wzornictwa.
Historia manufaktury w Ćmielowie
Historia kultowej marki Ćmielów zaczęła się ponad 200 lat temu, a dokładniej w 1790 roku. To wtedy powstała Manufaktura w Ćmielowie, której życie nadało zrzeszenie garncarzy ćmielowskich i opatowskich. Na przestrzeni lat w zakładzie zmieniali się dyrektorzy (stanowisko obejmowali m.in. Adolf Wattke, Gabriel Weiss i Kazimierz Cybulski), którzy inwestowali w rozwój fabryki i rozszerzali jej asortyment. Ćmielowska manfaktura wyłoniła także najwybitniejszych projektantów sztuki użytkowej, których prace urosły do rangi kolekcjonerskiej. Artyści tworzyli wyroby z fajansu, kamionka i porcelany, a swoją działalność kontynuowali nawet w czasie wojny.
Dziś manufaktura w Ćmielowie należy do grupy Polskiej Fabryki Porcelany „Ćmielów” i „Chodzież” SA. To również z tej współpracy wyrosło Ćmielów Design Studio, którego dyrektorem artystycznym jest Marek Cecuła, światowej sławy artysta, ceramik oraz kurator. Wraz z nim Studio współtworzy Edyta Cieloch, absolwentka wrocławskiego ASP na Wydziale Wzornictwa, Projektowania Szkła i Ceramiki.
Zobacz też: TOP 5 TRENDÓW WNĘTRZARSKICH 2023/24, KTÓRE MUSISZ ZNAĆ PRZED ROZPOCZĘCIEM TEGO SEZONU
Urodzinowa wystawa Ćmielów Design Studio
Nowoczesna pracownia Ćmielów Design Studio tworzy pomost między sztuką współczesną a przemysłem. Marek Cecuła, jako dyrektor artystyczny, odchodzi od klasycznych wyrobów na rzecz współczesnych potrzeb konsumentów. Artyści zapraszani do pracowni dekonstruują schematyczną formę zastawy stołowej – a w tym kubków, imbryków do kawy czy solniczek. Bez wątpienia całokształt ich działalności można nazwać perłą polskiego wzornictwa – wystarczy spojrzeć na kilka projektów Cecuły, który doskonale łączy tradycje manufaktury i przetwarza ją na współczesny język artystyczny.
Najpiękniejsze prace powstałe w przestrzeni Ćmielów Design Studio możecie zobaczyć w poznańskiej pracowni VZORY przy ulicy Ślusarskiej 15. Wystawa „Design na tle tradycji” będzie trwać do 15 października 2023 roku.
Przeczytaj również: STARTUJE CONTEMPORARY ART WEEK W DESA UNICUM. TO 80 LAT SZTUKI WSPÓŁCZESNEJ NA JEDNEJ WYSTAWIE
Zdjęcie główne: Instagram @cmielowdesign