Logotyp serwisu lamode.info
JAK UŻYWAĆ SERWETKI W RESTAURACJI

JAK UŻYWAĆ SERWETKI W RESTAURACJI

O właściwe postępowanie internautka pyta naszą ekspertkę.

Spis treści

1. SAVOIR-VIVRE W RESTAURACJI

2. DR IRENA KAMIŃSKA-RADOMSKA

Dr Irena Kamińska-Radomska została poproszona przez internautkę o rozwianie wątpliwości na temat etykiety w restauracji. Ekspertka od savoir-vivre`u pisze nam o swojej korespondencji  i podpowiada, jak prawidłowo używać serwetki:

SAVOIR-VIVRE W RESTAURACJI

„Ostatnio na Messengerze prowadzę rozmowę z interesującą osobą, która pozwoliła mi na udostępnienie treści (bez ukazywania tożsamości), co niniejszym czynię. Z naszej korespondencji wnioskuję, że zależy jej na grzeczności, ponieważ zadaje mi pytania z zakresu savoir-vivre’u.

Przytaczam jedną z wypowiedzi: Mam pytanie… gdy jestem w restauracji często kładę serwetkę na kolanach. Nauczył mnie tego ojciec chrzestny z Francji (śp.). Ile razy jednak z kimś jestem w restauracji, osoba towarzysząca tego nie czyni. Czy serwetka na kolanach to faux pas?

Odpowiedź na to pytanie jest bardzo prosta: serwetkę należy rozłożyć na kolanach. Ona chroni ubranie i służy do ocierania ust podczas jedzenia. Po serwetkę sięgamy, nie czekając, aż kelner przyniesie pierwsze danie, ponieważ utrudniłoby to jego pracę. Czekamy natomiast na gospodarza, który czyni to pierwszy. Jeśli jednak gospodarz zapomni o serwetce z jakichś powodów, możemy to zrobić, uprzedzając go i nie narażając się na faux pas”.

ZOBACZ TEŻ: JAK ELEGANCKO ZJEŚĆ JAJKO

DR IRENA KAMIŃSKA-RADOMSKA


Dr Irena Kamińska-Radomska, wykładowca i trener, założycielka firmy szkoleniowej The Protocol School of Poland. Wiedzę z zakresu międzynarodowego protokołu i etykiety biznesu oraz wystąpień publicznych zdobywała w The Protocol School of Washington pod okiem największych ekspertów m.in. u szefa protokołu Białego Domu, uzyskując certyfikat i międzynarodową licencję. Przeszkoliła ponad dwadzieścia tysięcy osób z zakresu etykiety biznesu, dress code’u, protokołu dyplomatycznego oraz wystąpień publicznych. Autorka wielu publikacji, w tym również książek: Etykieta biznesu, czyli międzynarodowy język kurtuazji, Kultura biznesu, normy i formy, Współczesna etykieta biznesu w codziennej praktyce w Polsce. Współautorka książki Dress code dla kobiet. Zasady dobrego stylu i wizerunku. Wykładowca na Uniwersytecie Ekonomicznym w Katowicach oraz na Akademii Leona Koźmińskiego w Warszawie. Prowadzi zajęcia z komunikacji międzykulturowej oraz protokołu dla studentów z całego świata. Mentorka programu Projekt Lady emitowanego przez TVN.

tagi: savoir-vivre | restauracja | Dr Irena Kamińska-Radomska |

podobne artykuły