PL / EN
Logotyp serwisu lamode.info
GISELE BÜNDCHEN

GISELE BÜNDCHEN

ZAWÓD

modelka

URODZINY

20.07.1980

NARODOWOŚĆ

brazylijska

Brazylijska topmodelka została okrzyknięta przez magazyn Forbes mianem najlepiej zarabiającej, której dochody przekroczyły nawet gaże Kate Moss.

Przyszła na świat w Brazylii 20 lipca 1980 w umiarkowanie zamożnej rodzinie jako jedna z 6 sióstr, w tym jednej bliźniaczki.  

Wypatrzona została przez scouta z agencji Elite w parku rozrywki w Sao Paolo w wieku 14 lat. Już wtedy, mimo ambicji i planów związanych z siatkówką, Gisele za namową mamy razem z dwiema siostrami zaczęła pobierać lekcje modelingu, które szybko przyniosły spodziewane efekty.  Rok później Brazylijka wzięła udział w prestiżowym konkursie Elite Look of the Year, w którym zgarnęła drugą nagrodę.

Dwa lata później, w 1996 r. wyjechała no Nowego Jorku, by rozwijać skrzydła jako modelka. Jej kariera od razu nabrała szalonego tempa: w 1997 r. pojawiła się na wybiegu u Alexandra McQueena, a już wkrótce w jej portfolio  znalazły się realizacje dla takich marek, jak Dolce Gabbana, Chloe, Versace, Gianfranco Ferre, Ralph Lauren, Missoni, Valentino, a także okładki amerykańskiej edycji magazynu Vogue czy I-D.

Początek nowego millenium przyniósł Gisele tytuł „najpiękniejszej dziewczyny na świecie” i okładkę magazynu The Rolling Stone, na której pojawiła się jako czwarta modelka w historii pisma, zaś rok później zadebiutowała na łamach kultowego kalendarza Pirelli. W tamtym okresie dołączyła też do zaszczytnego grona Aniołków Victoria’s Secret i jako taki w trakcie pokazu zaprezentowała najdroższy w historii biustonosz o niebagatelnej wartości 15 milionów dolarów.

Tytułem tym przypieczętowanym kontraktem z marką, opiewającym na kwotę 25 milionów dolarów Gisele cieszyła się jeszcze przez 14 sezonów (do 2007 roku).

Po krótkiej przerwie w modelingu Gisele dała się poznać także od innej strony. Talentu aktorskiego dowiodła pojawiając się w 2002 r. w remake’u filmu Taxi , a dwa lata później epizodyczną, ale przysparzającą rozgłosu i pamiętną rolą w produkcji Diabeł ubiera się u Prady, zaś popis możliwości wokalnych dała wydając na singlu wspólnie z dj’em Bobem Sinclairem cover hitu Blondie Heart of Glass.

Początek XXI wieku to w dalszym ciągu szczytowa forma Gisele jako modelki - do swego portfolio w tym okresie Brazylijka  dopisała realizacje z takimi domami mody jak Chanel, Dior, Balenciaga, Versace, Givenchy, Louis Vuitton czy Roberto Cavalli.

Obecnie Bündchen pojawia się w czołówce większości rankingów dotyczących modelek zarówno jeśli chodzi o zarobki, jak też takie hasła jak najpiękniejsza, najatrakcyjniejsza czy najseksowniejsza.

Choć w 2015 ogłosiła przejście na emeryturę, zdarza się jej czynić wyjątki. Na koncie ma ponad 7 tysięcy okładek najważniejszych, nie tylko modowych, ale też lifestylowych tytułów: Elle, Harper’s Bazaar, Vanity Fair, Esquire, GQ czy Marie Claire.

Prywanie Bündchen angażuje się w liczne akcje społeczne. Ma własna markę klapek Ipanema Gisele Bündchen, z której część dochodu przeznacza na cele charytatywne. Dodatkowo wspiera UNICEF i jest zaanażowana w akcję Fashion Targets Breast Cancer mającą na celu zachęcenie do podjęcia profilaktyki raki piersi.

W latach 2000-2005 związana była z Leonardem DiCaprio, a w 2009 poślubiła Toma Brady’ego, zawodnika drużyny futbolowej New England Patriots, z którym ma dwoje dzieci. Sama o sobie mówi, że jest spełniona zarówno zawodowo, jak i prywatnie.

 

podobne artykuły