Dr Irena Kamińska-Radomska została poproszona przez internautkę o rozwianie wątpliwości na temat etykiety w restauracji. Ekspertka od savoir-vivre`u pisze nam o swojej korespondencji i tłumaczy jak to jest przeklinaniem:
CZY MOŻNA PRZEKLINAĆ
„Ostatnio na Messengerze prowadzę rozmowę z interesującą osobą, która pozwoliła mi na udostępnienie treści (bez ukazywania tożsamości), co niniejszym czynię. Z naszej korespondencji wnioskuję, że zależy jej na grzeczności, ponieważ zadaje mi pytania z zakresu savoir-vivre’u.
Przytaczam jedno z nich, które nie dotyczą sposobu zachowania, lecz raczej sensu tego zachowania: Obejrzałam Panią dziś w Internecie w Dzień Dobry TVN. Zastanawia mnie, w jaki sposób ludzie mogą dać ujście swoim emocjom, skoro mają nie przeklinać? Nie uważam za dobre wypieranie złości czy wściekłości. A przecież żyjąc w mieście nie mamy możliwości się wykrzyczeć. Niewyrażona złość może się mocno odbić czkawką w postaci psychosomatyki…
Nie trzeba przeklinać, żeby pozbyć się nadmiaru adrenaliny ze swojego organizmu. Bez względu na miejsce zamieszkania, może to być zarówno wieś, jak i miasto, cuda pod tym względem czyni wysiłek fizyczny. Wystarczy pobiegać, pojeździć rowerem czy popływać i człowiek czuje się nie tylko zrelaksowany, ale jednocześnie będzie zdrowszy. A co do przekleństw i wyrzucania z siebie złości (rozumiem tu podniesiony głos i przeklinanie), to co z tego, że jedna osoba pozbędzie się jakichś przykrych emocji (chociaż jest to moim zdaniem wątpliwe przy takim zachowaniu), jeśli robi to czyimś kosztem: po prosu przerzuca tę złość na innych. Inni odpłacają tym samym i koło się zamyka. Zdziwiło mnie trochę, że unikanie przekleństw kwestionuje ktoś, komu zależy na grzeczności.
Oduczyć się przeklinania jest łatwo. To kwestia kilku tygodni i konsekwencji. I to wszystko. Świat automatycznie staje się lepszy – co prawda tylko o jedną osobę, ale od czegoś trzeba zacząć”.
ZOBACZ TEŻ: JAK POPRAWNIE JEŚĆ DESER
DR IRENA KAMIŃSKA-RADOMSKA
Dr Irena Kamińska-Radomska, wykładowca i trener, założycielka firmy szkoleniowej The Protocol -School of Poland. Wiedzę z zakresu międzynarodowego protokołu i etykiety biznesu oraz wystąpień publicznych zdobywała w The Protocol School of Washington pod okiem największych ekspertów m.in. u szefa protokołu Białego Domu, uzyskując certyfikat i międzynarodową licencję. Przeszkoliła ponad dwadzieścia tysięcy osób z zakresu etykiety biznesu, dress code’u, protokołu dyplomatycznego oraz wystąpień publicznych. Autorka wielu publikacji, w tym również książek: Etykieta biznesu, czyli międzynarodowy język kurtuazji, Kultura biznesu, normy i formy, Współczesna etykieta biznesu w codziennej praktyce w Polsce. Współautorka książki Dress code dla kobiet. Zasady dobrego stylu i wizerunku. Wykładowca na Uniwersytecie Ekonomicznym w Katowicach oraz na Akademii Leona Koźmińskiego w Warszawie. Prowadzi zajęcia z komunikacji międzykulturowej oraz protokołu dla studentów z całego świata. Mentorka programu Projekt Lady emitowanego przez TVN.
Zdjęcie: Marie-Amelie Martin (pokaz Kenzo wiosna lato 2017)