O historii w garniturze
Według definicji garnitur to komplet odzieżowy, składający się ze spodni i marynarki, obowiązkowo wykonanych z tego samego materiału. Być może dla wielu jest to kwestia oczywista, ale warto dla uściślenia o tym wspomnieć, ponieważ nie każdy wie, że historia garnituru sięga początków XX wieku, a dopiero od lat 30-tych uznawany jest za formalny ubiór męski. Dawniej nosiło się go jedynie podczas mniej oficjalnych sytuacji. Na uroczystości wybierało się za to fraki, surduty lub żakiety z kamizelkami. Garnitur może składać się z dwóch lub trzech części. Dziś zdecydowanie częściej spotyka się modele dwuczęściowe. Zwyczaj noszenia kamizelki powoli zanika. Z jednej strony jest to kwestia większej wygody, z drugiej zmieniających się trendów. Nadal jednak istnieją okazje, w których mężczyźni sięgają po trzyczęściowy zestaw. Należą do nich między innymi śluby i pogrzeby. Moda na styl retro również zachęca do powrotu do tradycji. Mężczyźni ceniący oryginalność równie często sięgają po garnitur składający się z trzech części. Początki jego historii sięgają początku XX wieku.
Kolebką garnituru jest Anglia i do czasu drugiej wojny światowej była liderem mody męskiej. Na rynku pojawiła się jednak włoska konkurencja i znakomici włoscy krawcy, tym samym pozbawiając Anglię statusu monopolisty na garnitury męskie. Wprawdzie ze względu na klimat włosi zdecydowanie lepiej szyją i konstruują garnitury z lekkich tkanin niż grubych, to dzięki temu panowie zyskali wybór pomiędzy klasycznymi modelami, a bardziej nonszalanckimi. Anglia i Włochy to nie jedyne kraje, które mogą poszczycić się dobrym, krawieckim kunsztem. Konkurencja z reszty świata wciąż aspiruje, by dołączyć do grona najlepszych, lecz mimo to tylko te dwa kraje zasługują na doskonałą reputację i wciąż wydają się być w tym temacie niedoścignione.
Krój, kolor i tkanina – czyli, co się liczy najbardziej
W garniturach najważniejszy jest krój, prawidłowo dobrany kolor i tkanina, z jakiej jest uszyty. Nie bez powodu podana została właśnie ta kolejność. Garnitur nawet z najlepszej tkaniny nie zaprezentuje się dobrze, jeśli będzie nieprawidłowo skrojony. Garnitur powinien pasować do okazji i klimatu, jaki panuje w danym kraju. Dobierając garnitur nie powinno się nazbyt oszczędzać. Nie chodzi tu o kupowanie najdroższych modeli dostępnych na rynku, ale o inwestycję w dobrą jakość, która zagwarantuje, że taki model posłuży nam przez długi czas – pod warunkiem, że zbyt mocno nie ulegnie zmianie nasza sylwetka. Dobrym rozwiązaniem jest wizyta w pracowni krawieckiej lub skorzystanie z usług poprawek, które świadczy większość firm zajmujących się szyciem garniturów.
Dostępne na rynku modele w większości powstają w oparciu o krój stosowany od lat 30-tych. Ulega on oczywiście pewnym modyfikacjom w zależności od trendów, jednak dla wielu jest wyznacznikiem właściwego, międzynarodowego standardu. Kupując garnitur powinniśmy pamiętać o okazjach, przy których będzie noszony. Najlepiej postawić na klasyczną, zachowawczą kolorystykę, która nigdy nie wyjdzie z mody i sprawi, że garnitur będzie pasował do wszystkiego. Kolory uniwersalne to granat, odcienie szarości oraz czarny. Jeśli ma pełnić funkcję służbową, powinien być właśnie w tych kolorach. Inne kolory takie jak brąz czy zieleń będą odpowiednie na weekend lub sportowe wydarzenie.
Obecnie do szycia garnitrów używa się zdecydowanie lżejszych tkanin niż dawnej. Zazwyczaj stosuje się jedwab lub czystą wełnę, która jest najlepszym surowcem, odpornym na zagniecenia. Przede wszystkim, jako naturalne włókno świetnie się układa, dopasowuje do sylwetki, oddycha zapewniając dobrą cyrkulację, jak i najmniej się gniecie. Przed zakupem powinniśmy zastanowić się, jakie dokładnie będzie przeznaczenie naszego garnituru, by zdecydować o jego finalnym „kształcie”.
Krój odpowiedni do sylwetki
Najważniejszą częścią kroju garnituru są ramiona. Mężczyzna szczupły i drobny powinien postawić na model o wąskim, dopasowanym kroju – wąskie klapy i dopasowane spodnie plus lekkie poduszki na ramionach. Bardziej postawny pan powinien zdecydować się na model odpowiadający jego naturalnym wymiarom. Garnitur o dobrym kroju powinien wyglądać „naturalnie” i korzystnie wpływać na sylwetkę mężczyzny, który go nosi. Jak w przypadku innej garderoby, jego zadaniem jest podkreślać nasze atuty, a maskować ewentualne niedoskonałości.
Rodzaje garniturów
Garnitur dwuczęściowy – jest obecnie najbardziej typowym modelem dostępnym na rynku. Może występować w wersji na dwa lub trzy guziki. W przypadku pierwszej wersji ma wówczas dwa rozcięcia po bokach. W modelu na trzy guziki może posiadać jedno rozcięcie z tyłu na środku pleców lub dwa rozcięcia po bokach. Spodnie mogą być z mankietem, ale nie jest to konieczność. Warto pamiętać, że podwinięcie nogawki optycznie skraca sylwetkę, dlatego mężczyźni zazwyczaj z niego rezygnują.
Garnitur dwurzędowy – nie jest to model nazbyt popularny w dzisiejszych czasach. Posiada on dwa rozcięcia z boku marynarki, ale nigdy z tyłu. Może również występować w wersji bez jakichkolwiek rozcięć. To jednak opcja, która sprawdza się jedynie w pozycji stojącej. Przez brak rozcięć, w momencie, gdy mężczyzna siada, tkanina garnituru nie układa się odpowiednio. Warto pamiętać, że nie jest to model najlepszy dla nazbyt postawnych panów. Sprawi on, że optycznie sylwetka stanie się ciężka.
Garnitur trzyczęściowy – klasyka sama w sobie. Marynarka, kamizelka i spodnie wykonane są z tej samej tkaniny. Dziś nosi się go najczęściej w przypadku wyjątkowych uroczystości jak śluby czy pogrzeby. Wraca jednak do łask i na nowo zyskuje sławę, dzięki współczesnym trendsetterom.