Lata 60. w historii mody to czas rewolucji seksualnej, pop-art’u, krojów mini oraz kolorowych, pudełkowych sukienek, spopularyzowanych przez Yves’a Saint Laurenta i Twiggy. Zobaczcie, jak wyglądały i co stanowiło inspiracje do ich zaprojektowania!
PUDEŁKOWA SUKIENKA – CECHY CHARAKTERYSTYCZNE
Moda damska w latach 60. obfitowała w kolorowe pudełkowe sukienki z obniżonym stanem, bez podkreślonej talii. Królowały krótkie projekty w kształcie litery A, często bez rękawów lub z tymi o długości ¾. Nierzadko dekorowały je półokrągłe, wdzięczne kołnierzyki, które pokochały także Polki. Kultowe sukienki były gładkie, bądź zdobione geometrycznymi wzorami, jak np. popularne „mondrianki”, które stworzył Yves Saint Laurent, inspirując się sztuką i malarstwem. Takie wersje noszono do srebrnych pantofli w klimacie disco i rajstop, tworząc cukierkowy look lub kontrastujący za sprawą mocnych zestawień kolorystycznych. Dzisiaj ta technika łączenia intensywnych barw jest rozpoznawalana pod nazwą colour blocking.
Pudełkowa sukienka z obwódkami
PUDEŁKOWA SUKIENKA – „CHŁOPIĘCA” SYLWETKA W LATACH 60.
Symbolem dziewczęcości stała się wówczas sylwetka „papryczki” (chłopięca figura charakterystyczna dla modelki Twiggy). W związku z tym, że cechowała ją drobna budowa ciała, niewielki biust oraz szczupłe nogi, to właśnie je odsłaniano najchętniej za pomocą mini fasonów. Pełne, obfite kształty ustąpiły miejsca chłopięcym, uniseksowym sylwetkom. Nowemu kanonowi piękna sprzyjały więc nowoczesne, pudełkowe sukienki o trapezowej formie.
Pudełkowa sukienka – Twiggy w latach 60.
PUDEŁKOWA SUKIENKA „MONDRIANKA” – YVES SAINT LAURENT
Jedną z najpopularniejszych odmian pudełkowej sukienki była tzw. „mondrianka”, zaprojektowana w 1965 roku przez Yves’a Saint Laurenta. Francuski kreator mody, zafascynowany sztuką i abstrakcją geometryczną Pieta Mondriana, wymyślił kolekcję wzorzystych sukienek. Uszyte z jedwabiu i dżerseju, łączyły czarne linie z bielą, czerwienią, żółtym i niebieskim. Projekt początkowo stał się kontrowersyjny, gdyż dla niektórych oznaczał profanację sztuki. Jednak szybko adaptował się w modzie ulicznej – kobiety potrzebowały wówczas nowoczesnych i funkcjonalnych rozwiązań. Sukienka „mondrianka” była więc nie tylko elementem stroju, ale również symbolem obyczajowej rewolucji, ukazując zależność między modą, a przemianami społecznymi. Wpisywała się w pop-art’ową estetykę, ukazując całą ferię barw i deseni.
Pudełkowa sukienka – Yves Saint Laurent
PUDEŁKOWA SUKIENKA – MODA POLSKA
Nowy trend na noszenie pudełkowych mini sukienek szybko podchwyciły polskie domy mody i zakłady przemysłu odzieżowego, takie jak: Moda Polska, Cora, Telimena, Leda i Centralne Biuro Wzornictwa oraz zakłady w Szczecinie czy Bielsku-Białej. Dla Polek, trapezowy krój stał się wyznacznikiem „stylu chłopczycy”, który doskonale oddawał ich fascynację wizerunkiem Twiggy. Pragnęły wyglądać tak jak ona, młodzieńczo i ultra dziewczęco.
POLECAMY: PUDEŁKOWY ŻAKIET – KULTOWY PROJEKT CHANEL
W galerii zdjęć prezentujemy pudełkowe sukienki, które podbiły serca kobiet na całym świecie, wnosząc do ich garderoby wolność, dynamizm i funkcjonalność.