Wspomnieniami wracamy do Gali Finałowej Złotej Nitki 2024 i kolekcji Rafała Klaczy, którą jako redakcja wyróżniliśmy nagrodą specjalną. Młody projektant urzekł nas swoim artyzmem, mnogością odniesień, szczegółem i chwilą, w której zwyczajna sala zamieniła się w teatr pełen nowatorskiej mody.
Złota Nitka 2024 – najlepsi młodzi projektanci zapewnili nam niezapomniane chwile
23. listopada 2024 roku w murach Akademii Sztuk Pięknych im. Władysława Strzemińskiego w Łodzi odbył się prestiżowy konkurs Złota Nitka. To wydarzenie z tradycją, którego początki sięgają 1992 roku, a od 8. lat jest częścią Łódź Young Fashion.
W tegorocznej odsłonie konkursu z etapu zgłoszeń wyłonionych zostało 12. młodych projektantów. Podczas Gali Finałowej wszyscy uczestnicy oceniani byli przez doświadczone jury w składzie: Prezydent Miasta Łodzi Hanna Zdanowska, prof. uczelni Prorektor ds. rozwoju i współpracy w ASP w Łodzi dr hab. Olga Podfilipska-Krysińska, projektantka mody Gosia Baczyńska, reżyserka pokazów mody Kasa Sokołowska, dyrektor kreatywna Viva Moda Agnieszka Ścibior, projektanci mody z duetu MMC Studnio Ilona Majer oraz Rafał Michalak, szef działu mody magazynu „Elle” Marcin Świderek, laureat Złotej Nitki 2023 Tomasz Umbras, laureatka Łódź Young Fashion 2018 Laima Jurca oraz atristic director w LPP S.A. Karolina Czajkowska.
Konkurs na jednej scenie zrzesza najlepszych, młodych projektantów i od 30. lat kreuje scenę mody w Polsce. Wyłaniane na nim nazwiska często zyskują pierwszą szerszą możliwość, aby zachłysnąć branży i dać się zauważysz szerszej publiczności. Liczy się nowatorskość, świeże spojrzenie na modę, głębsze odniesienia i odwaga. Wszystko to (i zdecydowanie wiele więcej) miał Rafał Klacza, którego portal LaMode.info wyróżnił nagrodą specjalną za kolekcję “Secrets of Souls”.
Rafał Klacza z nagrodą specjalną LaMode.info
Z dwunastu pokazów, spośród których niemal każdy wprowadził naszą redakcję w absolutny zachwyt, szczególnie porwała nas historia opowiedziana modą przez Rafała Klaczę i to właśnie do tego młodego artysty powędrowała nagroda specjalna portalu LaMode.info. Dbałość o detal, doskonały fach, ale też pomysł i niesamowita wrażliwość ukryte w projektach skradły nas bezgranicznie.
Kolekcja Rafała wprowadziła publiczność w zupełnie inny wymiar, w którym aż roiło się od ukrytych odniesień, spirytyzmu, nostalgii, a te ujawniały się pod płaszczykiem magii, która nagle zapełniła całą przestrzeń i zawładnęła duszami wielu. Co tak naprawdę go inspirowało?
“Od zawsze fascynowało mnie badanie przeszłości i to w niej znajduję najwięcej inspiracji do tworzenia. Dlatego też często sięgam po historyczne odniesienia i materiały z drugiej ręki, chcąc nadać im nowe życie.
Podczas tworzenia kolekcji dyplomowej zaintrygowała mnie tematyka spirytyzmu, ponieważ chciałem poznać historię seansów spirytystycznych, kontaktu z duchami i działalności mediów na przełomie XIX i XX wieku. Dodatkowym celem było poszerzenie swoich horyzontów w kwestiach egzystencjalno-duchowych, poza zasadami i normami przyjętymi w religii chrześcijańskiej.
Widoczny wpływ wywarły na mnie też thrillery z lat 90. oraz klasyczna moda z tamtej dekady. Film ,,Uwierz w Ducha” stał się dla mnie głównym bodźcem, by stworzyć swój scenariusz, który nada kierunek nowej kolekcji.” – przybliżył dla nas Rafał.
W kolekcji na pierwszy rzut wyłania się lawirowanie pomiędzy kanonami kobiecości i męskości, a poszczególne elementy ubioru tracą płeć, co celowo zaciera utarte schematy i normy, które narzuca współczesne społeczeństwo. Wśród projektów dominują klasyczne kroje marynarek z szerokimi ramionami, widoczna jest podkreślona talia. Ciężkie tkaniny, futra i skóra stają w kontraście do frywolnych tiuli i koronek. Dostrzegamy również ogromną ilość detali, biżuterii, sztukaterii czy elementów bieliźnianych, które przełamują prostotę mody męskiej i wnoszą do niej poczucie wolności.
“W przypadku mody damskiej mnogość zmian była obrazem tego, jak na przestrzeni lat zyskały więcej praw, swobody i niezależności. Sztywne ramy mody męskiej są niczym innym jak uprzedmiotowieniem i umocnieniem stereotypów toksycznej męskości.
Ubiór powinien dawać nam możliwość ekspresji, być dla nas zabawą i poprawiać samopoczucie. Tak jak spodnie noszone przez kobiety w historii miały umocnić ich pozycję społeczną, tak niech sukienka czy spódnica u mężczyzny da mu swobodę oraz możliwość pokazywania uczuć i emocji.” – tłumaczy Rafał.
Rafał Klacza o autorskiej kolekcji “Secrets of Souls”
Podstawą do stworzenia kolekcji była wcześniej napisana przez Rafała Klaczę opowieść pod tytułem “Historia opowiedziana przez dom”. Podczas pokazu na Złotej Nitce 2024 Rafał scenę zamienił w teatr, na którym przybliżył publiczność własną wizję mody. Daleko jej do współczesności, nowoczesności. Kostiumowość projektów nie jest przypadkiem, bo w ich centrum są postacie, ich przemiany i zdarzenia, które umiejscowione są w latach 90. XIX wieku.
,,Secrets of Souls przedstawia historie dusz uwikłanych w sidła cielesności. To skrywane emocje, żądze i uczucia, które doprowadzają do strasznych wydarzeń. Wszystko zapisuje się symbolicznie pod warstwami tapet na ścianach domu, który jest obserwatorem i narratorem całej historii. Problematyka, jaką poruszam, jest wielowątkowa, ale możemy wyodrębnić główny motyw, jakim są trzy oblicza miłości: do samego siebie, a właściwie jej nauka, platoniczna miłość będąca żywa poza strefą cielesności oraz ślepa miłość zakrzywiająca postrzeganie dobra i zła. Spirytyzm jest swoistą metaforą zatrzymania się i zajrzeniem w głąb własnej duszy. Poprzez kontakt z duchami główny bohater poznaje siebie. Jest to najtrudniejszy moment w drodze do własnej akceptacji.”
Po zobaczeniu kolekcji Rafała nietrudno o stwierdzenie, że moda to sztuka. Oprócz doskonale dopracowanych sylwetek na widza działa obraz całości. Choreografia pokazu, dobrana do niego muzyka, scenografia, elementy wizualne, odpowiednie dobranie modeli, w tym przypadku osób związanych z aktorstwem i tańcem – fuzja tego wszystkiego stworzyła przedstawienie, którego emocje pozostawiły w widzu pozytywny niedosyt.
Rafał Klacza – kim jest i jakie ma plany na przyszłość? Przybliżamy sylwetkę młodego projektanta
Rafał jest artystyczną duszą w każdym możliwym tego słowa aspekcie. 27-latek pochodzi z Krakowa i od dzieciństwa pasjonuje się sztuką, co doprowadziło go do ukończenia Akademii Sztuk Pięknych w Łodzi na kierunku projektowania ubioru. Oprócz projektowania zajmuje się również fryzjerstwem, łącząc w swojej twórczości dwa obszary artystycznej ekspresji.
Jak wyobraża sobie swoją przyszłość?
“Właśnie skończyłem swoją pięcioletnią przygodę ze studiami na Akademii Sztuk Pięknych w Łodzi, a teraz czeka mnie kolejny przełomowy okres zmian i przeprowadzek. Liczę, że uda mi się poddać próbie dziecięce marzenia i spróbować życia Paryżu oraz będę mieć możliwość rozwoju pod okiem osób, które mnie inspirują.
Sztuka imituje życie, nie wiem jeszcze, co mnie dokładnie czeka, ale na pewno zobaczycie tego odbicie w kolejnej kolekcji.” – podsumowuje Rafał.
Lookbok:
Zdjęcia: Jakub Jezierski
Makijaż: Amelia Makiewicz
Włosy: Marta Stefanek Klacza, Rafał Klacza
Modele: Amelia Makiewicz, Michał Klepacz, Marcel Barra, Olga Bogdańska
Pokaz:
Zdjęcia: Magdalena Kopytek, Nina Minkin
Makijaż: Olimpia Patrzałek, Amelia Makiewicz
Włosy: Rałaf Klacza, Karolina Pieniążek
Modele: Amelia Makiewicz, Alex Hayel, Krystyna Zajkowska, Michał Klepacz, Aleksandra Sochacka, Patryk Popowicz, Paweł Hurnik, Katarzyna Skowron, Olga Bogdańska, Oskar Organista, Konrad Kustrzepa