32 proc. kobiet i 22 proc. mężczyzn deklaruje znajomość pojęcia slow life – tak wynika z raportu Slow Life w Polsce 2018, który opracował Naturativ, producent naturalnych i certyfikowanych kosmetyków do pielęgnacji. Jak trend ten rozwija się w naszym kraju i co robimy, aby być i żyć slow?
SLOW LIFE W POLSCE 2018
Trend slow life rozwija się w Polsce od kilku lat. Coraz więcej osób podejmuje świadome wybory w kierunku zdrowego stylu życia, począwszy od kupna ekologicznej żywności, aktywności fizycznej, używania naturalnych kosmetyków, czy kontaktu z naturą. Jako marka rozwijana w nurcie slow chcieliśmy sprawdzić, jak Polacy rozumieją to pojęcie, w jakim stopniu i w jakich obszarach je realizują. Tak powstał pierwszy w Polsce raport, który holistycznie przedstawia to podejście do życia, podkreśla Magda Hajduk, prezes marki Naturativ.
SLOW LIFE: CO PRZEZ TO ROZUMIEMY?
Najczęstrze skojarzenia Polaków ze slow life to życie bez pośpiechu, skupianie się na przeżywaniu „tu i teraz”, życiowa harmonia oraz równowaga pomiędzy pracą zawodową i obowiązkami, a życiem prywatnym i odpoczynkiem. W skali od 0 do 10 Polacy oceniają stopień realizacji tego podejścia w swoim życiu na 5,76. W największym stopniu wcielanie na co dzień idei świadomego życia deklarują osoby z najstarszej grupy wiekowej, powyżej 54 lat (6,85). Częściej robią to mężczyźni (5,88) niż kobiety (5,56), co wynika przede wszystkim z tego, że płeć męska rozumienie slow life zawęża do zdrowego odżywiania, bycia bliżej natury i rozwoju duchowego.
KOBIETY STAWIAJĄ NA EKOLOGIĘ I KOSMETYKI NATURALNE
Spośród 10 kategorii związanych ze slow life najwięcej, bo aż 34 proc. osób uważa, że z takim podejściem ściśle wiąże się zdrowe odżywianie. Na kolejnym miejscu znajduje się obcowanie z naturą (27 proc. wskazań), natomiast jedna czwarta Polaków jest zdania, że nurt slow life związany jest z rozwojem duchowym i świadomymi zakupami. Kobiety częściej wskazywały także na ekologię (30 proc., + 12 p.p.) oraz pielęgnację ciała naturalnymi, ekologicznymi kosmetykami (23 proc.,+ 13 p.p.).
NOWE POKOLENIE CHCE BYĆ SLOW
Najwięcej kategorii wskazała grupa osób najmłodszych, w wieku 15-18 lat, a pod względem płci – kobiety. Skojarzenia najmłodszych konsumentów skupiły się wokół chęci bycia bliżej natury (43 proc.), rozwoju duchowego (43 proc.), aktywności fizycznej (48 proc.), ekologii (48 proc.) i małej liczby posiadanych produktów (43 proc.). To pozwala wnioskować, że to pokolenie z dużym prawdopodobieństwem będzie bardziej slow niż ich rodzice. Ta grupa też najliczniej (aż 43 proc. wskazań) zadeklarowała, że slow life powinien być realizowany przez wszystkich (vs. 19% ogółu badanych). Co więcej, to najmłodsze pokolenie uważa, że rzeczy, których posiada jest za dużo, a jednocześnie podoba im się idea minimalizmu. Jeśli chodzi o wartości, najmłodsi postawili na relacje i więzi, a także work-life-balance, co może być ważną wskazówką dla ich przyszłych pracodawców. `Podobnie w przypadku istotnych aspektów pracy – sens pracy to najważniejszy aspekt dla tej grupy wiekowej. Z kolei osoby z pokolenia silver power, czyli w wieku 55+ zdecydowanie najczęściej wskazały na zdrowie odżywianie (45 proc.). Grupa 45-54 lata jako jedyna postawiła na świadome zakupy (36%).
Raport został opracowany przez markę Naturativ na podstawie badania ankietowego metodą CAWI przeprowadzonego przez agencję badawczą Mobile Institute na reprezentatywnej grupie Polaków.
***
KOSMETYKI NATURATIV: O MARCE
Naturativ jest marką slow. Ich kosmetyki powstają długo, są przemyślane i dopieszczone. Łączy to, co najlepsze z natury z innowacją. To produkty prawdziwie naturalne, których jakość potwierdzona certyfikatem NATRUE. Znak NATRUE to komfort kosmumenta, który nie musi już analizować etykiety kosmetyku, bo ma gwarancję, że trzyma produkt z faktycznie naturalnym składem. Kosmetyki Naturativ sprzedawane są nie tylko w Polsce – pojawiły się już w Japonii, Szwecji, Finalndii, Danii, Włoszech, Belgii i Hiszpanii. W planach są kolejne rynki.
Marka Naturativ stawia również na bogate wrażenia zmysłowe i przyjemność używania produktów, innowacyjność (czerpanie z nowoczesnej kosmetologii) oraz zrównoważoną produkcję w trosce o środowisko naturalne.
W galerii poniżej znajdziecie więcej kosmetyków z certyfikatem NATRUE takich marek, jak Weleda, Dr. Hauschka, czy Bio-Vegane.