Logotyp serwisu lamode.info
JAK JEŚĆ DESER

JAK JEŚĆ DESER

O właściwe postępowanie internautka pyta naszą ekspertkę.

Spis treści

1. CZYM JEŚĆ DESER

2. DR IRENA KAMIŃSKA-RADOMSKA

Dr Irena Kamińska-Radomska została poproszona przez internautkę o rozwianie wątpliwości na temat etykiety w restauracji. Ekspertka od savoir-vivre`u pisze nam o swojej korespondencji  i podpowiada, jak prawidłowo jeść deser:

CZYM JEŚĆ DESER

„Ostatnio na Messengerze prowadzę rozmowę z interesującą osobą, która pozwoliła mi na udostępnienie treści (bez ukazywania tożsamości), co niniejszym czynię. Z naszej korespondencji wnioskuję, że zależy jej na grzeczności, ponieważ zadaje mi pytania z zakresu savoir-vivre’u. Przytaczam jedno z nich: Czym się je deser? Kiedy należy jeść małym widelcem, a kiedy łyżeczką?

To, jakiego sztućca używamy do zjedzenia deseru, zależy od samego deseru i formy, w jaki został zaserwowany. Wszelkie ciasta jemy małym trójzębnym widelczykiem. Do ciast podawanych z bitą śmietaną lub lodami dodatkowo dostajemy łyżeczkę. Tymi dwoma sztućcami posługujemy się wówczas zamiennie prawą ręką. Kiedy jemy lody z pucharka, wystarczy sama mała łyżeczka. Gdy natomiast te same lody jemy z płytkiego talerza, do takiego deseru używamy łyżki deserowej i widelca, czyli jednocześnie dwóch sztućców: łyżkę trzymamy prawą dłonią, a widelec lewą. Łyżka wtedy jest sztućcem prowadzącym, czyli to na łyżkę nabieramy lody i dodatki, a widelec jest jedynie sztućcem pomocniczym; nie wkładamy go zatem do ust”.

ZOBACZ TEŻ: JAK UŻYWAĆ SERWETKI W RESTAURACJI

DR IRENA KAMIŃSKA-RADOMSKA


Dr Irena Kamińska-Radomska, wykładowca i trener, założycielka firmy szkoleniowej The Protocol School of Poland. Wiedzę z zakresu międzynarodowego protokołu i etykiety biznesu oraz wystąpień publicznych zdobywała w The Protocol School of Washington pod okiem największych ekspertów m.in. u szefa protokołu Białego Domu, uzyskując certyfikat i międzynarodową licencję. Przeszkoliła ponad dwadzieścia tysięcy osób z zakresu etykiety biznesu, dress code’u, protokołu dyplomatycznego oraz wystąpień publicznych. Autorka wielu publikacji, w tym również książek: Etykieta biznesu, czyli międzynarodowy język kurtuazji, Kultura biznesu, normy i formy, Współczesna etykieta biznesu w codziennej praktyce w Polsce. Współautorka książki Dress code dla kobiet. Zasady dobrego stylu i wizerunku. Wykładowca na Uniwersytecie Ekonomicznym w Katowicach oraz na Akademii Leona Koźmińskiego w Warszawie. Prowadzi zajęcia z komunikacji międzykulturowej oraz protokołu dla studentów z całego świata. Mentorka programu Projekt Lady emitowanego przez TVN.

 

Zdjęcia: Jonas Bresnan dla Harper`s Bazaar UK (listopad 2010)

tagi: savoir-vivre | restauracja | Dr Irena Kamińska-Radomska |

podobne artykuły