Logotyp serwisu lamode.info
Olejki eteryczne: czy na pewno są bezpieczne dla Twojej skóry?

Olejki eteryczne: czy na pewno są bezpieczne dla Twojej skóry?

Okazuje, że uwielbiane olejki eteryczne mogą nie być tak dobroczynne dla skóry, jak to się wydaje. Co trzeba o nich wiedzieć?

 

Spis treści

1. Olejki eteryczne: czy uczulają?

2. Olejki eteryczne: czy są bezpieczne?

3. Olejki eteryczne: jak je bezpiecznie stosować?

Olejki eteryczne to stały składnik wielu gotowych kosmetyków i ważna część terapii clean beauty – w duchu prostoty i naturalności. Jednak jak się okazuje, warto zachować ostrożność w ich stosowaniu.

Olejki eteryczne: czy uczulają?

Odpowiedź na to pytanie brzmi: niestety tak. Co więcej, alergie na konkretne olejki eteryczne ma naprawdę spora część populacji. Ta nieuświadomione uczulenie może powodować ból i fatalny stan skóry po użyciu olejków: łuszczenie się, zaczerwienienia, wysypkę czy trądzik.

Najbardziej uczulające są stężone, nierozcieńczone olejki. Powód? To skoncentrowana forma specyfiku – innymi słowy to czysta esencja rośliny, zioła lub kwiatu o najsilniejszym działaniu. Badania wskazują, że niektóre olejki mają tendencję do uczulania częściej niż inne. Do najbardziej alergennych i podrażniających należą wszelkie cytrusy, jak olejek eteryczny z bergamotki, pomarańczowy, z trawy cytrynowej czy cytrynowy.

Powszechnie uczulające są także mięta pieprzowa, jaśmin i cynamon.

Olejki eteryczne: czy są bezpieczne?

Naturalne niestety nie zawsze oznacza najlepsze. Mimo, że olejki eteryczne to sama natura nie oznacza to, że służą każdemu i są uniwersalnie dobroczynne dla każdej skóry.

Olejki eteryczne dodawane do kosmetyków zwykle służą za dodatek zapachowy lub antybakteryjny. Ponadto wykorzystywane są także w aromaterapii jako element ułatwiający relaksację.

To ważne – zlokalizuj czy i jakie olejki podrażniają Twoją skórę i unikaj ich w swojej beauty rutynie dla zdrowej i pięknej skóry. W tym celu wykonaj test na ramieniu – mniej wrażliwej partii ciała. Posmaruj skórę olejkiem i poczekaj jak zareaguje na specyfik.

Olejki eteryczne: jak je bezpiecznie stosować?

Szczególnie na olejki eteryczne w składzie gotowego kosmetyku powinny uważać posiadaczki cery wysoce reaktywnej i wrażliwej oraz osoby z trądzikiem, w tym z trądzikiem różowatym – skoncentrowane formuły mogą tylko zaognić bolesne zmiany na skórze.

Natomiast jeśli posiadasz cerę normalną i lubisz tworzyć własne kosmetyki od podstaw lub też chętnie dodajesz przyjemne zapachy do gotowych kremów, to pamiętaj, że mniej znaczy więcej w przypadku olejków eterycznych. Na cały produkt wystarczą tylko 2-3 krople, by uzyskać walory zapachowe bez ryzyka podrażnienia.

Zdjęcie główne: Unsplash

tagi: kosmetyki | beauty | olejki |

podobne artykuły