PL / EN
10 RZECZY, KTÓRYCH NIE WIECIE O... KARL LAGERFELD

10 RZECZY, KTÓRYCH NIE WIECIE O... KARL LAGERFELD

Czego jeszcze nie wiecie o Karlu Lagerfeldzie? Możecie być zaskoczeni! Zapraszamy do naszego przeglądu!

Karl Lagerfeld – projektant, artysta, fotograf, dyrektor kreatywny Chanel i Fendi oraz marki sygnowanej własnym nazwiskiem. Urodził się 10 września 1933 w Hamburgu, ale już jako 14-latek przeprowadził się do Paryża. Poza projektowaniem i fotografią, zajmuje się również reżyserią krótkometrażowych filmów dla Chanel, koncepcją kampanii reklamowych wspomnianych marek, prowadzeniem autorskiej księgarni, a od niedawna również wydaje gazetę „The Karl Daily”. Trudno nam nadążyć za kolejnymi planami mistrza, ponieważ mawia, że „interesuje go tylko to, czego jeszcze nie robił”, ale przygotowaliśmy 10 faktów z życia kreatora, które musicie poznać!

 

1. Każdy kojarzy Karla z niezwykle konsekwentnym stylem ubierania, a jego ulubiony zestaw to biała koszula plus czarne rurki, marynarka, buty i okulary. Zapytany o ponadczasową rzecz, odpowiedział: „Jeżeli zapytałbyś, co chciałbym wynaleźć w modzie, odpowiedziałbym – biała koszula. Według mnie, to nieśmiertelny basic pasujący do wszystkiego.” Z kolei pytany o wybór rurek, powiedział: „Luźne spodnie są znakiem porażki. Tracisz kontrolę nad swoim życiem, więc kupujesz parę dresów.”

 

2. Swój charakterystyczny kucyk nosi od 1976 roku. W latach 70. wyznał w magazynie M, że jest zmęczony długimi, kręconymi włosami, więc zaczesał je do tyłu, spiął i nosi niezmiennie tę samą fryzurę do dziś. Projektant nie przepada za kosmetykami do włosów i jedyne, co używa regularnie, to suchy szampon marki Klorane.

 

3. Karl to bez wątpienia człowiek renesansu – wydał również książkę o odchudzaniu po tym, jak w 2001 roku schudł 42 kg. „Któregoś dnia wstałem i zdecydowałem, że nie jestem już szczęśliwy ze swoją fizycznością. Mimo że miałem nadwagę, czułem się dobrze i nie miałem problemów ze zdrowiem, nagle zapragnąłem ubierać się inaczej, nosić ubrania projektu Hedi Slimane`a… Te wszystkie trendy kreowane przez bardzo, bardzo szczupłych chłopców, którzy dodatkowo nie są w moim wieku, wzbudziły we mnie potrzebę zrzucenia ok. 35 kg. Nie myślałem, że uda mi się to zrobić w ciągu roku, a faktycznie zajęło mi to 13 miesięcy.” – czytamy w zapowiedzi książki „The Karl Lagerfeld Diet”, którą napisał wraz ze swoim dietetykiem.

 

4. Wszystkie kampanie dla marek Chanel, Fendi czy Karl fotografuje w 7L Bookshop – swojej autorskiej księgarni w Paryżu, w której zaaranżował specjalne studio.

 

5. Lagerfeld jest fanem nowych technologii i gadżeciarzem. Szczególnie upodobał sobie iPady, których kolekcja liczy ponad 60 sztuk.

 

6. Niemniej jednak interesuje go nie tylko świat cyfrowy. „Będąc dzieckiem, głównie szkicowałem i czytałem” – zdradził artysta. Projektant kocha książki i ma zbiór, którego nie powstydziłaby się żadna biblioteka – jest posiadaczem ponad 300 000 egzemplarzy.

 

7. W przeszłości miał psy, ale definitywnie przeszedł na „kocią stronę”, od kiedy został właścicielem kotki Choupette. „Nie mogę już chodzić po ulicy ze względu na erę telefonów. W mieście koty są bardzo łatwe w utrzymaniu, ponieważ są czyste. Ona jest najpiękniejszym kotem na świecie.” – zachwycał się swoją syjamką Karl w wywiadzie dla New York Magazine.

 

8. Kreator jest wyjątkowy odporny na używki. Rzucił alkohol, ponieważ narzekał, że go szybko usypia oraz nigdy nie zapalił papierosa. Wyznał nie ma na to czasu, gdyż ręce ma zajęte ciągłym szkicowaniem oraz wyjątkow dba o swoją cerę.

 

9. Jeżeli mowa o szkicowaniu… Lagerfeld rysuje przy pomocy palety cieni do powiek marki Shu Uemura, której twórcy specjalnie dla dyrektora kreatywnego Chanel stworzyli autorski odcień czerwieni.

 

10. Nie ciągnie go do typowych używek, ale zadeklarował, że jest uzależniony od Pepsi. Projektant ma osobistego lokaja, który zawsze czeka w gotowości, aby podać ulubioną Pepsi Max na srebrnej tacy. 

video

DOLCE & GABBANA WIOSNA LATO 2019

tagi: top 10 | top 10 facts | top 10 designers | top 10 Karl Lagerfeld | Karl Lagerfeld bio | Karl Lagerfeld biography | Karl Lagerfeld life | Karl Lagerfeld Chanel | 10 faktów z życia | 10 faktów z życia projektanta | top designers | top fa | Karl Lagerfeld |

podobne artykuły