Retinol to pochodna witaminy A. Ma wysoką aktywność w kosmetykach – działa przeciwzmarszczkowo i bywa stosowany z powodzeniem w leczeniu trądziku. Stymuluje produkcję kolagenu i elastyny oraz ma działanie złuszczające – po zastosowaniu serum z retinolem cera się wygładza, łatwiej się regeneruje i promienieje zdrowym blaskiem. Jednak retinol może podrażniać. Jak stosować kosmetyki z retinoidami, żeby sobie nie zaszkodzić?
Stosuj kosmetyki z retinolem ostrożnie
Na przykład w kremach retinol stosowany jest w stężeniu od 0,3 do 1%. Zaczynaj od niższych stężeń, aby stopniowo przyzwyczajać skórę do jego działania. Serum może mieć wyższe stężenie substancji aktywnej – w domowej pielęgnacji nie powinno stosować się preparatów o zawartości większej niż 4%. Skóra po witaminie A może lekko szczypać, być zaczerwieniona i delikatnie się złuszczać. Jeśli jednak dyskomfort jest duży, zaprzestań terapii.
Od czego zacząć terapię retinolem?
Nałóż serum lub krem o niskim stężeniu i zobacz, jak reaguje Twoja skóra. Jeśli nie zauważasz żadnych niepokojących zmian, odczekaj dwa dni i powtórz aplikację. Gdy po kilku razach będzie wszystko w porządku, możesz wypróbować produkty o wyższym stężeniu retinolu. Stosuj serum seriami – produkt stosowany długotrwale i w nadmiarze może przesuszać cerę i powodować naruszenie bariery hydrolipidowej.
W trakcie terapii warto sięgać po produkty łagodzące, takie jak pantenol czy wąkrota azjatycka. Należy zadbać o porządne nawilżenie skóry i wzmocnienie jej funkcji ochronnych – dowiedz się więcej, jak stosować retinol. Uwaga! Terapii retinolem nie zaleca się przeprowadzać na skórze suchej, podrażnionej, nadreaktywnej i wrażliwej.
Z czym łączyć retinol, a czego absolutnie unikać?
Niacynamid w towarzystwie retinolu złagodzi jego drażniące działanie – przesuszenie i zaczerwienie skóry, więc rozsądnie jest wybierać kosmetyki, które w formułach mają te dwa składniki. Nie można natomiast łączyć retinolu z kwasami AHA i BHA, kwasem salicylowym i glikolowym. Połączenie tych substancji możne powodować pieczenie, świąt i zaczerwienienia. Możesz stosować krem z witaminą A naprzemiennie z kremami o działaniu naprawczo-łagodzącym.
Od kiedy można zacząć stosować retinol?
Proces starzenia rozpoczyna się w okolicach 25. roku życia, więc produkty z retinolem mogą być stosowane w celach profilaktycznych jeszcze przed 30. urodzinami. Kosmetyki z retinolem spowalniają procesy starzenia, ale są też wykorzystywane w terapii trądziku. Wówczas mogą być stosowane jeszcze wcześniej. Najlepiej skonsultować się z dermatologiem przed rozpoczęciem aplikowania retinoidów na skórę trądzikową.
O czym nie można zapomnieć? O ochronie SPF
Kosmetyki z retinolem rekomendowane są do używania na noc. Jeśli witamina A pojawia się w produktach na dzień, producenci zwykle podkreślają konieczność stosowania kremów z wysokim filtrem UV. Kurację lepiej zaplanować na miesiące jesienno-zimowe, ponieważ retinoidy są fotouczulające – pod wpływem promieni na skórze mogą pojawić się przebarwienia. Gdy stosujesz serum z retinolem unikaj więc kąpieli słonecznych i zabezpieczaj skórę grubą warstwą kremów SPF50+.
fot. materiały prasowe (Adobe Stock)
Materiał zewnętrzny