PL / EN
Jakie oświetlenie do salonu sprawdzi się najlepiej?

Jakie oświetlenie do salonu sprawdzi się najlepiej?

Jak zaplanować oświetlenie i jakie lampy wybrać? Przeczytaj wskazówki!

Meble do salonu już wybrane? To świetnie, warto jednak mieć świadomość, że to stanowczo za mało, aby móc spełnić marzenia o wnętrzu idealnym. Co jeszcze będzie ci potrzebne? Na pewno dobrze przemyślane i zaplanowane oświetlenie do salonu. Na co warto zwrócić uwagę przy jego aranżacji? Mamy kilka wskazówek, które mogą okazać się przydatne.

Jak zaplanować oświetlenie do salonu?

Przystępując do planowania oświetlenia w salonie, w pierwszej kolejności zastanów się, jakie funkcje będzie pełnić to pomieszczenie. Wbrew temu co niektórym może się wydawać, salony i pokoje dzienne to nie zawsze wnętrza o jednolitej funkcji, dlatego lampy do salonu powinny być odpowiednio dopasowane do indywidualnych potrzeb i preferencji jego użytkowników. Twój salon to wyłącznie miejsce, w którym odpoczywasz po całym dniu i oglądasz telewizję? Czy może znajduje się w nim również stół, pełniący namiastkę jadalni? A może posiadasz salon łączony z aneksem kuchennym? Jak widzisz, możliwości jest całe mnóstwo. Dlatego planując oświetlenie do salonu, zadbaj o to, aby każda z poszczególnych stref funkcjonalnych, znajdujących się w pomieszczeniu, posiadała odpowiednie dla swojego przeznaczenia oświetlenie.

Lampy wiszące do salonu to za mało…

Jak już niemal na wstępie ustaliliśmy, oświetlenie do salonu powinno być przede wszystkim zróżnicowane. Dlatego nie łudź się – jedna lampa wisząca w centralnym punkcie pomieszczenia to stanowczo za mało. Nie oznacza to jednak, że należy z niej zrezygnować, a jedynie tyle, że lepiej nie ograniczać się wyłącznie do niej. Lampy wiszące świetnie sprawdzają się jako oświetlenie ogólne, którego główną funkcją jest doświetlenie całego pomieszczenia subtelnie rozproszonym światłem. Warto je również wykorzystać jako lampy nad stół, jeśli tylko w twoim salonie znajduje się również kącik jadalniany.

Oświetlenie nastrojowe – dodaj wnętrzu przytulności

Choć w trakcie planowania oświetlenia do salonu warto podejść do tematu w sposób praktyczny, błędem byłoby jednak bagatelizować stronę dekoracyjną. Zwłaszcza że salon czy pokój dzienny, to zarówno miejsce, gdzie przyjmujemy gości, jak i odpoczywamy. Jeśli chcesz to robić skutecznie, koniecznie powinieneś zadbać o stworzenie pełnej ciepła i przytulności atmosfery. A tak się składa, że odpowiednie oświetlenie ma w tym temacie do powiedzenia równie dużo, co i wygodne meble czy przytulne dodatki. Nie bój się korzystać z lamp stołowych. Możesz je ustawić na blacie komody, stoliku pomocniczym lub na parapecie. Jeśli chcesz je wykorzystać jako oświetlenie budujące nastrój, wybieraj przede wszystkim modele, w których żarówka nie jest nadmiernie wyeksponowana – postaw na dyskretne, lekko sączące się przez klosz lub abażur światło. Znajdziesz je na https://www.sfmeble.pl/c/oswietlenie.


Lampy do czytania – oświetlenie pomocnicze, które może się przydać

Po latach zapomnienia do łask w wielkim stylu powracają lampy podłogowe. Warto je wykorzystać również jako oświetlenie do salonu. W jakim charakterze? Świetnie sprawdzają się jako oświetlenie pomocnicze, często określane również mianem zadaniowego. Nie bez powodu sporo osób decyduje się ustawić je przy jednym z końców sofy lub narożnika, bądź w bliskim sąsiedztwie fotela. To wręcz idealne rozwiązanie zwłaszcza dla tych, którzy lubią czytać. Jeśli jednak zamierzasz wykorzystać lampy podłogowe jako lampy do czytania, najlepiej wybierz model o konstrukcji, która pozwala na dostosowanie wysokości i kierunku padania światła do indywidulnych potrzeb (ruchome ramię lub wysięgnik), z żarówką skierowaną do dołu.

Lampy do salonu – moc i barwa światła mają znaczenie

Kolejna kwestia, na którą warto byłoby zwrócić uwagę w trakcie planowania oświetlenia do salonu, to żarówki, które znajdą się w kupionych przez ciebie lampach. Nigdy nie umieszczaj w danej lampie żarówki o mocy większej niż wskazana przez producenta lampy (zbyt duża moc może np. spowodować przebarwienia tekstylnego abażuru). Pamiętaj też, aby dobrać barwę światła, którą oferuje żarówka, stosownie do funkcji, którą pełnić będzie dana lampa. Lampa do czytania? W tym wypadku dobrze sprawdza się barwa chłodna, która sprzyja koncentracji i dobrze oddaje rzeczywiste kolory. Lampa budująca nastrój? Koniecznie wybierz barwę ciepłą, która sprzyja relaksowi i otula przytulnym ciepłem.

Oświetlenie do salonu - jakich błędów nie popełniać?

Jednym z najczęstszych błędów w tej kwestii jest zarówno niedoświetlenie, jak i prześwietlenie pomieszczenia. Jak chyba we wszystkim, tak i tutaj warto mieć umiar, a najlepiej stosować się do zasady właściwych proporcji. Co ona oznacza w przypadku oświetlenia? Zarówno ilość lamp, jak i ich wielkość powinny być dostosowane do rozmiaru wnętrza. Warto też na dobre pożegnać się z pokutującym jeszcze gdzieniegdzie stereotypem, zgodnie z którym lampy powinny być idealnie do siebie dopasowane, czyli pochodzić z tej samej kolekcji czy linii danego producenta. To nawet lepiej, jeśli nie będą do siebie łudząco podobne – najmodniejsze aranżacje wnętrz to takie o spersonalizowanym i zindywidualizowanym charakterze, gdzie nie wszystko musi być niczym od linijki. Warto o tym pamiętać, nie tylko w trakcie planowania oświetlenia do salonu.

 

fot. materiały prasowe

Artykuł sponsorowany

video

VERSACE JESIEŃ ZIMA 2020/21

tagi: wnętrza |

podobne artykuły