PL / EN
SYLWESTER

SYLWESTER

OBCHODY

31 grudnia - 1 stycznia

SŁOWNIK: SYLWESTER

Sylwester to święto obchodzone w wigilię Nowego Roku, w nocy z 31 grudnia na 1 stycznia – w dniu, kiedy swoje imieniny obchodzi Sylwester. Celebrowany jest wtedy koniec starego i początek nowego roku, stanowiąc okres hucznych zabaw, bali, sztucznych ogni i toastów.

SYLWESTER I NOWY ROK

Święto pożegnania kończącego się roku narodziło się dopiero na przełomie XIX i XX wieku i początkowo obchodziły je tylko wyższe warstwy społeczeństwa. Stopniowo zwyczaj tej zadomowił się w życiu ludzi uboższych, a na początku ubiegłego stulecia pojawiły się lokalne zwyczaje spędzania nocy sylwestrowej. W Danii, kiedy zegar wybił północ, zeskakiwano z krzeseł, z kolei w Hiszpanii z każdym jego uderzeniem zjadano jedno winogrono.

(wideo: Youtube)

SYLWESTER: OBCHODY W POLSCE

W Polsce arystokracja miała zwyczaj witania nowego roku toastem Tokaja – białego, deserowego wina pochodzącego z Węgier, a aby przegonić stary rok strzelano z bicza. Natomiast ziemianie polowali, strzelali z batów i ucztowali w gronie rodziny. Z Sylwestrem związane są liczne ludowe tradycje, między innymi wypiekanie bochniaczków i szczodraków (rodzaj chleba i bułeczek). Wtedy upowszechniło się także porzekadło: Jaki Nowy Rok, taki cały rok.

MODA SYLWESTROWA

Wraz z popularyzacją przyjęć i bali sylwestrowych, co raz silniej zaczęła rozwijać się moda nawiązująca do obchodów tego wydarzenia. Do Polski zwyczaj zakładania eleganckich, odświętnych kreacji w stylu glamour przywędrował z Zachodu i do dziś jest nieodłącznym elementem tego wyjątkowego wieczoru. Sławę zyskały przede wszystkim rzeczy i dodatki ozdabiane cekinami, brokatem, koralikami, frędzlami, srebrną lub złotą nicią, kryształkami i perłami. Strój sylwestrowy miał zwiastować splendor i bogactwo oraz podkreślić istotę ostatniego dnia kolejnego roku kalendarzowego.

podobne artykuły