W przypadku panów podział sylwetek podstawowych jest podobny jak u pań. I choć panowie, w wielu przypadkach, nie przywiązują tyle wagi do mody i wyglądu, co kobiety, to podstawowa wiedza na temat zasad ubierania się z pewnością im się przyda. Znając dobrze swoje ciało i mając świadomość, jakie mankamenty i zalety mu towarzyszą, będzie Wam łatwiej dobrać odpowiednią dla siebie garderobę. Zacznijmy zatem od początku, od czterech podstawowych typów męskiej sylwetki. Wśród męskich figur wyróżniamy więc gruszkę – sylwetkę typu A, ołówek – sylwetkę typu I, jabłko – sylwetkę typu O oraz trójkąt, czyli sylwetkę typu V.
GRUSZKA OŁÓWEK JABŁKO TRÓJKĄT
SYLWETKA TYPU A, ZWANA RÓWNIEŻ GRUSZKĄ
Mężczyzna o typ typie budowy ma niemal idealną sylwetkę. Jedynym jego mankamentem jest mniej lub bardziej wystający brzuch. Poza tym jego ciało jest dosyć dobrze wysportowane i umięśnione. Jako, że jedyna wada pana gruszki znajduje się na wysokości pasa, musi on uczynić wszystko, aby od tego miejsca odciągnąć uwagę potencjalnych spojrzeń. Warto zainwestować zatem w marynarkę o lekko poszerzonych ramionach i z taliowaniem, co wysmukli posturę – koniecznie w gładkim deseniu. Koszule również nie powinny być zbyt pstrokate, gdyż nazbyt podkreśli to niechciane kształty. Uwagę od naszego mankamentu idealnie odciągnie również mucha zamiast krawata. Na pewno należy unikać dużych kontrastów kolorystycznych pomiędzy górą, a dołem. Taki manewr podzieli nam sylwetkę, pozbawi ją smukłości i niepotrzebnie skróci. Jeśli chodzi o wzory, to warto postawić na delikatne prążki na koszuli. Spodnie powinniśmy nosić z podwyższoną talią i bez mankietów. Unikajmy rzeczy zbyt obcisłych, szczególnie w okolicach brzucha.
Przykładem tego typu sylwetki jest aktor Tomasz Karolak.
SYLWETKA TYPU I, ZWANA RÓWNIEŻ OŁÓWIEKIM
Mężczyzna w typie ołówka posiada figurę wiecznego chłopca. Z jednej strony to zaleta, z drugiej problem. Warto zrobić wszystko, by nie wyglądać za chudo. Należy postawić na garderobę, która doda nam powagi. Powinniśmy także skupić się na rzeczach, które optycznie dodadzą nam kilku „dobrych kilogramów”. Przykładem takich ubrań jest dwurzędowa marynarka lub płaszcz. Dodatkowe pikowania na kurtce, to też dobry kamuflaż. Warto nosić rozpięte pod szyją koszule, a jeśli już musimy włożyć krawat, to zróbmy na nim podwójny węzeł. To czego powinniśmy unikać, to spodnie zaprasowane w kant, rurki i golfy, które niepotrzebnie “wyciągną” sylwetkę. W kolorystyce panowie typu ołówek powinni wystrzegać się ciemnych i wysmuklających kolorów. Dobrze zrobią im jasne barwy, kolory ziemi i wszelkiego rodzaju desenie i wzory. Należy uchwycić równowagę pomiędzy tym co luźne, a nazbyt wąskie.
Przykładem tego typu sylwetki jest aktor Adrien Brody.
SYLWETKA TYPU O, ZWANA RÓWNIEŻ JABŁKIEM
Panów o takim typie budowy, charakteryzuje wystający brzuch, dość masywne ręce, a także nogi. Mężczyźni z taką figurą, niestety nie mają zbyt łatwo, bo zwyczajnie mają nadwagę. Panowie o tym typie sylwetki powinny skupić się na luźniejszych formach, ale nie nazbyt obszernych. Dobrze im zrobią proste, klasyczne fasony, pozbawione ozdobników i zbędnych przeszyć. Warto postawić na marynarkę o szerszych ramionach, ale nie za długą. Przy takiej figurze dobrze wypadnie stylizacja tzw. na cebulkę, pod warunkiem, że będą widoczne wszystkie warstwy. Nośmy gładkie, klasyczne materiały – nie za sztywne, bo to rozbudowuje tylko sylwetkę. Unikajmy zbyt dużych, wiszących form, ale i tych zbyt obcisłych – uwydatnią niepotrzebnie to, co chcemy zatuszować. Konieczne jest pozbycie się wszystkiego, co posiada wzory – jak np. koszule w kratę. Grube sploty – swetry z szalowym kołnierzem i warkoczami – też nie należą do naszych przyjaciół. Warto dodać, że jeśli nosimy się bardziej casual, wypuśćmy koszulę lub t-shirt na wierzch spodni, by nie podkreślać brzucha.
Przykładem tego typu sylwetki jest aktor Jack Black.
SYLWETKA TYPU V, CZYLI TRÓJKĄT
To w zasadzie sylwetka ideał – atletyczna, smukła i bardzo zgrabna. Charakteryzuje ją szeroki tors, szczupłe biodra, zgrabne ręce i nogi. Przy takim typie budowy można nosić praktycznie wszystko. Zaletą pana trójkąta jest możliwość eksperymentowania z modą. Dozwolone są wszelkie kolory i wzory. Jedyne czego należy unikać, to nazbyt dużej deformacji sylwetki – jak noszenie rzeczy zbyt luźnych oraz podkreślanie górnych, umięśnionych partii ciała zbyt obcisłą koszulką lub golfem.
Przykładem tego typu sylwetki jest piłkarz David Beckham.
Podobnie jak w przypadku kobiet, podstawowe typy figury są jedynie umownym punktem odniesienia. Wiadomo przecież, że nie jesteśmy „szablonowi”. Warto dodać, że bardzo ważny w doborze garderoby jest nasz wzrost. Niscy panowie, bez względu na typ sylwetki, powinni unikać zbyt długich marynarek, płaszczy i swetrów. Zakazane dla nich są również spodnie z mankietem. Panowie o wysokiej budowie ciała przede wszystkim powinni wyeliminować pionowe, strzeliste paski. Ubrania zbyt długie i za wąskie, to także mało korzystna propozycja. Warto unikać również jednokolorowych zestawów – np. marynarka i spodnie w jednym kolorze.
Drodzy Panowie, jeśli macie jakiekolwiek pytania lub wątpliwości w kwestiach stylizacji – piszcie do nas za pośrednictwem poniższego formularza kontaktowego. Nasz stylista udzieli odpowiedzi na wszystkie pytania. Wybrane zagadnienia zostaną również opublikowane na łamach LAMODE.INFO.