PL / EN
KRÓLEWSKIE ŚLUBY: 15 ZASKAKUJĄCYCH RZECZY, KTÓRE WARTO WIEDZIEĆ

KRÓLEWSKIE ŚLUBY: 15 ZASKAKUJĄCYCH RZECZY, KTÓRE WARTO WIEDZIEĆ

Ceremonie, które przeszły do historii.

Oto 15 ciekawostek z życia królewskiej rodziny! Tym razem przyglądamy się spektakularnym ślubom. 

ŚLUB DIANY I KSIĘCIA KAROLA

1. Uroczystość ślubna odbyła się 29 lipca 1981 roku w katedrze świętego Pawła w Londynie. Między Pałacem Buckingham, a katedrą zgromadził się tłum ponad 600 tysięcy osób. Widzowie chcieli zobaczyć przyszłą królową na żywo, a ci którzy pozostali w domu – oglądali ceremonię przed ekranami telewizorów. Było ich 1 milion osób!  

2. Diana na ślub wybrała kreację Davida Emmanuela. Suknia była tak strojna, że w powozie, którym jechała do katedry, z trudem zmieścił się jej ojciec. Lśniący model, jedwabny w odcieniu kości słoniowej zdobiło 10 tys. przeszytych ręcznie pereł i cekinów. Tren miał ponad 7,5 metra, a na kaskadowy bukiet składały się róże, orchidee, lilie i frezje.

3. Obawiając się uszkodzenia sukni ślubnej Diany uszyto jej kopię, którą w 2005 roku sprzedano na aukcji za ok. 525 tys. zł.

4. Diana kultywowała tradycje. Decydując się na stylizację ślubną miała przy sobie „coś starego” – naszyjnik królowej Elżbiety, „coś pożyczonego” – tiarę Spencerów i „coś niebieskiego – kokardy pod sukienką i talizman w kształcie podkowy na szczęście.

5. Suknia ślubna trafiła w ręce synów Diany w momencie, gdy Harry ukończył 30 lat. Aktualnie kreacja znajduje się w pałacu Kensington, który kiedyś był rezydencją Diany. Obecnie mieszka tam książę William z księżną Kate.


ŚLUB KATE MIDDLETON I KSIĘCIA WILLIAMA

6. 29 kwietnia 2011 roku o godzinie 12:20 książe William i Kate Middleton stanęli na ślubnym kobiercu. Uroczystość odbyła się w Opactwie Westminsterskim. Ślub królewskiej pary ogłoszono świętem narodowym w Wielkiej Brytanii, Truks, Caicos, Bermudach i Falklandach.

7. Kate Middleton sama wykonała swój ślubny makijaż. Podobno wcześniej przygotowywała się, biorąc 4 lekcje od Arabelli Preston.

8. Kate zgodnie z królewską tradycją na własnym ślubie miała „coś nowego” (kolczyki od rodziców), „coś starego” (niektóre koronki zdobiące suknie), „coś pożyczonego” (tiara królowej) i coś „niebieskiego” (wstążka wszyta do sukni).

9. Królewska para zatańczyła swój pierwszy taniec do piosenki „Your Song” autorstwa Ellie Goulding.

10. Przed ślubem Kate i Williama, Pałac opublikował informację, że książę nie będzie nosił ślubnej obrączki, ponieważ nie zakłada na co dzień biżuterii.

POLECAMY: PIERŚCIONKI ZARĘCZYNOWE W KRÓLEWSKIEJ RODZINIE 

ŚLUB ELŻBIETY I KSIĘCIA FILIPA

11. Księżniczka Elżbieta poznała Filipa w wieku 13 lat. Początkowo rodzino sprzeciwiała się ich związkowi. Filip porzucił greckie obywatelstwo i tytuł książęcy oraz przyjął nazwisko Mountbatten, a do ślubu doszło 20 listopada 1947 roku.

12. Elżbieta zbierała zaoszczędzone kupony żywnościowe po to, by móc uzyskać materiał potrzebny do stworzenia satynowej sukni. Gdy inne kobiety na świecie dowiedziały się o tym, postanowiły wesprzeć księżniczkę i wysyłały je własne talony.

13. Mimo, że w tamtych czasach modne były kryte buty, księżniczka zdecydowała się na satynowe sandały z klamrami ozdobionymi srebrem i perłami.

14. Elżbieta od księcia Filipa otrzymała platynową, wysadzaną diamentami bransoletę wykonaną z tiary jego matki – księżnej Alicji Battenberg.

15. Tort weselny posiadał aż 4 piętra, a jedna kondygnacja została zachowana na chrzciny pierwszego dziecka małżonków – księcia Karola. Królewska para otrzymała ponad 2,5 tys. podarunków oraz 10 tys. telegramów z gratulacjami.

video

MACIEJ ZIEŃ - BACKSTAGE POKAZU "UNDER PRESSURE"

tagi: ślub | Kate Middleton | księżna Diana | historia mody |

podobne artykuły