PL / EN
GISELE BÜNDCHEN

GISELE BÜNDCHEN

ZAWÓD

modelka

URODZINY

20.07.1980

NARODOWOŚĆ

brazylijska

Brazylijska topmodelka została okrzyknięta przez magazyn Forbes mianem najlepiej zarabiającej, której dochody przekroczyły nawet gaże Kate Moss.

Przyszła na świat w Brazylii 20 lipca 1980 w umiarkowanie zamożnej rodzinie jako jedna z 6 sióstr, w tym jednej bliźniaczki.  

Wypatrzona została przez scouta z agencji Elite w parku rozrywki w Sao Paolo w wieku 14 lat. Już wtedy, mimo ambicji i planów związanych z siatkówką, Gisele za namową mamy razem z dwiema siostrami zaczęła pobierać lekcje modelingu, które szybko przyniosły spodziewane efekty.  Rok później Brazylijka wzięła udział w prestiżowym konkursie Elite Look of the Year, w którym zgarnęła drugą nagrodę.

Dwa lata później, w 1996 r. wyjechała no Nowego Jorku, by rozwijać skrzydła jako modelka. Jej kariera od razu nabrała szalonego tempa: w 1997 r. pojawiła się na wybiegu u Alexandra McQueena, a już wkrótce w jej portfolio  znalazły się realizacje dla takich marek, jak Dolce Gabbana, Chloe, Versace, Gianfranco Ferre, Ralph Lauren, Missoni, Valentino, a także okładki amerykańskiej edycji magazynu Vogue czy I-D.

Początek nowego millenium przyniósł Gisele tytuł „najpiękniejszej dziewczyny na świecie” i okładkę magazynu The Rolling Stone, na której pojawiła się jako czwarta modelka w historii pisma, zaś rok później zadebiutowała na łamach kultowego kalendarza Pirelli. W tamtym okresie dołączyła też do zaszczytnego grona Aniołków Victoria’s Secret i jako taki w trakcie pokazu zaprezentowała najdroższy w historii biustonosz o niebagatelnej wartości 15 milionów dolarów.

Tytułem tym przypieczętowanym kontraktem z marką, opiewającym na kwotę 25 milionów dolarów Gisele cieszyła się jeszcze przez 14 sezonów (do 2007 roku).

Po krótkiej przerwie w modelingu Gisele dała się poznać także od innej strony. Talentu aktorskiego dowiodła pojawiając się w 2002 r. w remake’u filmu Taxi , a dwa lata później epizodyczną, ale przysparzającą rozgłosu i pamiętną rolą w produkcji Diabeł ubiera się u Prady, zaś popis możliwości wokalnych dała wydając na singlu wspólnie z dj’em Bobem Sinclairem cover hitu Blondie Heart of Glass.

Początek XXI wieku to w dalszym ciągu szczytowa forma Gisele jako modelki - do swego portfolio w tym okresie Brazylijka  dopisała realizacje z takimi domami mody jak Chanel, Dior, Balenciaga, Versace, Givenchy, Louis Vuitton czy Roberto Cavalli.

Obecnie Bündchen pojawia się w czołówce większości rankingów dotyczących modelek zarówno jeśli chodzi o zarobki, jak też takie hasła jak najpiękniejsza, najatrakcyjniejsza czy najseksowniejsza.

Choć w 2015 ogłosiła przejście na emeryturę, zdarza się jej czynić wyjątki. Na koncie ma ponad 7 tysięcy okładek najważniejszych, nie tylko modowych, ale też lifestylowych tytułów: Elle, Harper’s Bazaar, Vanity Fair, Esquire, GQ czy Marie Claire.

Prywanie Bündchen angażuje się w liczne akcje społeczne. Ma własna markę klapek Ipanema Gisele Bündchen, z której część dochodu przeznacza na cele charytatywne. Dodatkowo wspiera UNICEF i jest zaanażowana w akcję Fashion Targets Breast Cancer mającą na celu zachęcenie do podjęcia profilaktyki raki piersi.

W latach 2000-2005 związana była z Leonardem DiCaprio, a w 2009 poślubiła Toma Brady’ego, zawodnika drużyny futbolowej New England Patriots, z którym ma dwoje dzieci. Sama o sobie mówi, że jest spełniona zarówno zawodowo, jak i prywatnie.