Przy okazji ostatniego pokazu na sezon AW2024 Jonathan Anderson przypomniał nam o życiorysie Christiane Kubrick – żony Stanleya Kubricka, uznanej niemieckiej aktorki, tancerki i malarki. Projektant umieścił jej obrazy na swoich tkaninach po ponownym obejrzeniu thrillera „Eyes Wide Shut”. To wtedy zakochał się w jej twórczości, schowanej w mieszkaniu filmowej rodziny Harfordów.
Christine Kubrick, z domu Harlan, była trzecią i ostatnią żoną Stanleya Kubricka. Poznali się na przesłuchaniu do filmu „Paths of Glory”, w którym reżyser obsadził ją w roli niemieckiej więźniarki. Aktorka we łzach zakończyła film pieśnią ludową „Wierny husar”. Od tamtej pory tworzyli nierozłączny duet. On – ekscentryczny reżyser i prawdziwy geniusz, który z nie rozstawał się z aparatem od 13 roku życia. Ona – niezwykle przyjazna i wszechstronna kobieta, ze sztuką wpisaną w DNA. Wiedli szczęśliwe życie, a przynajmniej do pewnego momentu. Dopiero po śmierci męża Christiane opowiedziała o tragedii, która zburzyła ich mir domowy.
Kulisy “Eyes Wide Shut”
Christiane straciła dwie córki – jedną przez raka, drugą przez sektę. Kobieta niechętnie się o niej wypowiada, a jeśli już, stara się zaczynać od superlatywów. Kariera młodej Vivian zapowiadała się naprawdę dobrze. W wieku 17 lat wyreżyserowała „The Making of The Shining”, a później skomponowała ścieżkę dźwiękową do filmu „Full Metal Jacket”.
— Nie było rzeczy, której nie potrafiłaby zrobić — powiedziała Christiane Kubrick w wywiadzie dla Guardiana.
Rozpad rodziny nadszedł wraz ze zdjęciami do filmu „Eyes Wide Shut”. W produkcji miała pojawić się ścieżka dźwiękowa ponownie skomponowana przez Vivian Kubrick, jednak ta zrezygnowała w ostatniej chwili i wyjechała, najpierw do San Francisco, później do Los Angeles. Rodzice namawiali córkę do powrotu – sam Kubrick wysłał jej 40-sto stronicowy list, błagając o kontakt. Zmarł niedługo później, a na jego pogrzebie córka pojawiła się z tajemniczą kobietą. Jak się okazało, jej towarszyszka była scjentolożką. Vivian dołączyła do sekty i, nie patrząc na wspólną stratę, odcięła się od matki. Połączenie rodziny ze scjentologią, rzecz jasna, podsyciło teorie spiskowe dotyczące śmierci Kubricka.
— Kłóciłyśmy się. Ale była bardzo kochana. Kiedyś trzymałam to wszystko w tajemnicy, mając nadzieję, że to minie. Ale teraz straciłam nadzieję. Więc tak, dla mnie odeszła — wspomina.
To również dlatego film „Eyes Wide Shut” jest niezwykle znamienny. Mamy rozpadający się dom (w sensie metaforycznym), udekorowany enigmatycznymi obrazami żony Kubricka. Sektę, w którą wplątuje się lekarz odgrywany przez Toma Cruisa (naczelnego scjentologa wśród hollywoodzkich aktorów, według Christiane niezamieszanego w sprawę). I muzykę, w której brak Vivian Kubrick.
Czytaj też: JAK Z OBRAZU. DUET, KTÓRY POŁĄCZYŁ MODĘ I SZTUKĘ NA DOBRE
Kadry z filmu “Eyes Wide Shut”, źródło: Reddit
Twórczość Christiane Kubrick
Scena była naturalnym środowiskiem rodziny Christiane, dlatego swoją karierę za namową najbliższych zdecydowała się rozpocząć od miejsca, które znała najlepiej. Teatru. Jednak prawdziwą pasją Christiane było malarstwo. Jak twierdzi, dopiero małżeństwo z Kubrickiem pozwoliło jej na stałe wrócić do sztalugi i raz na zawsze odrzucić karierę aktorską. Rozpoczęła naukę na nowojorskiej Akademii Sztuk Pięknych. Prawdziwy rozkwit jej twórczości oraz odkrycie własnego stylu nastąpił gdy małżeństwo osiedliło się w Anglii. Christiane zakochała się w krajobrazach i brytyjskiej naturze, a całą miłość i inspirację przeniosła na płótna. Jej obrazy nie należą do typowych pejzaży – malarka jest ekspresjonistką i często posługuje się symbolami. Malowała głównie bujne ogrody, pola, kwiaty oraz fragmenty wnętrza domu. Wśród jej prac pojawiają się także portrety. W jej obszernym dorobku (który stale rozszerza) odnajdziemy wiele kompozycji, które wyglądają niezwykle filmowo – jak chociażby dzieło z kamperem stojącym w środku pola czy kobieca garderoba, wypełniona kolorowymi szatami, rysunkami i lalkami. W wielu jej pracach pojawiają się karty i maski, które prawdopodobnie nawiązują do teatru.
Jak przyznaje malarka, Stanley Kubrick był jej największym fanem – to również dlatego poszczególne prace pojawiały się w jego produkcjach. Obrazy Christiane Kubrick zobaczymy m.in. w „Mechanicznej pomarańczy” oraz wspomnianym już „Eyes Wide Shut”. W mieszkaniu rodziny Harfordów wiszą m.in. dzieła „Seedbox theater” oraz „Presets for Tourists”.
Zobacz również: UNIQLO X JW ANDERSON: BRYTYJSKI STYL Z NOWOCZESNYM AKCENTEM
Współpraca Jonathana Andersona i Christiane Kubrick
Anderson przeniósł elementy twórczości na swoje projekty. Pokazał je na trzech sukienkach (które wspólnie tworzą tryptyk), bloomersach, kardiganach i obszernych koszulach. Nawet ich forma nawiązuje do tematyki poruszanej przez malarkę – Christiane nie raz odnosiła się do aranżacji domowych, które swoje odzwierciedlenie znalazły w draperyjnych tkaninach i bufkach. Niczym zasłony i poduszki zniekształcają obrazy z materiałów, czyniąc je jeszcze bardziej ekscentrycznymi.
Zainteresowanie projektanta nie skończyło się na inspiracji tchnionej w kolekcję. We współpracy z Christiną Kubrick, reżyserem Jackiem Elliotem Hobbsem (wnukiem malarki) oraz MUBI stworzył krótkometrażowy film o tytule „Who is The Painter?”. Produkcja miała swoją premierę w mediolańskim kinie „Il Cinemino” po pokazie kolekcji AW2024 marki JW Anderson.
Czytaj też: Sztuka i marketing modowy. O art brandingu rozmawiamy z agencją Mad Illustrators
Zdjęcie główne: Instagram @jonathan.anderson