PL / EN
Logotyp serwisu lamode.info
PARIS FASHION WEEK

PARIS FASHION WEEK

WYDARZENIE:

Paris Fashion Week

NARODZINY:

1973

LOKALIZACJA:

Paryż, Francja

Spis treści

1. PARIS FASHION WEEK: TYDZIEŃ MODY W PARYŻU

2. PARIS FASHION WEEK – „WIELKA 4”

3. PARIS FASHION WEEK – HAUTE COUTURE

4. PARIS FASHION WEEK – PIERWSZA EDYCJA

5. PARIS FASHION WEEK: FEDERATION FRANCAISE DE LA COUTURE

6. PARIS FASHION WEEK JESIEŃ ZIMA 2018/19

7. PARIS FASHION WEEK 2018/19: PARTENRZY

PARIS FASHION WEEK: TYDZIEŃ MODY W PARYŻU

Paris Fashion Week to seria prezentacji kolekcji projektantów mody, która odbywa się regularnie w Paryżu we Francji. Wydarzenie jest organizowane co roku w sezonie wiosna lato i jesień zima, a daty ustala Francuska Federacja Mody. Fashion Week odbywa się w różnorodnych miejscach na terenie całego Paryża. Oprócz pokazów ready-to-wear i haute couture przedstawiane są także linie męskie.

PARIS FASHION WEEK – „WIELKA 4”

Paris Fashion Week jest częścią światowych tygodni mody organizowanych w ramach „Wielkiej 4” (ang. Big 4). Pozostałe to London Fashion Week, Milan Fashion Week i New York Fashion Week. Harmonogram rozpoczyna się w Nowym Jorku, następnie w Londynie, Mediolanie i kończy w Paryżu.

PARIS FASHION WEEK – HAUTE COUTURE

Chociaż oficjalnie pierwszy tydzień mody miał miejsce w Nowym Jorku, to samo wydarzenie wywodzi się z kultury organizowania "défilés de mode" – parad mody w paryskich salonach couture. Zanim ten rodzaj imprezy uznano w Nowym Jorku, pokazy kolekcji odbywały się w Paryżu już w 1700 roku. Przybierały one jednak inną formę, bo ubrania prezentowano na manekinach, a na liście gości pojawiali się tylko klienci. Do rozpowszechniania wydarzenia w branży mody o tak wysokiej randze przyczynili się Charles Frederick Worth, określany ojcem „haute couture”, Jeanne Paquin, pierwsza projektantka, która publikowała swoje audycje oraz Paul Poiret, organizujący eventy modowe.

PARIS FASHION WEEK – PIERWSZA EDYCJA

W 1945 roku Chambre Syndicale de la Haute Couture ustaliło nowe przepisy regulające i określające domy zaklasyfikowane jako Haute Couture. Aby spełnić kryteria należało postępować zgodnie z aktualnymi zasadami, a jedną z nich było regularne prezentowanie paryskiej prasie minimum 35 modeli odzieży dziennej i wieczorowej. Kolejnym wymóg to posiadanie zespołu liczącego minimum 20 pracowników, a każdy projekt miał być wykonywany na zamówienie klienta. I to właśnie te wydarzenia sformalizowane przez Chambre Syndicale de la Haute Couture postrzegano jako pierwsze tygodnie mody w Paryżu.

Paris Fashion Week, pokaz mody Chloe, trendy wiosna lato 2018


PARIS FASHION WEEK: FEDERATION FRANCAISE DE LA COUTURE

Pierwszy uznany Paris Fashion Week odbył się w 1973 roku i obejmował kolekcje Haute Couture, Ready-to-Wear i Men’s Fashion. Event zorganizowała federacja Fédération Française de la Couture, a projektowi towarzyszyła idea zbiórki pieniędzy na odrestaurowanie Pałacu Wersalskiego. Kwotę przeznaczoną wówczas na remont zabytku oszacowano na 60 milionów dolarów, co przełożyło się na 53 miliony euro. Paris Fashion Week został zaakceptowany przez rząd, który nie radził sobie w kosztami renowacji, a nadzorował go Eleanor Lambert, założyciel New York Press Week. Do projektu dołączył także kurator Versailles, Gerald van der Kempem. Remont objął garderobę Marii Antoniny, pokój zabaw dla dzieci Ludwika XV i schody, których budowę rozpoczęto w 1772 roku.

W imprezie wzięli udział zarówno amerykańscy, jak i paryscy projektanci: Anne Klein, Bill Blass, Stephen Burrows, Oscar de la Renta, Hubert de Givenchy oraz Yves Saint Laurent. Każdy z francuskich projektantów stworzył własną scenografię obejmującą różnorodną tematykę. Wśród koncepcji pojawił się m.in. statek rakietowy.

Wydarzenie zasłynęło także dzięki temu, że na wybiegu pojawili się zarówno kaukascy, jak i afroamerykańscy modele symbolizujący różnorodność w modzie. Poza tym event zyskał przydomek „Bitwy pod Wersalem” ze względu na lokalizację i napięcie między amerykańskimi i paryskimi projektantami , które nasilało się w trakcie trwania programu.

PARIS FASHION WEEK JESIEŃ ZIMA 2018/19

Na Tygodniu Mody w Paryżu jesień zima 2018/19 zorganizowanym w dniach 1-5 lipca 2018 punktem programu są pokazy projektantów i domów mody, takich jak Schiaparelli, Chanel, Maison Margiela, Franck Sorbier, Ellie Saab, Viktor & Rolf, Ralph & Russo, Zuhair Murad, Giorgio Armani, Fendi Couture, Giorgio Armani Prive, Giambattista Valli, Givenchy i Valentino.

POLECAMY: TRENDY WIOSNA LATO 2018 MODA DAMSKA 

PARIS FASHION WEEK 2018/19: PARTENRZY

Oficjalnymi partnerami wydarzeń rozgrywających się w 2018 i 2019 roku są Defi La Mode De France, L’oreal Paris i Renault. Event wspiera także Premiere Vision, La Redoute, RSM, Fabernovel, Le New Black.


podobne artykuły