PL / EN
Logotyp serwisu lamode.info
MARC JACOBS

MARC JACOBS

ZAWÓD

projektant

URODZINY

9.04.1963

NARODOWOŚĆ

amerykańska

Spis treści

1. Marc Jacobs - edukacja

2. Marc Jacobs - portfolio

3. Marc Jacobs - nagrody

Marc Jacobs – projektant, twórca i dyrektor kreatywny autorskiego domu mody Marc Jacobs oraz założyciel siostrzanej marki Marc by Marc Jacobs. Urodzony 9 kwietnia 1963 roku w Nowym Jorku, w USA.

Marc Jacobs - edukacja

W 1981 roku Marc Jacobs zakończył edukację w High School of Art and Design i rozpoczął studia w prestiżowej Parsons School of Design. Na ostatnim roku otrzymał trzy wyróżnienia od władz uczelni: tytuł Studenta Projektowania Roku oraz nagrody Perry Ellis Gold Thimble i Chester Weinberg Gold Thimble. Po jego dyplomowym pokazie, zaprezentowana kolekcja dzianin trafiła do sprzedaży w butiku Charivari w Nowym Jorku.

Marc Jacobs - portfolio

Pierwszym punktem w portfolio Jacobsa była firma Sketchbook, do której zwerbował go Robert Duffy, później wieloletni partner biznesowy projektanta. Marc stworzył tam dwie pochwalone przez krytyków kolekcje (w 1985 roku marka zakończyła działalność). W 1985 roku powstał dom mody Marc Jacobs, wtedy też projektant zaprezentował swoją pierwszą linię z autorską metką. Zaledwie rok później stał się najmłodszym w historii laureatem nagrody Perry Ellis przyznawanej przez CFDA „Nowym Modowym Talentom”. Pierwsze sukcesy jego marki i kolejne nagrody zapewniły mu współprace z firmą Perry Ellis, czy Tomem Fordem, a supermodelki Naomi Campbell  i Linda Evangelista zdecydowały się pójść w jego pokazie bezpłatnie.

W 2001 roku powstała marka siostrzana Marc by Marc Jacobs, która skierowana jest do młodszej klienteli, jednak w 2015 roku jej działalność została zawieszona. W 1997 roku Amerykanin awansował na stanowisko dyrektora kreatywnego domu mody Louis Vuitton i wywindował francuską markę na sam szczyt rynku dóbr luksusowych. Po 16 latach twórczości zakończył współpracę z koncernem LVMH i w październiku 2013 roku pożegnał się ze stanowiskiem głównego projektanta.

Marc Jacobs - nagrody

Jest laureatem licznych nagród branżowych. Na swoim koncie ma wiele tytułów przyznanych przez kapitułę CFDA: Projektant Roku Odzieży Damskiej  – 1991, 1992, 1997 i 2010, Projektant Roku Akcesoriów – 1998, 1999, 2003 i 2005, Projektant Roku Odzieży Męskiej w 2002 roku oraz statuetka za całokształt twórczości w 2011 roku. Obok nagród stricte związanych z pracą zawodową projektanta, otrzymał wyróżnienia dla osobowości – autorytetów. Magazyn TIME umieścił go na liście najbardziej wpływowych ludzi świata w 2010 roku, a czasopismo Out uplasowało go na 14. pozycji w rankingu „50 najpotężniejszych homoseksualnych mężczyzn i kobiet Ameryki”.

podobne artykuły