PL / EN
Logotyp serwisu lamode.info
SUKNIA ŚLUBNA

SUKNIA ŚLUBNA

KATEGORIA

Suknia ślubna

OKAZJA

Ślub i wesele

Spis treści

1. SUKNIA ŚLUBNA W KULTURZE ZACHODNIEJ

2. SUKNIA ŚLUBNA – KOLORY W KULTURZE EUROPEJSKIEJ

3. SUKNIA ŚLUBNA W KULTURZE AZJATYCKIEJ

4. SUKNIA ŚLUBNA - RODZAJE

Suknia ślubna to ubiór zakładany przez pannę młodą na ceremonię ślubną. Kolor, styl i rola kreacji zależy od religii oraz obyczajów kulturowych. Zobaczcie jak ewoluuje na przestrzeni lat!

SUKNIA ŚLUBNA W KULTURZE ZACHODNIEJ

W średniowieczu suknia panny młodej była bogato zdobiona, wielokolorowa oraz wykonana z drogich tkanin takich jak: welwet, futro czy jedwab. Dawniej ceremonia ta symbolizowała nie tylko miłość, ale również była przymierzem o charakterze polityczno-gospodarczym. Panny młode ubierano w taki sposób, by podkreślić status rodziny, z której się wywodziły.

Kobiety z niższych klas społecznych nosiły skromne kreacje, do których najczęściej wykorzystywano stroje kościelne.

SUKNIA ŚLUBNA – KOLORY W KULTURZE EUROPEJSKIEJ

Obecnie tradycyjnym kolorem sukien ślubnych w kulturze europejskiej jest biały oraz jego odcienie: od śnieżnobiałego, przez złamany, aż po kremowy. Jedną z pierwszą kobiet, która założyła białą kreację na ślubnym kobiercu była Maria I Stuart. Na tamte czasy wybór koloru stanowił rewolucję w sferze mody ślubnej. Białą kreację noszono przy okazji pogrzebów. Kolor ten spopularyzowała także Wiktoria Hanowerska w 1840 roku, która poślubiła księcia Alberta. Oficjalne zdjęcie pary młodej zostało opublikowane i zainspirowało wiele kobiet do podobnego wyboru kreacji na swoje wesele. Przed okresem wiktoriańskim suknie ślubne miały dowolny kolor. Na zakazanej liście pojawiły się tylko czerń, która symbolizowała żałobę oraz czerwień, kojarzona z ekstrawagancją.  Zgodnie z wierzeniami i obyczajami, biały kolor miał przynieść pannie młodej szczęście. Ponadto symbolizował czystość serca, niewinność i wierność.

POLECAMY: KRÓTKIE SUKNIE ŚLUBNE

SUKNIA ŚLUBNA W KULTURZE AZJATYCKIEJ

Wiele chińskich sukien ślubnych ma kolor czerwony, który zwiastuje powodzenie w życiu. Niektóre panny młode wybierają dwie suknie ślubne: jedną białą, a drugą np. złotą lub karmazynową. W kulturze indyjskiej kobiety mają szeroki wybór kreacji pod względem kolorystyki. Tradycyjnym strojem weselnym jest sari, które może być zielone, czerwone, różowe, a nawet białe lub kremowe. Kolor biały nie jest obowiązujący dla panny młodej, z wyjątkiem regionów południowych Indii.

SUKNIA ŚLUBNA - RODZAJE

Współczesne suknie ślubne występują pod różną postacią. Wśród modnych fasonów znajdują się te o kroju klasycznym, rybki, prostym, w modelu empire, tea-length, księżniczki oraz litery A. Obecnie w kulturze europejskiej suknia nie zawsze idzie w parze ze statusem. Jej wybór to często również kwestia gustu.

POLECAMY: SUKNIE ŚLUBNE - FASONY 

W galerii zdjęć prezentujemy trendy w modzie ślubnej, które pojawiły się na przestrzeni lat. Zobaczcie sami!

podobne artykuły