Olejki eteryczne to stały składnik wielu gotowych kosmetyków i ważna część terapii clean beauty – w duchu prostoty i naturalności. Jednak jak się okazuje, warto zachować ostrożność w ich stosowaniu.
Sprawdź także: Dlaczego warto spać na jedwabnej poduszce?
Olejki eteryczne: czy uczulają?
Odpowiedź na to pytanie brzmi: niestety tak. Co więcej, alergie na konkretne olejki eteryczne ma naprawdę spora część populacji. Ta nieuświadomione uczulenie może powodować ból i fatalny stan skóry po użyciu olejków: łuszczenie się, zaczerwienienia, wysypkę czy trądzik.
Najbardziej uczulające są stężone, nierozcieńczone olejki. Powód? To skoncentrowana forma specyfiku – innymi słowy to czysta esencja rośliny, zioła lub kwiatu o najsilniejszym działaniu. Badania wskazują, że niektóre olejki mają tendencję do uczulania częściej niż inne. Do najbardziej alergennych i podrażniających należą wszelkie cytrusy, jak olejek eteryczny z bergamotki, pomarańczowy, z trawy cytrynowej czy cytrynowy.
Powszechnie uczulające są także mięta pieprzowa, jaśmin i cynamon.
Sprawdź: Koreańska pielęgnacja na jesień dla młodego i zadbanego wyglądu
Olejki eteryczne: czy są bezpieczne?
Naturalne niestety nie zawsze oznacza najlepsze. Mimo, że olejki eteryczne to sama natura nie oznacza to, że służą każdemu i są uniwersalnie dobroczynne dla każdej skóry.
Olejki eteryczne dodawane do kosmetyków zwykle służą za dodatek zapachowy lub antybakteryjny. Ponadto wykorzystywane są także w aromaterapii jako element ułatwiający relaksację.
To ważne – zlokalizuj czy i jakie olejki podrażniają Twoją skórę i unikaj ich w swojej beauty rutynie dla zdrowej i pięknej skóry. W tym celu wykonaj test na ramieniu – mniej wrażliwej partii ciała. Posmaruj skórę olejkiem i poczekaj jak zareaguje na specyfik.
Olejki eteryczne: jak je bezpiecznie stosować?
Szczególnie na olejki eteryczne w składzie gotowego kosmetyku powinny uważać posiadaczki cery wysoce reaktywnej i wrażliwej oraz osoby z trądzikiem, w tym z trądzikiem różowatym – skoncentrowane formuły mogą tylko zaognić bolesne zmiany na skórze.
Natomiast jeśli posiadasz cerę normalną i lubisz tworzyć własne kosmetyki od podstaw lub też chętnie dodajesz przyjemne zapachy do gotowych kremów, to pamiętaj, że mniej znaczy więcej w przypadku olejków eterycznych. Na cały produkt wystarczą tylko 2-3 krople, by uzyskać walory zapachowe bez ryzyka podrażnienia.
Zdjęcie główne: Unsplash