PL / EN
Logotyp serwisu lamode.info
HAUTE COUTURE - KRÓTKA HISTORIA MODY

HAUTE COUTURE - KRÓTKA HISTORIA MODY

Moda, sztuka i rzemiosło?

HAUTE COUTURE – WYJAŚNIENIE TERMINU

Haute Couture z francuskiego oznacza wysokie krawiectwo. Jest to dział zajmujący się tworzeniem ubrań na zamówienie dla konkretnego klienta, opozycyjny wobec prèt-â- porter. Drugi sektor oferuje odzież w gotowej formie dostępną dla każdego.

Ubrania haute couture są szyte zazwyczaj ręcznie i zawsze z wysokiej jakości materiałów oraz szlachetnych tkanin. Kolebką haute couture jest Francja, a sam termin wywodzi się z 1945 roku.

HAUTE COUTURE – HISTORIA

Prekursorką tworzenia mody w duchu haute couture była Rose Bertin, żyjąca w latach 1747-1813. Rose otworzyła dom mody Le Grand Mogol w 1770 roku i dzięki rekomendacji ze strony królowej Marii Antoniny zaczęła lansować trendy w zakresie garderoby przeznaczonej dla dam dworu. W ten sposób, wielka osobowość francuska otrzymała tytuł Ministra Mody.

Za okresu rządów Napoleona III Paryż zyskał miano oświeconego miasta i to tutaj przyjeżdżali utalentowani artyści. Wśród nich był Charles Frederick Worth, z pochodzenia Anglik. Krawiec najpierw pracował we francuskim domu mody Gagelin, a następnie otworzył swój własny butik w pobliżu placu Vendôme. Słynął z zamiłowania do luksusu, piękna, sztuki i wystawnych przyjęć. Ubierał najbogatsze kobiety świata i obracał się wśród samych elit. To on wprowadził pierwsze pokazy mody z udziałem modelek, a także zapoczątkował reklamę w tym sektorze. Worth jest więc nazywany ojcem haute couture, chociaż przed nim w tym duchu tworzyli już Rose Bertin i Louis Hippolyte Leroy.

Chanel, (fot. East News)

 

HAUTE COUTURE - STANDARDY

Prawo do tytułowania się domem mody, który tworzy kolekcje w duchu haute couture przyznaje instytuacja Chambre Sindicale. Poza spełnieniem warunków formalnych, m.in. posiadania atelier w Paryżu i zatrudnianie w nim ponad 20 osób, kolekcja ma składać się z minimum 50 projektów dziennych i wieczorowych szytych na miarę. Do stworzenia strojów potrzebne są luksusowe tkaniny, klejnoty, a o całości decyduje kunszt wykonania.

HAUTE COUTURE – PROJEKTANCI I MARKI

Wśród twórców haute couture należy wymienić nazwiska, takie jak: Callot, Jean Patou, Paul Poiret, Vionnet, Lanvin, Coco Chanel, Schiaparelli, Cristobal Balenciaga oraz Christian Dior. Do tego ekskluzywnego grona dołączyli: Yves Saint Laurent, Pierre Cardin, Emanuel Ungaro, Christian Lacroix, Jean-Paul Gaultier i Thierry Mugler.

Wiele domów mody, w tym również polskich, klasyfikuje swoje kolekcje do haute couture. Czy jest to legalne? Terminu tego mogą używać tylko oficjalni członkowie Chambre Syndicale lub projektanci zaproszeni przez Izbę Haute Couture, a więc francuskie domy mody, takie jak: Alexandre Vauthier, Alexis Mabille, Bouchra Jarrar, Chanel, Christian Dior, Christophe Josse, Franck Sorbier, Elie Saab, Giambattista Valli, Givenchy, Jean Paul Gaultier, Maison Margiela, Stéphane Rolland, Yiqing Yin oraz zagraniczne marki: Armani Privé, Atelier Versace, Fendi, Valentino, Viktor & Rolf. Gościnnie pojawiają się: Auadi, Dice Kayek, Guo Pei, Ilja, Julien Fournié, Ralph & Russo, Schiaparelli, Ulyana Sergeenko, Vatements i Zuhair Murad.

POLECAMY: HAUTE COUTURE DIOR WIOSNA LATO 2018

Suknia, Giambattista Valli, (fot. East News)


HAUTE COUTURE – POKAZY

Pokazy haute couture organizuje się dwa razy w roku: w styczniu oraz w lipcu. Miejscem wydarzeń są Francja i Włochy (dla marek Fendi i Dolce &Gabbana).

Jednym z pokazów wartych zapamiętania był ten zorganizowany w Rzymie przez markę Fendi z okazji jej 90. urodzin. Scenografia (fontanna Di Trevi w Rzymie) i spektakularne stroje stworzyły wyjątkowy klimat.

HAUTE COUTURE – CIEKAWOSTKI

Czy wiecie, że Dolce&Gabbana może prezentować swoje kolekcje w duchu haute couture dzięki temu, że tworzy je w ramach włoskiej federacji Alta Moda?

Chociaż luksusowe kreacje są zazwyczaj kojarzone z gwiazdami na czerwonym dywanie, to nie one nabywają ekskluzywne produkty. Arabskie księżniczki i reprezentantki bogatej elity finansowej w południowej Azji, na Bliskim Wschodzie i w Rosji są zainteresowane kupnem projektów haute couture.

Dla projektantów, haute couture jest formą wyrażenia i zaprezentowania światu swojego talentu. Tradycja oparta na wielkim krawiectwie oraz gra najpiękniejszych i szlachetnych tkanin sprawiają, że ubrania oscylują między modą, a sztuką.

Czy próbowaliście wymówić termin haute couture? Jeśli wciąż zastanawiacie się jak to pojęcie powinno poprawnie brzmieć, spróbujcie – ot kutjur!

video

GUCCI LINK TO LOVE

tagi: haute couture | Christian Dior | Chanel |

podobne artykuły