HAUTE COUTURE – WYJAŚNIENIE TERMINU
Haute Couture z francuskiego oznacza wysokie krawiectwo. Jest to dział zajmujący się tworzeniem ubrań na zamówienie dla konkretnego klienta, opozycyjny wobec prèt-â- porter. Drugi sektor oferuje odzież w gotowej formie dostępną dla każdego.
Ubrania haute couture są szyte zazwyczaj ręcznie i zawsze z wysokiej jakości materiałów oraz szlachetnych tkanin. Kolebką haute couture jest Francja, a sam termin wywodzi się z 1945 roku.
HAUTE COUTURE – HISTORIA
Prekursorką tworzenia mody w duchu haute couture była Rose Bertin, żyjąca w latach 1747-1813. Rose otworzyła dom mody Le Grand Mogol w 1770 roku i dzięki rekomendacji ze strony królowej Marii Antoniny zaczęła lansować trendy w zakresie garderoby przeznaczonej dla dam dworu. W ten sposób, wielka osobowość francuska otrzymała tytuł Ministra Mody.
Za okresu rządów Napoleona III Paryż zyskał miano oświeconego miasta i to tutaj przyjeżdżali utalentowani artyści. Wśród nich był Charles Frederick Worth, z pochodzenia Anglik. Krawiec najpierw pracował we francuskim domu mody Gagelin, a następnie otworzył swój własny butik w pobliżu placu Vendôme. Słynął z zamiłowania do luksusu, piękna, sztuki i wystawnych przyjęć. Ubierał najbogatsze kobiety świata i obracał się wśród samych elit. To on wprowadził pierwsze pokazy mody z udziałem modelek, a także zapoczątkował reklamę w tym sektorze. Worth jest więc nazywany ojcem haute couture, chociaż przed nim w tym duchu tworzyli już Rose Bertin i Louis Hippolyte Leroy.
Chanel, (fot. East News)
HAUTE COUTURE – STANDARDY
Prawo do tytułowania się domem mody, który tworzy kolekcje w duchu haute couture przyznaje instytuacja Chambre Sindicale. Poza spełnieniem warunków formalnych, m.in. posiadania atelier w Paryżu i zatrudnianie w nim ponad 20 osób, kolekcja ma składać się z minimum 50 projektów dziennych i wieczorowych szytych na miarę. Do stworzenia strojów potrzebne są luksusowe tkaniny, klejnoty, a o całości decyduje kunszt wykonania.
HAUTE COUTURE – PROJEKTANCI I MARKI
Wśród twórców haute couture należy wymienić nazwiska, takie jak: Callot, Jean Patou, Paul Poiret, Vionnet, Lanvin, Coco Chanel, Schiaparelli, Cristobal Balenciaga oraz Christian Dior. Do tego ekskluzywnego grona dołączyli: Yves Saint Laurent, Pierre Cardin, Emanuel Ungaro, Christian Lacroix, Jean-Paul Gaultier i Thierry Mugler.
Wiele domów mody, w tym również polskich, klasyfikuje swoje kolekcje do haute couture. Czy jest to legalne? Terminu tego mogą używać tylko oficjalni członkowie Chambre Syndicale lub projektanci zaproszeni przez Izbę Haute Couture, a więc francuskie domy mody, takie jak: Alexandre Vauthier, Alexis Mabille, Bouchra Jarrar, Chanel, Christian Dior, Christophe Josse, Franck Sorbier, Elie Saab, Giambattista Valli, Givenchy, Jean Paul Gaultier, Maison Margiela, Stéphane Rolland, Yiqing Yin oraz zagraniczne marki: Armani Privé, Atelier Versace, Fendi, Valentino, Viktor [&] Rolf. Gościnnie pojawiają się: Auadi, Dice Kayek, Guo Pei, Ilja, Julien Fournié, Ralph [&] Russo, Schiaparelli, Ulyana Sergeenko, Vatements i Zuhair Murad.
POLECAMY: HAUTE COUTURE DIOR WIOSNA LATO 2018
Suknia, Giambattista Valli, (fot. East News)
HAUTE COUTURE – POKAZY
Pokazy haute couture organizuje się dwa razy w roku: w styczniu oraz w lipcu. Miejscem wydarzeń są Francja i Włochy (dla marek Fendi i Dolce [&]Gabbana).
Jednym z pokazów wartych zapamiętania był ten zorganizowany w Rzymie przez markę Fendi z okazji jej 90. urodzin. Scenografia (fontanna Di Trevi w Rzymie) i spektakularne stroje stworzyły wyjątkowy klimat.
HAUTE COUTURE – CIEKAWOSTKI
Czy wiecie, że Dolce[&]Gabbana może prezentować swoje kolekcje w duchu haute couture dzięki temu, że tworzy je w ramach włoskiej federacji Alta Moda?
Chociaż luksusowe kreacje są zazwyczaj kojarzone z gwiazdami na czerwonym dywanie, to nie one nabywają ekskluzywne produkty. Arabskie księżniczki i reprezentantki bogatej elity finansowej w południowej Azji, na Bliskim Wschodzie i w Rosji są zainteresowane kupnem projektów haute couture.
Dla projektantów, haute couture jest formą wyrażenia i zaprezentowania światu swojego talentu. Tradycja oparta na wielkim krawiectwie oraz gra najpiękniejszych i szlachetnych tkanin sprawiają, że ubrania oscylują między modą, a sztuką.
Czy próbowaliście wymówić termin haute couture? Jeśli wciąż zastanawiacie się jak to pojęcie powinno poprawnie brzmieć, spróbujcie – ot kutjur!