CANNES: FESTIWAL FILMOWY
Cannes – prestiżowy międzynarodowy festiwal filmowy, który odbywa się regularnie od 1946 roku w położonym na francuskim Lazurowym Wybrzeżu Cannes. Event organizowany jest co roku i gromadzi wiele znanych osób związanych z branżą kina, a pośrednio także mody i muzyki.
Najważniejszą nagrodą przyznawaną podczas Festiwalu Filmowego w Cannes (za najlepszy film) jest Złota Palma. Najczęściej zdobywają ją twórcy amerykańscy, włoscy, francuscy, czy brytyjscy. Dotychczas w historii kina Złotą Palmę otrzymały dwie polskie produkcje: „Człowiek z żelaza” Andrzeja Wajdy (1981) oraz „Pianista” Romana Polańskiego (film francusko-polski, 2002). Poza najważniejszym wyróżnieniem, przyznawane są także nagrody: za reżyserię, scenariusz, rolę kobiecą i męską (film pełnometrażowy) oraz pozostałe w sekcji filmów krótkometrażowych.
Od 1998 roku przyznawane jest dodatkowo wyróżnienie Un Certain Regard.
Film „Pianista” Romana Polańskiego, zwycięzca Cannes 2002
CANNES: ZŁOTA PALMA DLA NAJLEPSZEGO FILMU
W historii festiwalu w Cannes Złotą Palmę otrzymały m.in. dzieła takie jak: „Lampart” (1963) „Dzikość serca” (1990), „Rosetta” (1999), „Słoń” (2003), „Biała wstążka” (2009), „Drzewo życia” (2011), „Zimowy sen” (2014), „Imigranci” (2015), „Ja, Daniel Blake” (2016), czy „The Square” (2017).
Film „Człowiek z żelaza” Andrzeja Wajdy, zwycięzca Cannes 1981
CANNES: NAJLEPSZE MOMENTY W HISTORII FESTIWALU
W temacie Cannes przewija się wątek nie tylko sztuki aktorskiej, ale również światowej mody, problemów społeczno-politycznych o zasięgu globalnym, czy prowokującego zachowania gwiazd. Ikoniczne ujęcia z popularnego festiwalu to te z młodziutką Francuzką, Brigitte Bardot, która pozowała na plaży w kwiecistym bikini (tak, to ona była jego prekursorką!), czy rozkloszowanej sukni reprezentującej New Look Diora, przykuwając uwagę fotoreporterów. Aktorka zasłynęła m.in. z rozbieranej sceny w kultowym filmie Rogera Vadima „I Bóg stworzył kobietę” (1959), stając się symbolem piękna i seksapilu. Do historii przeszły także spektakularne kreacje gwiazd, m.in. księżnej Diany (projekt Catherine Walker z 1987 roku), czy wręcz przeciwnie – sesje topless z udziałem Simon Silve, która wywołała swoim zachowaniem prawdziwą burzę, po czym została poproszona o opuszczenie festiwalu (1954). Milla Javovich z kolei stworzyła kontrowersyjną i transparentną stylizację na bazie złotych łańcuchów oraz gladiatorek.
Serge Gainsbourg i Jane Birkin w Cannes, 1969
CANNES 2018: POLSKIE KINO I GWIAZDY
W 2018 roku najważniejszym polskim akcentem na 71. Festiwalu Filmowym w Cannes jest “Zimna wojna” Pawła Pawlikowskiego. To pierwszy od 28 lat polski film nominowany do Złotej Palmy. Uroczysta premiera “Zimnej wojny” w Cannes 2018 odbyła się w czwartek 10 maja. Poza obsadą aktorską i twórcami filmu (m.in. Borysem Szycem i Joanną Kulig), na czerwonym dywanie brylują także gwiazdy: Grażyna Torbicka, Jessica Mercedes, Julia Wieniawa, czy Doda.
POLECAMY: CANNES 2018 NA CZERWONYM DYWANIE