PL / EN
NEW YORK FASHION WEEK

NEW YORK FASHION WEEK

WYDARZENIE

New York Fashion Week

NARODZINY

1943, założył Eleanor Lambert

LOKALIZACJA

Nowy Jork

NEW YORK FASHION WEEK: KONCEPCJA

Tydzień mody w Nowym Jorku odbywa się w lutym i we wrześniu każdego roku. Zazwyczaj trwa od 7 do 9 dni, podczas których światowe kolekcje prezentowane są zarówno klientom, jak i prasie oraz ludziom związanym z branżą mody. New York Fashion Week to jeden z 4 najważniejszych tygodni mody, wchodzący w skład tak zwanej „Wielkiej Czwórki” (ang. Big 4). Pozostałe eventy odbywają się w Paryżu, Londynie i Mediolanie. Rada Projektantów Mody w Ameryce (CFDA) stworzyła współczesne pojęcie New York Fashion Week w 1993 roku i chociaż miasta takie jak Londyn używały określenia „tydzień mody” już w latach 80., to amerykański odpowiednik obejmował swoim znaczeniem dużo większą liczbę wydarzeń. Należały do nich Olympus Fashion Week w Nowym Jorku i MADE Fashion Week oraz wiele niezależnych projektów modowych. Producenci New York Fashion Week to między innymi IMG, FTL, Style 360, Art Hearts Fashion oraz Style Fashion Week.

New York Fashion Week obecnie szacuje się na kwotę 887 milionów dolarów, a zyski przynosi m.in. sprzedaż ubrań i specjalnych pakietów umożliwiających zobaczenie pokazów z loży widowiskowej oraz wykupienie przez projektantów miejsca na kilkuminutową prezentację kolekcji.

NEW YORK FASHION WEEK: GENEZA

Pierwszy nowojorski tydzień mody został stworzony w 1943 roku przez Eleanor Lambert, dyrektor innowacyjnego amerykańskiego instytutu prasy New York Dress Institute. Przyjęcie towarzyszące wydarzeniu nazwano „Press Week’iem”, a jego celem było zwrócenie uwagi na modę amerykańską, która miała częściowo zastąpić francuską. W związku z II wojną światową nie wszyscy zainteresowani mogli swobodnie podróżować do Paryża, by poznać najgorętsze trendy sezonu. NYFW postrzegano także jako szanse na innowacje i wzmocnienie sektora mody w USA. Press Week odniósł spektakularny sukces, a prestiżowe magazyny, takie jak Vogue, zwykle prezentujące francuskie projekty, wypełniły się propozycjami od amerykańskich kreatorów. W połowie lat 50. nazwa uroczystości została zmieniona na „Press Week of New York”.

NEW YORK FASHION WEEK: ROZWÓJ

W 1993 roku CFDA pod przewodnictwem prezesa Stana Hermana i dyrektora wykonawczego Fern Mallis skonsolidowało wydarzenie znane pod nazwą New York Fashion Week. Event opatrzono określeniem „7th  on Sixth”. We wrześniu 2011 roku nowojorscy projektanci rozpoczęli transmisję pokazów na żywo.  Najpierw show umieszczano na kanale YouTube, a następnie wyświetlano na innych witrynach. W 2013 roku IMG i New York Fashion Week odsprzedano Williamowi Morris Eneavellowi (WME) i Silver Lake Partners za kwotę 2,3 miliardów dolarów. W 2014 roku CFDA przejęła funkcję po Ruth Finley FashionCalendar.com, która zarządzała projektem zarówno w wersji papierowej, jak i cyfrowej od ponad 60 lat. W styczniu 2015 roku Mercedes-Benz ogłosił odejście sponsora tytularnego imprezy, a kontynuację przedsięwzięcia wsparł producent Kanye West.

New York Fashion Week, Carolina Herrera, sezon wiosna lato 2018


NEW YORK FASHION WEEK: LOKALIZACJE

Kiedyś New York Fashion Week odbywał się w Bryant Parku, następnie w Lincoln Center, a obecnie na stałe wyznaczono centralną siedzibę w Nowym Jorku.

Pokaz wiosna lato 2016 zorganizowano w dniach 10-17 września w 2015 roku. Odbył się w Skylight na dworcu Moynihan w Midtown oraz Skylight Clarkson Square w Soho. Dochody ze sprzedaży ubrań oraz miejsc dla projektantów (w programie przewiduje się około 10-minutowy pokaz mody) oszacowano na kwotę 900 milionów dolarów, a frekwencja wyniosła 125 000 osób. W grudniu 2015 roku CFDA ogłosiła, że zatrudniła Grupę Konsultingową w Bostonie do zbadania zmiany formatu New York Fashion Week, aby dostosować się do potrzeb mediów społecznościowych. Jedną z opcji było rozbicie wydarzenia na kilka tur oraz uzupełnienie go o prywatne wystawy showroomów. Pierwszy program New York Fashion Week poświęcony pokazom odzieży męskiej nazwano New York Fashion Week Men’s, a wyprodukowano go w 2015 roku.

Wydarzenia jesień zima 2016 miały miejsce w rozmaitych lokalizacjach w Nowym Jorku m.in. Skylight Moynihan, Skylight Clarckson, Chelsea Piers, MADE Studios i w salonach firmowych w mieście. Sezon zakończył się wraz z kilkoma projektantami promującymi hasło „zobacz i kup teraz”, co w praktyce oznaczało bezpośrednie nabycie produktów podczas show, albo tuż po jego zakończeniu. Taka polityka nadała Fashion Week’owi w Nowym Jorku jeszcze bardziej aktualnego i sezonowego charakteru.

NEW YORK FASHION WEEK: SPORY DOTYCZĄCE ZNAKÓW TOWAROWYCH

W 2013 roku Fashion Week Inc. założona przez Trishę Paravas zarejestrowała znaki towarowe New York Fashion Week, NYFW i NYFW The Runways Shows, aby używać ich w połączeniu z produkcją pokazów mody. W dniu 28 czerwca 2016 roku Fashion Week Inc. złożył pozew w sprawie kopiowania znaku towarowego oraz prowadzenia nieuczciwej konkurencji, domagając się odszkodowania od CFDA i WME-IMG o wartości 10 milionów dolarów. Sąd odrzucił wniosek.

NEW YORK FASHION WEEK OBECNIE

Najważniejszymi i najbardziej wyczekiwanymi nazwiskami oraz nazwami marek na tegorocznym NYFW są Calvin Klein, Michael Kors, Christian Siriano, Ralph Lauren, Coach 1941 oraz Tom Ford. Samo wydarzenie odbędzie się w dniach 6-14 września 2018. W ubiegłych latach byli to m.in. Alexander Wang, Boss, Carolina Herrera, Diane von Furstenberg, czy Victoria Beckham.


podobne artykuły