Logotyp serwisu lamode.info
POKAZ DYPLOMOWY MIĘDZYNARODOWEJ SZKOŁY KOSTIUMOGRAFII I PROJEKTOWANIA UBIORU

POKAZ DYPLOMOWY MIĘDZYNARODOWEJ SZKOŁY KOSTIUMOGRAFII I PROJEKTOWANIA UBIORU

Przedstawiamy relację z dyplomowego pokazu prac absolwentów MSKiPU. Zobaczcie koniecznie!

20 kwietnia w Arkadach Kubickiego na Zamku Królewskim miał miejsce pokaz dyplomowy absolwentów warszawskiej Międzynarodowej Szkoły Kostiumografii i Projektowania Ubioru. Swoje kolekcje zaprezentowało 41 młodych projektantów ubioru i kostiumografów, którzy tym samym oficjalnie rozpoczęli swoją karierę.

 

Prace młodych artystów przyciągnęły wielu gości. Wśród przybyłych projektantów dostrzegliśmy: Łukasza Jemioła, Michała Starosta, Martę Rute, Marianne Tomaszko oraz Karinę Królak. Nie mogło zabraknąć również gwiazd - w pierwszych rzędach zasiadły: Monika Richardson, Omena Mensah oraz Daria Widawska. Oczywiście oprócz nich na pokazie zjawili się również przedstawiciele firm odzieżowych, showroomów, dziennikarze oraz styliści m.in. Anna Męczyńska. Gościem specjalnym była Donna Ives - przedstawicielka UCA (University for the Creative Arts, zagranicznego partnera MSKPU).

 

Pokaz dyplomowy tegorocznej edycji poprowadziła Aleksandra Nieśpielak. Goście mogli podziwiać jak każdy z projektantów interpretuje modę na własny sposób oraz jak wykorzystuje przy tym światowe tendencje. Pokazy projektantów były bardzo zróżnicowane, ponieważ projektanci bazowali na różnych elementach. Niektórzy wykorzystywali kontrastujące ze sobą tkaniny, a inni koncentrowali się na formie. Nie zabrakło również performace’u z elementami prowokacji. Jeśli chodzi o kolekcje kostiumografów to trudno odmówić im kunsztu i wyobraźni – niejedna z nich wzbudziła wiele emocji wśród publiczności.

 

Domyślamy się zatem, że podjęcie decyzji nie było łatwym zadaniem, ale ostatecznie wyróżnienia przyznano następującym projektantom:

 

Donna Ives – Katarzyna Walentynowicz

Maciej Zień – Nina Królikowska

CRYSTALLIZED – Swarovski Elements – Barbara Pelczar, Małgorzata Skorupa, Tomasz Białek

Aryton i KMAG – Paulina Dziemiańczuk

Union Knopf i Young Polish Designer Foundation - Marta Smolarczyk

Oceanic AA eco – Beata Mielewczyk

Moda Forum – Kamila Gawrońska – Kasperska

 

 

Niestety na pokazach trudno było nie zauważyć niedociągnięć związanych z wykonaniem i jakością tkanin – jest to problem, który notorycznie ma miejsce jeśli chodzi o kreacje młodych projektantów. Trudno jednak winić ich za taki stan rzeczy, ponieważ branża odzieżowa to ciągle ta gałąź, w której początkującym artystom trudno pozyskać środki na tworzenie takich kolekcji jakie zaplanowali. Na szczęście z roku na rok pojawia się coraz więcej osób, które doceniają potencjał młodego narybku i decyduje się na inwestycje w niego. Mamy nadzieje, że absolwenci Międzynarodowej Szkoły Kostiumografii i Projektowania Ubioru będą mieli szanse na rozwinięcie własnych marek, i że za niedługo znów o nich usłyszymy!

tagi: pokaz | moda polska | MSKiPU |

podobne artykuły