Polski design czerpie z najlepszy tradycji rodzimego i zagranicznego rękodzieła, stolarki oraz szkół projektowania, w niczym nie ustępując kultowym dziś projektom skandynawskim czy włoskim. Sztuka użytkowa naszego kraju oraz regionu – choć doświadczyła wielu niedoborów i często nie była realizowana na miarę swej innowacyjności – wciąż znajduje się w centrum zainteresowania znawców oraz wielbicieli pięknych wnętrz. Dziś wiele projektów doczekało się wznowień lub wręcz pierwszych realizacji, inne są cenione także w pierwotnych wersjach, lub są pomysłowo odnawiane.
Meble od Wood Republic
Ręcznie robione, z szerokim wachlarzem personalizacji – takie są meble od Wood Republic, marki z Poznania. Projekty wykorzystują sklejkę i kompozyty, bawiąc się ich formą i możliwościami. My zwróciliśmy uwagę na łóżeczko dziecięce Nest (gniazdko) – zabudowane, ale i pozwalające na samodzielne wchodzenie i wychodzenie. Nie jest to mebel w typowo dziecięcym formacie, co sprawia, że dziecko będzie mogło używać go dość długo.
Jan Kochański, szczotka i szufelka
Tu ważny jest nie tylko oryginalny, genialny w swej prostocie projekt, ale i zastosowane materiały – połączenie tworzyw sztucznego i naturalnego daje wyjątkowe doświadczenie użytkowania.
Zestaw mebli Spółdzielni Artystów Plastyków ŁAD z 1967 r., projektu Izabelli Szerskiej-Sternińskiej (DESA)
Wspaniały komplet, składający się z ławy i dwóch siedzisk, nawiązujący do tradycji stolarskich tak polskich, jak i japońskich, a jednocześnie bardzo nowoczesny. Warto śledzić aukcje w poszukiwaniu innych realizacji tej projektantki, gdyż są to meble o wyjątkowych proporcjach i jakości wykonania.
Ceramika Ćmielów
Ceramika użytkowa – głównie zastawy stołowe, komplety śniadaniowe, deserowe i kawowe, ale też wazony i inne ozdobne dodatki – projektowane i wykonywane przez fabrykę w Ćmielowie to jeden z tradycyjnych już produktów polskiego designu. Odważne wzory często nawiązują do stylistyki lat 60. i 70., ale też do bardziej tradycyjnej, przedwojennej porcelany.
Tylko – szafy i biurka na wymiar
Ten nowatorski pomysł dwóch Polaków podbija serca estetów i miłośników porządku na całym świecie: Tylko produkuje wyłącznie na zamówienie, a dzięki świetnie zbudowanemu programowi do projektowania umożliwia swoim klientom stworzenie dokładnie takiego mebla, jakiego potrzebują. W ich ofercie znajdują się szafy o najróżniejszym przeznaczeniu: od klasycznej garderoby, przez szafki na buty, szafki RTV i nocne, aż po półki na płyty vinylowe.
Krzesła “Muszelka” projektu Teresy Kruszewskiej
Kultowy model krzesła doczekał się wielu wznowień. Można tez odnaleźć zabytkowe już egzemplarze, odnowione lub czekające na odświeżenie – kiedyś były obiektem pożądania. Charakterystyczna, nowoczesna forma przetrwała próbę czasu.
Lampa Avia (projekt Kaspa)
Organiczne kształty, uzyskiwane poprzez wydmuchiwanie szkła tradycyjnymi technikami sprawiają, że nie ma dwóch identycznych kształtów tej lampy. Synteza surowości i ekstrawagancji sprawdzi się w wielu wnętrzach; jest dostępna w trzech wariantach kolorystycznych (transparenty, bursztynowy i grafitowy) oraz w kilku rozmiarach.
Siup Studio
Studio projektuje i produkuje ceramikę ozdobną i użytkową – każdy przedmiot jest wykonywany ręcznie, co nadaje mu unikatowego charakteru. Nieco surowa forma i szeroka paleta barw to cechy wyróżniające prace studia na tle innych projektów z tego działu.