W dzisiejszych czasach patrzymy na zasady savoir-vivre z przymróżeniem oka – wiele z nich nie odnosi się do dzisiejszych standardów społecznych i sprawia, że czujemy się uwięzione w sztywnych ramach. Jednak zasady savoir vivre, zwane również etykietą społeczną, możemy przyjąć jako pewnego rodzaju drogowskaz, który uchroni nas od poczucia zakłopotania. Jednym z przykładów jest zdejmowanie płaszcza w restauracji – niewiele osób wie, że złe wykonanie tej czynności może zostać uznane za niegrzeczne.
Savoir-vivre to subtelne wytyczne dotyczące dobrego zachowania, które kształtują nasze relacje społeczne i mogą wpływać na naszą reputację (szczególnie, jeśli dużo czasu spędzamy z nieznanymi nam ludźmi, np. w celach zawodoywch). Jednym z kluczowych elementów savoir vivre jest umiejętność dostosowania się do różnych sytuacji. Restauracja stanowi miejsce, w którym te zasady nabierają szczególnego znaczenia – z uwagi na innych gości, którzy mogą traktować jako dany wieczór jako wyjątkowy, powinniśmy dołożyć wszelkich starań, by utrzymać w niej podniosłą atmosferę. Wśród najważniejszych kwestii dotyczących spędzania czasu w restauracji znajdziemy m.in. czekanie na wskazanie miejsca przez obsługę, ograniczenie korzystania z telefonu przy stoliku, uprzejme zwracanie się do kelnerów, a także zostawianie napiwków dla pracowników knajpy. Oprócz tego, jedną z subtelnych, a zarazem istotnych zasad savoir vivre w restauracji jest odpowiedni moment na zdjęcie płaszcza. To gest, który nie tylko wyraża nasz elegancki styl bycia, lecz także szacunek dla otoczenia.
Problem związany ze zdjęciem okrycia wierzchniego dotyczy tylko chłodnych lub przejściowych sezonów – latem chodzimy bez kurtek i jedyne, o co musimy się martwić, to odpowiednie zachowanie przy stole. W kontekście warstw ubrań warto wiedzieć, że sposób oraz odpowiedni moment zdejmowania płaszcza zależy od restauracji.
Przeczytaj też: GDZIE WYBRAĆ SIĘ NA PRZEDŚWIĄTECZNĄ KOLACJĘ Z PRZYJACIÓŁMI? TO NASZE ULUBIONE MIEJSCA W WARSZAWIE
Ekskluzywne restauracje – w którym momencie należy zdjąć płaszcz?
Jeśli zastanawiasz się, czy ludzie naprawdę zwracają uwagę na to w jaki sposób zdejmiesz swój płaszcz, odpowiedź brzmi: tak. Dotyczy to przede wszystkim obsługi restauracji oraz stałych bywalców prestiżowych lokali. To tam kody kulturowe są najbardziej zaostrzone i wymagają wystarczającego przystosowania się. Oczywiście, jeśli zrobisz coś nie tak nikt nie będzie wytykał Cię palcami. Natomiast by uniknąć sytuacji, w której pod nosem gości lub obsługi pojawią się tajemnicze uśmieszki, zadbaj o to, by być świadomą wszelkich możliwych faux pas. Przed wizytą w restauracji uznawanej za luksusową możesz poinformować swojego partnera o pewnych zasadach savoir-vivre. Dlaczego?
Jeśli w najbliższym czasie planujesz wybrać się na randkę do eleganckiej restauracji, powinnaś wiedzieć, że o płaszcz powinien zatroszczyć się właśnie Twój partner. Z zasady tego rodzaju sytuacja powinna wyglądać następująco: mężczyzna odbiera od kobiety płaszcz po wejściu do restauracji i wiesza go na wieszaku, a następnie prowadzi do stolika. Jeśli w restauracji znajduje się szatnia, to także on powinien zadbać o oddanie okryć do odpowiedniego miejsca. W najbardziej luksusowych lokalach zdarza się, że płaszcze przejmuje obsługa – w tej sytuacji odzież odbierze od Ciebie kelner, który wcześniej poprosi o przekazanie płaszczy w jego ręce. W tej sytuacji to on (a nie Twój mężczyzna) powinien zaprosić Was do stolika.
Przed wyjściem z restauracji płaszcz należy również założyć. Dobrze wychowany mężczyzna pozwoli Ci oddać numerek do szatni, a następnie przejmie płaszcz i delikatnie założy go na Twoje ręce oraz plecy. Ta sama sytuacja powinna wydarzyć się w momencie, gdy płaszcz został odwieszony na wieszak, a nie do szatni. Jeśli to kelner obsługuje wydawanie płaszczy, czynność założenia płaszcza na kobietę należy właśnie do niego.
Podejście do zdejmowania płaszcza w kawiarniach lub barach jest bardziej elastyczne. W gruncie rzeczy, nikt nie zwraca na to uwagi – w tego rodzaju miejscach ludzie liczą na swobodę i dostosowują się do luźnej atmosfery lokalu.
Przeczytaj również: CIEPŁE ZIMOWE STYLIZACJE: JAK NOSIĆ PŁASZCZ, ŻEBY ZAWSZE WYGLĄDAĆ MODNIE?
Zasady savoir-vivre w restauracji. Jak jeść podczas kolacji we dwoje?
Etykieta dotycząca zachowania w eleganckiej restauracji jest pełna zależności, ale również czynności uznawanych za tradycyjne. Powszechnie wiadomo, że przy stole należy siedzieć prosto, korzystać z noża i widelca, nie żuć głośno, unikać rozmowy z pełnymi ustami (warto wspomnieć także o tym, że małe kęsy są bardziej eleganckie i ułatwiają rozmowę w trakcie jedzenia). Po zakończeniu posiłku połóż sztućce równolegle na talerzu, w pozycji zegara 4:20. Oznacza to, że widelec leży na 4, a nóż na 8.
Czytaj więcej: JAK UBRAĆ SIĘ DO OPERY W 2023 ROKU? ZASADY SAVOIR VIVRE I POMYSŁY NA STYLIZACJE
Jaki płaszcz założyć do eleganckiej restauracji?
Nie od dziś wiadomo, że płaszcze jako jesiennie i zimowe okrycia wierzchnie nie mają sobie równych. Pod względem najwyższej elegancji nie zastąpisz go żadną kurtką puchową!
Na wieczór w restauracji zimą najlepiej sprawdzi się płaszcz wełniany o klasycznym kroju – z paskiem lub bez. Wśród najpopularniejszych kolorów tego rodzaju okrycia figuruje m.in. klasyczna czerń, szarość (np. w jodełkę), grantatowy, beżowy lub szczególnie modny czerwony. Do tego rodzaju płaszcza najlepiej sprawdzi się elegancka sukienka (dzianinowa bądź jedwabna) lub spódnica połączona z minimalistyczną koszulą. Tę prostą stylizację uzupełniamy o stosowne do pogody buty oraz biżuterię.
W okresie przejściowym warto postawić na trencz, który nigdy nie wychodzi z trendów. Możemy nosić go w tej samej konfiguracji co płaszcz wełniany. Więcej o trenczach przeczytasz tu: TRENCZ TO NAJMODNIEJSZY PŁASZCZ NA JESIEŃ 2023. JEGO HISTORIA MA 150 LAT.
Oczywiście, równie dobrym outiftem uwzględniającym płaszcz będzie komplet marynarki oraz eleganckich spodni. To patent prawdziwych it-women, które w zestawach garniturowych odnajdują największą kobiecą siłę.
Czytaj również: DAMSKI GARNITUR SZYTY NA MIARĘ – JAK WYBRAĆ TEN IDEALNY?
Zdjęcie główne: Instagram @helloaesthete