Logotyp serwisu lamode.info
JAK ELEGANCKO ZJEŚĆ JAJKO

JAK ELEGANCKO ZJEŚĆ JAJKO

Podpowiada ekspertka od savoir-vivre`u – dr Irena Kamińska-Radomska!

Spis treści

1. JAK JEŚĆ JAJKO NA MIĘKKO

2. JAK JEŚĆ JAJKO PO WIEDEŃSKU / KOGEL-MOGEL

3. JAK JEŚĆ JAJECZNICĘ / JAJKO NA TWARDO

4. JAK JEŚĆ JAJKO PO BENEDYKTYŃSKU 

5. DR IRENA KAMIŃSKA-RADOMSKA

Stanowi podstawę polskiego (ale nie tylko) śniadania, jemy je na co dzień. Czy wiemy więc jak robić to poprawnie, w zgodzie z zasadami etykiety? Sposoby na eleganckie zjedzenie jajka pod wieloma postaciami wskazuje nasza ekspertka – dr Irena Kamińska-Radomska:

Wątpliwości pojawiają się na ogół przy jajku na miękko. Ale przecież jest jeszcze tyle innych postaci tego dania: jajko sadzone, jajecznica, jajko na twardo, w majonezie lub sosie śmietanowym, jajko po wiedeńsku, po benedyktyńsku lub na słodko – kogel-mogel.

JAK JEŚĆ JAJKO NA MIĘKKO

Są dwa eleganckie sposoby zjedzenia jajka na miękko. Po włożeniu do kieliszka, można delikatnie stłuc skorupkę łyżeczką i zdjąć ją palcami (żeby łatwo odchodziła, wystarczy jajko tuż po ugotowaniu schłodzić zimną wodą). Niektórzy biorą jajko do ręki i uderzają nim o stół lub talerzyk, co jest błędem.

Druga metoda to odcięcie czubka jajka wraz ze skorupką. Ten drugi sposób nie jest najlepszy, ponieważ przy uderzeniu nożem fragmenty skorupki mogą pozostać w jajku. Warto przy tym pamiętać, że jajko ustawia się w kieliszku węższą stroną do góry, wtedy istnieje większe prawdopodobieństwo, że nie poplami się obrusu, a poza tym mniejsza część zostanie odrzucona.

Przy jedzeniu należy uważać, żeby żółtko nie oblewało kieliszka, bo takie zachowanie należy do faux pas. Jajko na miękko spożywamy łyżeczką zrobioną z rogu lub z masy perłowej. To jest tańsza wersja, bo najlepsze są łyżeczki platynowe (łyżeczki do jajek na miękko przy okazji służą do nakładania kawioru). Platyna nie wchodzi w żadną reakcję z surowym żółtkiem.

Najgorszym wyborem spośród sztućców do jajka jest srebro, które po zetknięciu z żółtkiem w reakcji chemicznej daje bardzo wyraźny metaliczny smak, a sama łyżeczka robi się czarna. Jeśli wybierzemy do jajek łyżeczki z rogu, trzeba uważać, żeby po zjedzeniu nie wrzucać ich do zmywarki albo do naczynia z wodą, ponieważ rozwarstwią się i nie będą już nadawały się do użytku.

JAK JEŚĆ JAJKO PO WIEDEŃSKU / KOGEL-MOGEL

Taką samą łyżeczką jemy jajko po wiedeńsku oraz kogel-mogel, czyli deser z surowych żółtek utartych z cukrem. Ta zasada wynika dokładnie z tych samych powodów, co przy jedzeniu jajek na miękko. Chodzi tu o unikanie reakcji chemicznej i zachowanie dobrego smaku.

JAK JEŚĆ JAJECZNICĘ / JAJKO NA TWARDO

Jajecznicę natomiast jemy widelcem, podobnie jak jajko na twardo w majonezie czy innym sosie. Jedząc jajko na twardo, możemy je widelcem rozdrabniać przy nakładaniu, a jeśli oprócz jajka mamy na talerzu inne dodatki wymagające pokrojenia, nie ma problemu, żeby wtedy i przy jajku pomóc sobie nożem. Żółtko ugotowane na twardo nie wchodzi w taką samą reakcję z metalem, jak surowe, więc nie ma obaw o dobry smak.

JAK JEŚĆ JAJKO PO BENEDYKTYŃSKU 

Jajka po benedyktyńsku, czyli na toście z innymi dodatkami, jemy nożem i widelcem, mimo że same tosty powinno się jeść po prostu ręką. Ale gdybyśmy chcieli zastosować ten sposób do dania à la Benedict, wyglądałoby to wyjątkowo nieestetycznie. Trzeba jednak pamiętać, że w tym daniu żółtko jest surowe, więc w restauracji trzeba koniecznie poprosić o platynowe sztućce :)

ZOBACZ RÓWNIEŻ: JAK KORZYSTAĆ Z WAHADŁOWYCH DRZWI

DR IRENA KAMIŃSKA-RADOMSKA


Dr Irena Kamińska-Radomska, wykładowca i trener, założycielka firmy szkoleniowej The Protocol School of Poland. Wiedzę z zakresu międzynarodowego protokołu i etykiety biznesu oraz wystąpień publicznych zdobywała w The Protocol School of Washington pod okiem największych ekspertów m.in. u szefa protokołu Białego Domu, uzyskując certyfikat i międzynarodową licencję. Przeszkoliła ponad dwadzieścia tysięcy osób z zakresu etykiety biznesu, dress code’u, protokołu dyplomatycznego oraz wystąpień publicznych. Autorka wielu publikacji, w tym również książek: Etykieta biznesu, czyli międzynarodowy język kurtuazji, Kultura biznesu, normy i formy, Współczesna etykieta biznesu w codziennej praktyce w Polsce. Współautorka książki Dress code dla kobiet. Zasady dobrego stylu i wizerunku. Wykładowca na Uniwersytecie Ekonomicznym w Katowicach oraz na Akademii Leona Koźmińskiego w Warszawie. Prowadzi zajęcia z komunikacji międzykulturowej oraz protokołu dla studentów z całego świata. Mentorka programu Projekt Lady emitowanego przez TVN.

 

Zdjęcie główne: foodess.com

tagi: savoir-vivre | Dr Irena Kamińska-Radomska |

podobne artykuły