W Polsce przybywa ekskluzywnych hoteli, w których można spędzić niezapomniane chwile zarówno podczas urlopu, jak i krótkiego weekendowego wypadu. W poszukiwaniu najlepszych miejsc do odpoczynku zazwyczaj kierujemy się oznaczeniem gwiazdkowym. I choć nie istnieje żadna oficjalna lista kryteriów, które dany obiekt musi spełnić, by otrzymać określoną ilość gwiazdek, nadal jest to najbardziej wiarygodna wskazówka przy wyborze hotelu.
Niezależnie od miejsca w jakim zamierzamy się zatrzymać, zasada jest wszędzie taka sama: im więcej gwiazdek, tym wyższy standard danego obiektu. Pomiędzy czterema i pięcioma gwiazdkami nie ma zbyt wielkiej różnicy w jakości i wyposażeniu pokoi, jednak by otrzymać najwyższą ich ilość, obiekt powinien wyróżniać się nietuzinkową lokalizacją (często są to zabytkowe perły architektury), wyjątkową restauracją z menu tworzonym przez słynnego szefa kuchni, oryginalnym wystrojem wnętrz oraz szerokim wachlarzem usług odnowy biologicznej.
Zasada ta ma swoje zastosowanie dla wszystkich hoteli – zarówno dużych ośrodków należących do wielkich międzynarodowych sieci, jak i małych, kameralnych obiektów o unikatowym charakterze, zwanych hotelami butikowymi. Ze względu na ich lokalizację (zazwyczaj są to historyczne, zabytkowe budynki w centrach miast), hotele butikowe posiadają niewielką ilość pokoi, jednak standardem nie odbiegają one od ekskluzywnych sieciowych ośrodków. Hotele butikowe charakteryzują się oryginalnym, wyszukanym wystrojem wnętrz, nierzadko bazującym na historycznych elementach czy dziełach sztuki, a także udogodnieniami na poziomie najlepszych pięciogwiazdkowych obiektów. Ich zadaniem jest zapewnienie komfortu i profesjonalnej obsługi podróżnym, którzy cenią sobie brak pośpiechu i intymną atmosferę
Polska może poszczycić się wieloma ośrodkami spełniającymi oczekiwania najbardziej wymagających gości, ceniących sobie najwyższą jakość obsługi, gustowne wnętrza oraz bogate zaplecze usługowo-rozrywkowe. Na naszej liście najbardziej luksusowych hoteli znajdują się zarówno znane miejsca o długiej historii, jak i stosunkowo nowe, kameralne obiekty. Z pewnością warto spędzić w każdym z nich choć jedną noc.
TOP 6 luksusowych hoteli w Polsce:
- Hotel Raffles Europejski
- Bachleda Luxury Hotel
- Nobu Hotel
- Hotel Arłamów
- Heron Live Hotel
- Hotel Bristol
1. Raffles Europejski – Warszawa
Znany wszystkim jako Hotel Europejski, w 2018 roku przeszedł generalny remont i został przejęty przez międzynarodową sieć luksusowych hoteli Raffles Hotels [&] Resorts. Od czasu otwarcia w połowie XIX wieku był jednym z najnowocześniejszych i najbardziej luksusowych hoteli w całej Europie. Jego neorenesansowa fasada, jeden z elementów charakterystycznych dla warszawskiej architektury, to dzieło architekta Enrica Marconiego. Przez lata hotel stanowił symbol Warszawy i gościł takie osobistości, jak Marlena Dietrich, Robert Kennedy, Rolling Stones czy Indira Gandhi.
Po trwającej 5 lat renowacji, Hotel Europejski znów otwiera swe drzwi dla gości jako Raffles Europejski Warsaw. W jego wnętrzach zachowano wiele dawnych elementów wystroju, wyeksponowano też imponującą kolekcję polskiej sztuki współczesnej składającą się z ponad 500 dzieł takich artystów jak Tadeusz Kantor, Jarosław Fliciński, Tadeusz Rolke czy Wilhelm Sasnal. Za projekt wnętrz odpowiedzialny jest światowej renomy projektant Boris Kudlicka.
W ofercie znajduje się 106 pokoi i apartamentów, restauracja Europejski Grill zarządzana przez szefa kuchni Beñata Alonso, słynna przedwojenna cukiernia Lourse, sześć pokoi zabiegowych oraz nowoczesny basen rekreacyjny w strefie SPA.
Dla miłośników cygar i dobrej whisky powstał Humidor, miejsce spotkań w stylu klubu dla dżentelmenów. W hotelu znajduje się również Long Bar, inspirowany legendarnym barem w Singapurze, serwujący najlepsze koktajle i drinki z całego świata.
To jednak nie koniec kulinarnych atrakcji. W budynku hotelu mieści się wykwintna restauracja Epoka, specjalizująca się w kuchni polskiej w wersji fine dining, zarządzana przez szefa kuchni Marcina Przybysza. Tuż obok powstała również rzemieślnicza piekarnia Chaud Pain, w której można nie tylko zaopatrzyć się w wyborne pieczywo na naturalnym zakwasie, ale też zatrzymać się i zjeść pyszne śniadanie lub lunch, a także kupić najlepsze delikatesowe produkty sprowadzane z Hiszpanii, Francji czy Włoch.
Z hotelowych okien rozpościera się widok na Starówkę, Pałac Prezydencki oraz Plac Piłsudskiego, natomiast na parterze budynku mieszczą się butiki luksusowych marek, między innymi Hermes. Lokalizacja tuż przy Trakcie Królewskim czyni Raffles Europejski jednym z najbardziej luksusowych hoteli w Polsce.
https://pl.raffles.com/warsaw/
Raffles Europejski Warsaw
Krakowskie Przedmieście 13,
00-071 Warszawa
Tel.: +48 22 255 95 00
2. Bachleda Luxury Hotel – Kraków
Bachleda Luxury Hotel Krakow MGallery by Sofitel, bo tak brzmi pełna nazwa obiektu, umiejscowiony jest w zabytkowej XIX-wiecznej kamienicy przy placu Kossaka w Krakowie. Luksusowy butikowy hotel powstał w dawnej Willi Medyńskich – miejscu wyjątkowym, bowiem dawniej spotykała się tu śmietanka krakowskiej bohemy artystycznej. Nowi inwestorzy zadbali jednak o zachowanie atmosfery czasów świetności – dziś miejsce to doskonale oddaje charakter historii miasta.
Hotel posiada 64 pokoje i apartamenty z wyrafinowanymi wnętrzami utrzymanymi w stylu krakowskiego art deco. Imponujące marmurowe mozaiki, bogate zdobienia, kryształowe żyrandole i klimatyczne kominki nawiązują do iście królewskiej tradycji Krakowa, jednocześnie harmonizując z klasycznym designem i nowoczesnymi rozwiązaniami.
Niezwykły wystrój panuje również w strefie Welness i SPA. Największe wrażenie robi z pewnością stworzona na specjalne zamówienie złota mozaika imitująca drapowane zasłony. Imponująca przestrzeń przenosi gości w świat relaksu w prawdziwie wytwornym i luksusowym stylu.
Do dyspozycji gości, poza Królewskim SPA z basenem, sauną fińską, caldarium i salą fitness, jest również Sala Konferencyjna oraz ukryty pod zabytkowym sklepieniem Opus Lounge Bar utrzymany w stylu brytyjskim. Hotel może również poszczycić się rewelacyjną kuchnią – Gavi Restaurant to eleganckie miejsce oferujące dania fine dining z elementami kuchni staropolskiej oraz wyszukaną selekcję najlepszych win z całego świata. Restauracja regularnie zdobywa prestiżowe nagrody i wyróżnienia, między innymi od World Luxury Restaurant Awards, czy „Award of Excellence” od Wine Spectator.
Bezpośrednie sąsiedztwo Zamku Królewskiego na wzgórzu Wawelskim, rozpościerający się z okien widok na zakole Wisły oraz bliskość Rynku Głównego to kolejne atuty tego obiektu.
https://bachledaluxuryhotel.pl/
BACHLEDA LUXURY HOTEL KRAKOW
MGALLERY HOTEL COLLECTION
Plac Kossaka 6
31-106 Kraków
Tel.: +48 12 424 11 00
3. Nobu Hotel – Warszawa
Otwarty niespełna dwa lata temu w Warszawie w miejscu wcześniejszego hotelu Rialto, NOBU Hotel Warsaw to połączenie minimalistycznego japońskiego designu i chłodnego luksusu. Zabytkowe skrzydło nawiązuje do stylu art deco, który dominował w mieszczącym się tutaj wcześniej hotelu Rialto. Część współczesna, wzniesiona ze szkła i kamienia, kontrastuje nowoczesną formą, a rośliny zwieszające się z zewnętrznych tarasów harmonizują z zielenią miejską.
Wnętrza dopasowane są do części bryły, w której się znajdują. Te umiejscowione w zabytkowej części, urządzone są w stylu art deco, z odnowionymi meblami z epoki wkomponowanymi we współczesną przestrzeń. Nowoczesne skrzydło oferuje klasyczny japoński design, naturalne materiały i nowoczesne detale. Dźwiękoszczelne okna sięgające od podłogi do sufitu zapewniają komfortowy wypoczynek i jednocześnie niezapomniany widok na tętniące życiem centrum miasta.
Położony w centrum stolicy hotel oferuje gościom 117 pokoi i apartamentów urządzonych w wyrafinowanym, minimalistycznym stylu. W obiekcie mieści się przestronne zaplecze eventowe, a także nowoczesne centrum fitness i SPA. W ofercie zabiegowej znajdują się tradycyjne japońskie masaże pielęgnacyjne oraz zabiegi na twarz przy użyciu nowatorskich kosmetyków marki Natura Bisse.
Prawdziwą perełką jest jednak światowej sławy restauracja NOBU, w której serwowane są nowoczesne dania kuchni japońskiej w oparciu o potrawy Nobu Matsuhisy. To właśnie dzięki japońskiemu mistrzowi kuchni zrodził się pomysł stworzenia sieci hoteli. Pewnego razu aktor Robert De Niro zachwycił się daniami serwowanymi w jednej z jego restauracji w Los Angeles. Od tamtej pory przez kilka lat usilnie próbował namówić mało jeszcze wówczas znanego szefa kuchni na otwarcie podobnego lokalu w Nowym Jorku. Starania przyniosły efekt dopiero w 1994 roku, na hotel trzeba było czekać kolejnych 19 lat.
Idea stworzenia miejsca z duszą, oferującego najwyższą jakość usług, lecz nie epatującego przepychem, okazała się być strzałem w dziesiątkę. Dziś sieć NOBU Hotels posiada swoje obiekty w 13 miastach na całym świecie, a w planach są kolejne realizacje.
https://warsaw.nobuhotels.com/pl/
NOBU HOTEL WARSAW
ul. Wilcza 73
00-670, Warszawa
Tel.: +48 22 551 88 88
4. Hotel Arłamów – Bieszczady
Choć obiekt nie może poszczycić się pięcioma gwiazdkami, ma z pewnością szereg innych zalet, które kwalifikują go do grona najbardziej luksusowych miejsc w Polsce. Czterogwiazdkowy hotel Arłamów mieszczący się w miejscowości Jamna Górna w gminie Ustrzyki Dolne, posiada imponujące zaplecze sportowo-rekreacyjne oraz – jako jedyny hotel w kraju – własne lotnisko. Zlokalizowany jest na malowniczym wzgórzu z widokiem na Bieszczady, co czyni go doskonałym miejscem na wypoczynek z dala od miejskiego zgiełku.
W latach 60. kompleks budynków położonych w niemal bezludnej bieszczadzkiej scenerii funkcjonował jako tajny Ośrodek Wypoczynkowy Urzędu Rady Ministrów. To dla rządowej elity i ich gości powstało lądowisko dla helikopterów, które funkcjonuje do dziś. Po zmianie ustroju ośrodek trafił wreszcie w ręce inwestora, który tchnął weń nowe życie.
Od 2014 roku Hotel Arłamów to kompleks hotelowy składający się z nowoczesnego hotelu głównego, zabytkowej rezydencji i licznych willi, mogący pomieścić łącznie około 700 gości. Niezwykle rozbudowane zaplecze sportowe składa się z pełnowymiarowego boiska do piłki nożnej, pola golfowego, kompleksu narciarskiego, kortów do tenisa i sqasha, hali sportowej z trybunami, ścianki wspinaczkowej i kilku basenów. Na miejscu funkcjonują trzy restauracje z kuchnią międzynarodową jak i tradycyjną czerpiącą z lokalnych receptur, kawiarnia, bar oraz klub nocny z kręglami i bilardem.
Na terenie kompleksu znajduje się ekskluzywna trzypiętrowa Strefa SPA [&] Wellness. Klimatyczna przestrzeń składa się z 29 nowoczesnych i profesjonalnych gabinetów, w których goście mogą skorzystać z innowacyjnych zabiegów i rytuałów, jednocześnie podziwiając panoramę gór.
Arłamów to hotel rodzinny – podróżujący z pociechami mogą skorzystać z usługi opieki nad dziećmi oraz pokoju zabaw pod okiem wykwalifikowanych opiekunów. Hotel prowadzi także działalność leczniczą – w obiekcie pracują profesjonalni fizjoterapeuci oraz rehabilitanci. Świeże, czyste powietrze sprzyja natomiast korzystaniu z uroków dzikiej natury.
Arłamów 1, 38-700
Ustrzyki Dolne, Polska
Tel.: +48 13 443 10 00
5. Heron Live Hotel – Jezioro Rożnowskie
Heron to pięciogwiazdkowy hotel położony nad samym brzegiem Jeziora Rożnowskiego. Jego surowa bryła wcina się w naturalną przestrzeń i sprawia wrażenie, jakby była przez nią wchłonięta. Na horyzoncie nie widać żadnych zabudowań – tylko jezioro, las i góry. Czyż to nie wymarzone miejsce na relaks?
Filozofia Heron Live Hotel skupia się na doznaniach i doświadczeniach. Tutaj to człowiek jest na pierwszym miejscu. Magia okolicznej przyrody pozwala na prawdziwy relaks w niczym niezmąconej atmosferze spokoju i harmonii.
81 pokoi i apartamentów wyposażonych jest tak, by spełniać oczekiwania najbardziej wymagających gości. Z każdego z nich rozpościera się zapierający dech w piersi widok na taflę jeziora oraz okolice Pogórza Rożnowskiego. Minimalistyczna i nowoczesna aranżacja wnętrz stwarza doskonałe warunki zarówno do odpoczynku, jak i do pracy. Luksusowe SPA z wykwalifikowaną kadrą zapewnia profesjonalne podejście do kompleksowych zabiegów relaksacyjnych i kosmetycznych, a Infinity Pool zlokalizowany nad samym jeziorem to idealne tło do wakacyjnych zdjęć.
W ofercie Heron Live Hotel znajdują się trzy restauracje z kuchnią fusion, casualową i ekskluzywną. Każda z nich korzysta z lokalnych produktów pochodzących z ekologicznych upraw. Hotel posiada też własną manufakturę czekolady. Z kolei doznania artystyczne zaspokoi strefa sztuki, w której organizowane są cykliczne wystawy i wydarzenia związane z szeroko pojętą sztuką, oraz klub muzyczny zapewniający różnorodną muzykę na żywo.
HERON LIVE HOTEL
Sienna 104, 33-318 Gródek n/Dunajcem
Tel.: +48 18 88 88 501
6. Hotel Bristol – Warszawa
Secesyjna kamienica z neorenesansową fasadą zaprojektowaną przez Władysława Marconiego, w której od 1901 roku mieści się legendarny hotel Bristol, jest jednym z najbardziej charakterystycznych elementów warszawskiej architektury. Od początku istnienia Bristol rywalizował o miano najlepszego i najbardziej prestiżowego z równie imponującym Hotelem Europejskim. Z pewnością był to obiekt wyprzedzający swoje czasy – posiadał nowoczesną windę, centralne ogrzewanie, elektrownię oraz pięć numerów telefonów (z ośmiuset w całej Warszawie).
To tutaj świętowano zdobycie Nagrody Nobla przez Marię Skłodowską-Curie, a wśród innych znamienitych gości można wymienić takie nazwiska jak Ignacy Jan Paderewski, Pablo Picasso czy Jacqueline Kennedy-Onasis. Bezpośrednie sąsiedztwo Pałacu Prezydenckiego nadawało mu jeszcze większego splendoru i aury ekskluzywności. Cały hotel stanowił namiastkę wystawnego, arystokratycznego życia śmietanki towarzyskiej.
W okresie powojennym legendarny niegdyś obiekt stopniowo popadał w ruinę. W latach 90. odzyskał swą świetność dzięki brytyjskim inwestorom. Oficjalne otwarcie hotelu w 1993 roku swoją obecnością uświetniła sama Margaret Thatcher, ówczesna premierka Wielkiej Brytanii. Od tamtej pory Bristol znów błyszczy na mapie Warszawy, a swoim luksusowym blichtrem przyciąga najbardziej znane nazwiska z całej Europy i nie tylko.
Dziś w hotelu Bristol mieści się 165 pokoi i 41 apartamentów urządzonych we współczesnym stylu z secesyjnymi detalami nawiązującymi do historii budynku. W niektórych apartamentach zachowano antyki z początku XX wieku, które stanowią pomost między tradycją i nowoczesnym luksusem. Osoby goszczące w apartamentach typu Premium Suite mogą ponadto skorzystać z usług kamerdynera, a zespół konsjerżów pomoże w zorganizowaniu czasu w stolicy. SPA Bristol oferuje nieograniczony dostęp do strefy relaksu, krytego basenu, sauny, siłowni oraz łaźni parowej.
Strefa gastronomiczna to przede wszystkim legendarna, wytworna cukiernia Cafe Bristol, której obecny wystrój przenosi w czasie do lat największej świetności hotelu, restauracja Marconi serwująca nowoczesne dania kuchni polskiej, umiejscowiony na tarasie champagne bar Belle Epoque, a także imponujący Bar Kolumnowy z szeroką ofertą najlepszych koktajli.
https://www.hotelbristolwarsaw.pl/
Hotel Bristol, a Luxury Collection Hotel, Warsaw
ul.Krakowskie Przedmiescie 42/44,Warszawa, Mazowieckie 00-325
Tel.: +48 22 55 11 000