Logotyp serwisu lamode.info
MODA EKOLOGICZNA Z SIECIÓWEK: TRENDY WIOSNA LATO 2018

MODA EKOLOGICZNA Z SIECIÓWEK: TRENDY WIOSNA LATO 2018

Len, organiczna bawełna i lyocell i poliester z recyklingu - gdzie ich szukać?

Spis treści

1. MODA EKOLOGICZNA Z SIECIÓWEK NA WIOSNĘ 2018

2. BAWEŁNA ORGANICZNA (EKOLOGICZNA)

3. LEN EKOLOGICZNY

4. LYOCELL (TENCEL)

5. POLIESTER Z RECYKLINGU

Tej wiosny wciąż panować będzie (z czego jesteśmy bardzo dumni!) moda na ekologię. Wraz z nią w sklepach odzieżowych pojawią się coraz szersze linie wykonane z przyjaznych dla środowiska materiałów. Jak je rozpoznać? Większość sieciówek sygnuje takie kolekcje hasłami Concious, Join Life, czy po prostu dołączając zieloną metką z napisem eco friendly. Jednak warto zwrócić uwagę na sam skład danej sukienki, t-shirtu, a nawet jeansów. Z czego są zrobione?

POLECAMY: TRENDY WIOSNA LATO 2018 - UBRANIA I DODATKI Z TRANSPARENTNEGO PLASTIKU

MODA EKOLOGICZNA Z SIECIÓWEK NA WIOSNĘ 2018

BAWEŁNA ORGANICZNA (EKOLOGICZNA)

Fakt, czy ubrania są rzeczywiście eko, zależy od surowca, z jakiego zostały wykonane i jego obróbki. Mimo, że na etykietach producenci chwalą się projektami z tzw. bio bawełny, do jej produkcji mogły zostać wykorzystane trujące chemikalia. Warto również zwrócić uwagę na to, jaką drogę musiał pokonać produkt i czy pochodzi ze źródeł sprawiedliwego handlu.

 

LEN EKOLOGICZNY

Obok bawełny organicznej, pozyskiwanej z upraw, w których nie wykorzystuje się chemikaliów oraz ogranicza zużycie wody, do łask wraca len. To doskonała alternatywa szczególnie latem, ponieważ materiał dobrze przepuszcza powietrze. Ze względu na tendencję do gniecenia się, len często miesza się z bawełną. Chociaż z pozoru to tkanina bardzo przyjazna dla naszej skóry, tylko niewielki odsetek dostępnych na rynku produktów pochodzi z upraw ekologicznych. W jego rozpoznaniu pomogą Wam certyfikaty – producent, który zdecydował się na wybór droższego, ale bardziej etycznego surowca, z pewnością pochwali się swoim wyborem.

 

LYOCELL (TENCEL)

Obok bawełny organicznej i lnu, coraz częściej – między innymi w hiszpańskiej Zarze – do produkcji kolekcji ekologicznych wykorzystuje się lyocell, znany również pod nazwą Tencel. To materiał produkowany z celulozy drzewnej, która jest rozpuszczana w procesie produkcji. W przypadku wiskozy jako rozpuszczalnik stosuje się substancje żrące, takie jak dwusiarczek węgla i wodorotlenek sodu, zaś do produkcji Tencelu używany jest n-tlenek n-metylomorfiny. Lyocell produkawany jest głównie w USA, Indiach, Wielkiej Brytanii oraz Austrii.

 

POLIESTER Z RECYKLINGU

Kolejnym materiałem, który wdarł się do fast fashion jest poliester (także poliamid) z recyklingu. Na rynku dostępny jest rPET, czyli poliester wytwarzany ze zużytych plastikowych butelek po napojach, które są rozdrabniane a następnie topione, w wyniku czego odzyskiwany jest surowiec – politereflan etylu, przetwarzany następnie na włókna. Poliester z recyklingu wykorzystuje się często do produkcji kurtek, odzieży sportowej, a nawet strojów kąpielowych.

W galerii poniżej znajdziecie najmodniejsze propozycje na wiosnę 2018 wykonane z materiałów przyjaznych dla środowiska - polecamy!

tagi: moda | ekologia | wiosna lato 2018 | TRENDY |

podobne artykuły