PL / EN
PRET-A-PORTER: KRÓTKA HISTORIA MODY

PRET-A-PORTER: KRÓTKA HISTORIA MODY

Od tego momentu każdy może nosić modne ubrania! 

Sezon w modzie rozpoczął się z rozmachem, a w raz z nim maraton z przystankami w światowych stolicach mody, takich jak Nowy Jork, Londyn, Mediolan i Paryż. W związku z tym, warto przypomnieć sobie czym tak naprawdę jest pret-a-porter. Zaczynamy!

PRET-A-PORTER: TERMIN

Określenie ready-to-wear dosłownie znaczy „ubrania gotowe do noszenia”. Hasło zyskało na popularności w latach 40. XX wieku na terenie USA. Wówczas to odzież zaczęto produkować masowo. W obiegu funkcjonuje także termin pret-a-porter, którego ma jeszcze starszą historię niż ready-to-wear, bo sięga aż lat 30. XX wieku. Najpierw w małych paryskich butikach organizowano prezentacje na wzór targów, które z czasem przeobraziły się w pokazy mody. Po raz pierwszy określenia pret-a-porter użyli projektanci Albert Lempereur i Jean-Claude Weill w 1949 roku i było ono ściśle związane z definicją ready-to-wear – ubrania nie szyte na specjalne zamówienie, a produkowano seryjnie, łatwo dostępne dla każdego.

PRET-A-PORTER: GENEZA

W latach 50. XX wieku klientki miały dwa wyjścia: kupić kosztowną kreacje z pokazów mody, albo skorzystać z usług krawca. W dodatku w garderobie wciąż panowała powojenna elegancja. Diametralna zmiana nastąpiła dzięki 2 modelkom: Christiane Bailly i Emmanuelle Khanh. Chociaż w swojej karierze także nosiły luksusowe kreacje od Diora i Balenciagi to zapragnęły odmłodzić looki kobiet. Wylansowały proste, sportowe kroje i syntetyczne tkaniny, które z powodzeniem zaczęto nosić także w wersji dziennej, a nie tylko przy okazji treningów. Prekursorki organizowały pokazy w małych niezależnych galeriach, co zyskało sympatię i wzbudziło zainteresowanie ze strony społeczeństwa. Od tej pory pret-a-porter wyznaczał najnowsze trendy w modzie ulicznej.


PRET-A-PORTER, A HAUTE COUTURE

W historii mody mieliśmy do czynienia z ukształtowaniem się dwóch nurtów: pret-a-porter i haute couture. Ten drugi termin tłumaczymy jako „wysokie krawiectwo”. Są to ubrania szyte na zamówienie i jedyne w swoim rodzaju, co oznacza, że nie ma drugiego takiego egzemplarza. Haute couture narodziło się w Paryżu w XIX wieku. W języku angielskim bywa nazywane high fashion. Do projektantów i domów mody, którzy tworzą w tym duchu zalicza się m.in.: Chanel, Karla Lagerfelda, Yves’a Saint Laurenta, Christiana Diora, Christiana Lacroix, Pradę, Versace, Emanuela Ungaro oraz Valentino.

POLECAMY: HAUTE COUTURE - HISTORIA MODY

Opozycyjnym kierunkiem wobec haute couture jest pret-a-porter. To odzież dostępna w sklepach dla każdego ze względu na ich przystępną cenę oraz masową produkcję. Jednak sama idea może zmylić. Kolekcje haute-couture kojarzy się z luksusem i ekstrawagancją, a linie pret-a-porter bardzo praktycznym charakterem tzn. bez zaskakujących zdobień i wykończeń. W praktyce często to właśnie ubrania ready-to-wear są unikalne i wyszukane. Obecnymi projektantami tworzącymi w tym nurcie są m.in. Donna Karan, Marc Jacobs, Maciej Zień, Dawid Wiliński, Ewa Minge i Robert Kupisz.


video

CHLOE JESIEŃ ZIMA 2018/19

tagi: historia mody |

podobne artykuły