Japoński masaż Kobido nazywany jest niekiedy liftingiem twarzy bez skalpela. Określenie to nie powstało bez przyczyny – spektakularne efekty ujędrnienia i odmłodzenia skóry widoczne są już po pierwszym zabiegu. Pierwsze wzmianki na temat masażu można odnaleźć w starożytnej medycynie chińskiej, jednak Kobido w formie jaką dziś znamy, wykształcił się w XV wieku w Japonii.
Wówczas Samurajowie wykonywali sobie nawzajem masaże twarzy w celu ukojenia umysłu po wyczerpujących walkach. Według legendy, cesarzowa odkryła odmładzające właściwości masażu i postanowiła zastosować go również u siebie. Druga legenda mówi z kolei o dwóch mistrzach masażu rywalizujących o miano zwycięzcy. Obaj byli tak dobrzy, że cesarzowa ogłosiła podwójne zwycięstwo, a mistrzowie założyli własną siedzibę zwaną Kobido, co oznacza „drogę do piękna”.
Na czym polega masaż Kobido?
Masaż Kobido to japońska technika masażu twarzy dająca efekt liftingu, odmłodzenia i rozluźnienia mięśni. Pobudzenie głębokich warstw skóry za pomocą szybkich ruchów dłoni i różnych stopni nacisku powoduje intensywną odnowę komórek oraz wzmożoną produkcję kolagenu i elastyny, składników odpowiedzialnych za jędrność i elastyczność skóry. Z tego powodu masaż Kobido stanowi świetną alternatywę dla zabiegów medycyny estetycznej – daje świetne rezultaty bez konieczności drastycznej ingerencji chirurgicznej.
Sesja masażu Kobido składa się z kilku etapów. Najpierw wykonuje się demakijaż, by przejść do głębokiego masażu relaksującego. Polega on na zniwelowaniu napięcia mięśni i wprowadzeniu w stan pełnego zrelaksowania. Delikatne ruchy obejmują również masaż karku, by w ten sposób usprawnić krążenie krwi w skórze twarzy.
Kolejne etapy to drenaż limfatyczny, zmniejszający obrzęki i opuchliznę poprzez poprawę przepływu limfy, oraz najbardziej intensywna część liftingująca. Masażysta przystępuje do masażu tkanek głębokich, na który składają się skomplikowane i zaawansowane techniki manualne wykonywane z niezwykłą precyzją i zaangażowaniem. Intensywne, szybkie ruchy dłoni obejmujące ugniatanie, szczypanie i pociąganie skóry działają na głębsze warstwy skóry oraz struktury mięśni mimicznych, wygładzając je i niwelując napięcie.
Zmienna szybkość pracy palców i naprzemienna intensywność ruchów wspomaga usuwanie limfy, przyspiesza regenerację komórek oraz pobudza produkcję kolagenu i elastyny. Na koniec masażysta stosuje zabieg akupresury twarzy, stymulując poszczególne punkty wpływające na pracę poszczególnych mięśni.
Cała sesja masażu Kobido trwa około 60 minut.
Jakie są zalety masażu Kobido?
Nie bez przyczyny masaż Kobido nazywany jest liftingiem bez skalpela. Efekty wyraźnego zrelaksowania, wygładzenia i napięcia skóry widoczne są już po pierwszym zabiegu. Dzięki głębokiemu masażowi mięśni twarzy skóra zyskuje młodszy i bardziej promienny wygląd. Poprawia się owal twarzy, mięśnie pozbawione są napięcia, dzięki czemu zmarszczki mimiczne ulegają wyraźnemu spłyceniu. Pobudzenie metabolizmu komórkowego przyspiesza produkcję kolagenu, co wpływa na szybszą regenerację skóry i zapobiega pogłębianiu się efektów starzenia. Poprawia się krążenie krwi i limfy, co w znacznym stopniu przekłada się na zdrowy koloryt skóry.
Dla kogo sprawdzi się masaż Kobido?
Japoński masaż Kobido polecany jest szczególnie osobom, którym zależy na wyraźnym odmłodzeniu skóry twarzy, bez konieczności ingerowania w nią za pomocą zabiegów medycyny estetycznej.
Masaż Kobido doskonale sprawdzi się też dla osób, które zmagają się z wysokim poziomem stresu – efekty odprężenia i zlikwidowania napięcia widoczne są niemal natychmiast. Wiotka i pozbawiona jędrności skóra, opuchlizna pod oczami i widoczne zmarszczki mimiczne to także idealny powód, by skorzystać z japońskiego zabiegu.
Masaż Kobido można także stosować profilaktycznie na młodszej skórze, w celu poprawy jej ukrwienia i ujędrnienia.
Kto nie powinien korzystać z masażu Kobido?
Choć masaż Kobido gwarantuje spektakularne efekty bez ingerencji chirurga, należy pamiętać, że jest to zaawansowana technika bazująca na elementach medycyny. Z tego powodu należy zachować ostrożność przy decydowaniu się na zabieg.
Wśród przeciwwskazań do masażu znajdują się przebyte w niedawnym czasie zabiegi na twarz, w tym botoks, uszkodzenia mechaniczne skóry i stany zapalne. Zrezygnować z zabiegu powinny osoby z wysokim ciśnieniem tętniczym oraz będące w pierwszym trymestrze ciąży. Kolejnym przeciwwskazaniem może być wysoka wrażliwość na ból – masaż składa się z serii intensywnych ruchów dłoni i może powodować dyskomfort, a nawet podrażnienie wrażliwej skóry.
Jak często można wykonywać masaż Kobido?
Pierwsze efekty masażu Kobido widoczne są natychmiast, już po pierwszym odbytym seansie. Są one jednak krótkotrwałe i bez powtarzania zabiegu, niestety szybko mijają. By otrzymać najlepsze rezultaty, warto wpisać go w swój harmonogram i powtarzać regularnie raz-dwa razy w tygodniu. Dla podtrzymania efektu liftingu po około dwunastu sesjach najlepiej jest powtarzać zabieg co kilka tygodni. Wówczas twarz będzie wyglądać na bardziej wypoczętą i promienną przez długi czas.
Ile kosztuje profesjonalny masaż Kobido?
Japoński masaż Kobido to prawdopodobnie najbardziej zaawansowana i najtrudniejsza technika masażu. Ceny zabiegu zaczynają się już od 100 zł, jednak należy zwracać szczególną uwagę na doświadczenie i kwalifikacje masażysty. Renomowane salony skupiające się na całym doświadczeniu rytuału, oferują japoński lifting w cenie od 200 zł za 60 minut.
Zdjęcie główne: Angelica Echeverry / Unsplash