PL / EN
10 RZECZY, KTÓRYCH NIE WIECIE O… PHOEBE PHILO

10 RZECZY, KTÓRYCH NIE WIECIE O… PHOEBE PHILO

Dzisiaj bierzemy na tapetę dyrektor kreatywną francuskiej marki Céline. Poznajcie 10 faktów z życia projektantki!

Phoebe Philoprojektantka, dyrektor kreatywna domu mody Céline, absolwentka Central Saint Martins, Brytyjka urodzona w Paryżu. Krytycy mody są zgodni, że od kilku lat jest kreatorką „na czele stawki”, a jej twórczość wyznacza i kreuje trendy. Mimo to, Philo pozostaje na uboczu i wciąż wiemy o niej niewiele. Dzisiaj postaramy się przybliżyć sylwetkę angielskiej projektantki i poznać ją bliżej.

 

1. Pochodzi z artystycznej rodziny. Jej ojciec jest de facto geodetą, ale matka jest ściśle związana ze światem sztuki – zajmuje się projektowanie graficznym i jest marszandem (handluje dziełami sztuki).

 

2. Swoją przygodę z projektowaniem mody zaczęła w 1987 roku, w wieku 14 lat, kiedy dostała od rodziców maszynę do szycia na urodziny i zaczęła przerabiać swoje własne ubrania.

 

3. Jest absolwentką prestiżowej szkoły Central Saint Martins (numer jeden w wielu rankingach na najlepsze szkoły mody – zobaczcie tutaj!), którą ukończyła w 1996 roku. Jej kolekcję dyplomową wyróżnił na swoich łamach dziennik The Guardian.

 

4. Już rok po zakończeniu studiów Philo dostała pracę jako pierwsza asystentka Stelli McCartney w domu mody Chloé i przeprowadziła się do Paryża. W 2001 roku zastąpiła ją na stanowisku dyrektor kreatywnej (po tym, jak McCartney dostała propozycję otwarcia autorskiej marki) i pokazała swoją pierwszą kolekcję ready-to-wear.

 

5. W 2006 roku zrezygnowała ze stanowiska głównej projektantki Chloé, wróciła do Londynu, zrobiła sobie przerwę z projektowaniem i skupiła na rodzinie.

 

6. Pauza od mody nie trwała jednak długo, ponieważ już w 2008 roku grupa LVMH zaproponowała Philo kierowanie francuską marką Céline i jednocześnie członkostwo w zarządzie wraz z możliwością pracy z Londynu.

 

7. Swoją debiutancką kolekcję dla Céline zaprezentowała w czerwcu 2009 roku – była to propozycja na sezon pre-spring 2010. Z kolei pierwszą regularną linię ready-to-wear na wiosnę i lato 2010 pokazała tego samego roku w październiku. Obie kolekcje spotkały się z dużym entuzjazmem ze strony branży.

 

8. Phoebe jest laureatką wielu nagród, wśród których znajdują się: dwukrotny tytuł „Brytyjski Projektant Roku” w latach 2005 i 2010, statuetka w kategorii „Międzynarodowy Projektant Roku” przyznana przez kapitułę CFDA w 2011 roku czy miano „Najlepiej Ubranej” przyznane przez Vogue`a w 2003 roku.

 

9. W 2014 roku magazyn TIME wymienił Philo na liście „100 najbardziej wpływowych ludzi”, a The New York Times Style Magazine umieścił ją na swojej okładce z tytułem: „Kobieta, które wie, czego pragną kobiety”.

 

10. Bardzo ważna jest dla niej rodzina. Od 2004 roku jej mężem jest właściciel galerii Max Wigram, z którym ma trójkę dzieci: 10-letnią Mayę Celię Sally, 8-letniego Marlowe`a i 3-letniego Arthura.

video

BALENCIAGA JESIEŃ ZIMA 2018/19

tagi: Celine Phoebe Philo | bio Phoebe Philo | biography Phoebe Philo | life Phoebe Philo | facts about Phoebe Philo | top 10 facts about Phoebe Philo | things you don’t know about Phoebe Philo | Phoebe Philo Chloe | Phoebe Philo Stella McCartney | Phoebe | Phoebe Philo |

podobne artykuły