Suknia, sukienka to wierzchni jednoczęściowy strój kobiecy, okrywający tułów i nogi, często także ręce. W przeszłości ubiór ten nosiły zarówno kobiety, jak i mężczyźni. Obecnie, sukienka jest zarezerwowana dla płci damskiej. Ten element garderoby ewoluował z wczesnośredniowiecznych płaszczy i peleryn na skutek zmiany trendów w fasonach i udoskonalenia tkanin.
SUKNIA – EWOLUCJA
Suknia ma bardziej strojny i uroczysty charakter. Jej historia sięga XV wieku, kiedy to najpopularniejszym ubraniem było cotardie w wersji męskiej i kobiecej. Kostium złożony z elementów takich jak: stanik, rozszerzany do połowy bioder, który łączył się ze spódnicą tworząc całość. Górna część sukni miała głębokie wcięcie oraz była wykończona kołnierzem. Taki projekt służył optycznemu wysmuklaniu sylwetki.
fot. Instagram/ @annaewers
RODZAJE SUKNI
Biorąc pod uwagę kryteria takie jak: pora dnia, okazja oraz stopień formalności danej uroczystości, wyróżnia się kilka rodzajów kreacji damskich. Jednym z nim jest suknia koktajlowa. Krótka, sięgająca do łydek, bez kołnierza i rękawów. Ten strój zakładamy w ciągu dnia na uroczyste lub formalne spotkania. Wśród istniejących rodzajów warto wymienić także suknię wieczorową, która jest odpowiednia na różnego rodzaju uroczystości. Sukienkę dzienną w stylu casual rezerwujemy także na formalne okazje.
Jedną z najpopularniejszych typów sukienek jest „mała, czarna”, zaprojektowana przez Coco Chanel w 1926 roku. Odmiana kreacji koktajlowej lub wieczorowej, w kolorze czarnym, o długości sięgającej do kolan lub krótsza.
Suknia ślubna to z kolei model przeznaczony dla panny młodej. Zazwyczaj występuje w kolorze białym oraz jego odcieniach np. kości słoniowej. Taką wersję znamy w obrębie kultury europejskiej. Mieszkanki Indii na ceremonię ślubną wybierają bogato zdobione sari lub tradycyjne wielokolorowe stroje. Na obszarze Chin najpopularniejszą suknią ślubną jest ta w kolorze czerwieni, która według wierzeń ludowych przynosi szczęście.
Suknia princesse tzw. princeska zawdzięcza swoją nazwę księżnej Walii, Aleksandrze. Model królował w latach 70. XX wieku. Dzięki optycznemu podkreślaniu talii, zdobył serca kobiet na całym świecie. Fason był chętnie noszony przez ikonę stylu, Jackie Kennedy.
Obecnie, triumfują sukienki mini, czyli krótkie przed kolano modele. Projektantem, który wylansował ten fason jest Yves Saint Laurent. Nowoczesność, wygoda i ultrakobiecy charakter to hasła kojarzone z tym elementem garderoby. Sukienka mini była chętnie noszona przez kultową modelkę Twiggy.
Suknia żałobna w XIX wieku miała kolor czarny oraz musiała być wykonana z matowej tkaniny. Żadne dodatkowe ozdoby nie były dopuszczalne.
SUKIENKI – NAPOPULARNIEJSZE KROJE
Obecnie, na pokazach mody możemy zobaczyć rozmaite fasony sukienek. Projektantami XX wieku, którzy odmienili jej oblicze byli: Dior, Pierre Cardin i Balenciaga.
Wyróżniamy sukienkę o linii A, zwaną także linią trapezu. Jej model po raz pierwszy pojawił się w latach 60., a nosiła go sama Brigitte Bardot. Wówczas dół sukienki był wykonany ze sztywniejszej tkaniny.
W historii mody pojawiła się także sukienka bombka. Jej cechy charakterystyczne to dopasowana góra bez ramiączek, zaznaczona talia oraz poszerzany dół. Model ten jest zazwyczaj krótki i nadaje sylwetce określony kształt.
Kolejnym fasonem zbliżonym do sukienki bombki jest „baby doll”. Lekko rozkloszowany model z krótkim rękawem dodaje dziewczęcości. Najlepiej prezentuje się w towarzystwie pastelowych odcieni oraz tkanin takich jak jedwab i koronka.
Sukienka gorsetowa ma często balowy charakter. To połączenie sztywnej góry z kloszowym dołem. Obecnie ten rodzaj kreacji występuje także w wersji mini, tyle, że bez szerokiego dołu.
Wśród znanych modeli pojawia się także princeska. Model wyszczupla sylwetkę dzięki francuskim cięciom. Sukienka może być krótka, wówczas jest przeznaczona także do noszenia na co dzień. W wersji wieczorowej najlepiej, żeby była uszyta z tkanin takich jak satyna, atłas, tafta.
fot. East News/ kolaż lamode.info / sukienki Chanel
Nieco bardziej praktyczną, ale wciąż modną sukienką jest szmizjerka. Wylansowana w filmie „I Bóg stworzył kobietę”, a zaprojektowana przez miłośniczkę wygody – Coco Chanel. Jej konstrukcja opiera się na męskiej koszuli. Zapinana na guziki, z kołnierzykiem, paskiem podkreślającym talię i do połowy łydki. Sukienka o charakterze dziennym, letnim oraz spacerowym. Idealna do każdego typu sylwetki.
Kreacja o fasonie syreny to faworyt w szafie gwiazd np. hiszpańskiej aktorki, Penelope Cruz. Polecamy go również przyszłym pannom młodym. Ten model sukienki rozszerza się od bioder lub kolan. Góra stroju nie ma ani rękawów, ani ramiączek. Ta sukienka jest najczęściej wykonana z tafty, koronki lub aksamitu.
Sukienka o kroju empire ma podwyższoną talię, jest odcięta pod biustem i często przewiązana wstążką. Wykonana z lejącej tkaniny, sprawia wrażenie subtelnej i lekkiej.
POLECAMY: SUKNIA ŚLUBNA
JAK NOSIĆ SUKIENKĘ?
Noszenie sukienek jest obecnie bardzo popularne. Jeśli w Twoim miejscu pracy nie obowiązuje dress code, możesz bawić się tym elementem garderoby na wiele sposobów. Sukienkę zestawiaj ze szpilkami, botkami, sandałami, balerinami, a nawet butami sportowymi.
Kwieciste kreacje do kolan noś do jeansowych kurtek, a krótkie mini łącz z ramoneską i botkami. Długie, do ziemi sukienki zagrają w duecie z futrem, a koronkowe wersje pasują zarówno do szpilek, jak i rockowych okryć wierzchnich.
fot. Instagram/ @mirandakerr
SUKIENKI – KOMU PASUJĄ?
Rozkloszowane sukienki to idealny fason dla sylwetki typu klepsydra lub osób nieposiadających wyraźnego wcięcia w talii. Geometryczne fasony w kształcie litery A sprawdzą się w przypadku kobiet o figurze chłopczycy. Szmizjerki to opcja idealna dla posiadaczek sylwetki klepsydry bądź gruszki.
Mała czarna – ta sukienka powinna znajdować się w szafie praktycznie każdej kobiety. Zaliczana do klasyków w modzie. Kobietom, które unikają tego koloru, polecamy czerwone, granatowe lub szmaragdowe sukienki.
Jakie kreacje Ty masz w swojej szafie?