PL / EN
10 RZECZY, KTÓRYCH NIE WIECIE O… NICOLAS GHESQUIÈRE

10 RZECZY, KTÓRYCH NIE WIECIE O… NICOLAS GHESQUIÈRE

Czego jeszcze nie wiecie o dyrektorze kreatywnym Louis Vuitton? Fakty z życia francuskiego projektanta – polecamy!

 

Amerykańska edycja Vogue`a pisze o nim „najbardziej trendotwórcza i wpływowa postać mody”. Nicolas Ghesquière – projektant, dyrektor kreatywny domu mody Louis Vuitton, marki numer jeden na liście najbardziej luksusowych brandów świata. 44-letni Francuz, przez niektórych nazywany geniuszem i wizjonerem, już od kilku lat jest na samym szczycie branży. Poznajcie 10 faktów z życia kreatora!

 

1. Dorastał w Comines, we Francji jako syn kierownika pola golfowego. Nicolas wyznał potem, że odrobinę na przekór rodzicom wybrał projektowanie, jednak sport jest ciągle obecny w jego życiu. Uprawiał jeździectwo, szermierkę i pływanie, a jego kolekcje często są inspirowane aktywnością fizyczną.

 

2. W wieku 12 lat ogłosił, że będzie projektantem i zaczął samodzielnie szkolić warsztat, a już jako 14-latek odbył staż u francuskiej kreatorki Agnès B podczas szkolnych wakacji. „Obserwowałem, robiłem ksero i parzyłem kawę” – powiedział Ghesquière w rozmowie z New York Times.

 

3. W roku 1990-1992 młody projektant pracował również dla samego Jean-Paul Gaultiera, gdzie odpowiadał między innymi za linię dzianin.

 

4. Stery w domu mody Balenciaga przejął mając zaledwie 25 lat (1997 rok) i pracował tam jako dyrektor kreatywny przez 15 lat.

 

5. 4 listopada 2013 roku marka Louis Vuitton ogłosiła, że Ghesquière zastępuje Marca Jacobsa na stanowisku dyrektora kreatywnego odpowiadającego za kolekcje damskie. Po około czterech miesiącach od awansu nowy główny projektant francuskiego domu mody pokazał swoją pierwszą kolekcję ready-to-wear na sezon jesień zima 2014/2015.

 

Kolekcja Louis Vuitton na sezon jesień zima 2014/2015 (fot. Facebook.com/LouisVuitton) 


6. Jego wieloletnią muzą jest Charlotte Gainsbourg – brytyjsko-francuska aktorka i piosenkarka, która jest również jego przyjaciółką i „charakterologiczną siostrą”. Artystka niejednokrotnie była twarzą kampanii Louis Vuitton oraz została ambasadorką perfum Balenciaga.

 

Nicolas Ghesquière ze swoją muzą - Charlotte Gainsbourg (fot. Facebook.com/LouisVuitton) 

 

7. Nicolas może się pochwalić licznymi wyróżnieniami branżowymi, wśród których znajdują się: nagroda CFDA dla projektanta roku 2000 w kategorii moda kobieca, dwukrotny tytuł awangardowego kreatora roku od VHI (Vogue Fashion Awards) czy statuetka dla najlepszego, międzynarodowego projektanta roku 2014 od kapituły British Fashion Awards. Ponadto, artysta znalazł się na liście najbardziej wpływowych ludzi 2005 roku, a organizacja Fashion Group International przyznała mu tytuł „Superstar”.

 

8. Jego pasje wykraczają poza modę i jednocześnie bardzo wpływają na pracę twórczą: „Kocham sztukę. Kocham muzykę. Pewien styl życia, sposób w jaki budujesz relacje z ludźmi wokół siebie – to są rzeczy, które najbardziej inspirują.” – tłumaczy Nicolas.

 

9. W życiu i pracy nie czuje się „francuski”. Kiedy zaczynał w domu mody Balenciaga, chciał nadać marce międzynarodowego sznytu z focusem na Stany Zjednoczone, o których myśli, że lepiej rozumieją jego twórczość. „Uważam, że Paryż jest bardziej placem zabaw dla zagranicznych projektantów, więc ani trochę nie czuję się Francuzem. Nawet nie chcę się nim czuć.” – wyznał w rozmowie z Tomem Fordem dla Interview Magazine.

 

10. Jaka jest „kobieta” Ghesquière`a? Projektant powiedział, że to typ dziewczyny z miasta, która porusza się z dużą pewnością siebie oraz ma w sobie męski pierwiastek, nawet jeżeli nosi seksowne ubrania. 

video

PRADA - FILM "PAST FORWARD"

tagi: top 10 | top 10 facts | top 10 designers | Nicolas Ghesquière | top 10 Nicolas Ghesquière | Nicolas Ghesquière bio | Nicolas Ghesquière biography | Nicolas Ghesquière life | Nicolas Ghesquière Louis Vuitton | 10 faktów z życia | 10 faktów z życia pr |

podobne artykuły