W jaki sposób dopasować odpowiednie buty do garnituru? To pytanie zadaje sobie każdy mężczyzna, który szykuje się do wyjścia i nie chce popełnić modowego faux-pas. Ale garnitury nosi się nie tylko na większe uroczystości. Wielu panów ubiera je również na co dzień do pracy. Podpowiadamy, jak stworzyć elegancki zestaw na każdą okazję!
Kolor butów a kolor garnituru
Pierwszą kluczową kwestią, na którą należy zwracać uwagę, dobierając buty do garnituru męskiego, jest kolor naszej stylizacji. Czarne buty wbrew przekonaniom nie zawsze będą pasować. Sprawdzają się na oficjalne okazje, takie jak bankiet, gala czy pogrzeb. W mniej zobowiązujących sytuacjach lepiej jest unikać czarnego obuwia. Jaki kolor butów będzie pasować do granatowego, szarego, antracytowego, grafitowego oraz do brązowego garnituru? To kolory garniturów najczęściej wybierane przez mężczyzn.
Do granatowego i szarego garnituru pasuje niemal każde obuwie. Możemy założyć zarówno ciemnobrązowe lub burgundowe buty, jak też jasnobrązowe. Pamiętajmy jednak: ciemniejsze obuwie jest bardziej eleganckie, jaśniejsze sprawdza się w przypadku nieformalnych wyjść.
Sprawa wygląda inaczej, kiedy wybraliśmy antracytowy lub grafitowy garnitur. Wówczas należy wkładać wyłącznie ciemne buty, np. ciemnobrązowe lub granatowe. Brązowe garnitury również zawężają paletę możliwości. Taka stylizacja tak naprawdę będzie się dobrze prezentować tylko z brązowymi, ewentualnie z burgundowymi butami.
Jeżeli mamy wątpliwości, jakie buty założyć, wybierzmy obuwie w kolorze nieco ciemniejszym od koloru spodni. To prosta, ale sprawdzona zasada, którą warto zapamiętać.
Buty gładkie czy wzorzyste?
Dobierając właściwe buty męskie do garnituru, należy też zwracać uwagę na materiał, z którego są wykonane oraz na ich wzornictwo. Najbardziej eleganckie są oczywiście buty skórzane, zwłaszcza te ze skóry licowej. To skóra o gładkiej strukturze, odporna na wilgoć i zabrudzenia.
Jeżeli wybieramy się na mniej formalne przyjęcie, możemy zdecydować się na buty z zamszu, nubuku, a także buty ze skóry tłoczonej. Wtedy też możemy wybrać obuwie z przeszyciami czy z ozdobnym dziurkowaniem. Na bardziej formalne okazje zakładajmy buty bez takich zdobień.
Buty do garnituru – rodzaje obuwia
Kolejną istotną kwestią jest rodzaj obuwia. Buty do garnituru nie występują tylko w jednym fasonie. Wręcz przeciwnie, jest kilka typów obuwia, które ubieramy do marynarki i spodni z kantem. Wyróżnia się:
● oxfordy, klasyczne buty, które powinny znaleźć się w szafie każdego mężczyzny. Najbardziej charakterystyczną cechą ich wyglądu jest zamknięta przyszwa, która sprawia, że buty mają smukły kształt. W wersji podstawowej oxfordy nie mają żadnych zdobień. Oxfordy są świetnym wyborem dla Pana młodego, jego ojca czy świadka,
● derby są najbardziej popularnym typem obuwia, ponieważ pasują i do formalnych, i do mniej formalnych stylizacji. W odróżnieniu od oxfordów mają otwartą przyszwę, wyróżniają się też grubszą podeszwą,
● brogsy to obuwie ze zdobieniami. Nie ubierzemy ich na większe wyjścia, ale doskonale nadają się na mniej formalne okazje,
● loafersy, czyli obuwie do garnituru bez sznurówek i bez żadnego zapięcia. Mogą mieć za to różne ozdobne elementy, nawet takie jak frędzelki! Często są mylone z mokasynami. Jednak w odróżnieniu od nich są doskonałą alternatywą dla półbutów. Sprawdzają się również przy formalnych stylizacjach, jeśli tylko kolorystycznie zgramy je z garniturem. Ciemniejsze loafersy będą prezentować się naprawdę elegancko!
● sztyblety to najlepsze buty do garnituru w okresie jesienno-zimowym. Zakrywają kostkę, dlatego są cieplejsze. Nie posiadają też sznurówek, co nadaje im stylowego wyglądu.
Sznurówki do butów do garnituru
Elementem obuwia są sznurówki. W przypadku klasycznego obuwia do garnituru sznurówki nie powinny rzucać się w oczy. Muszą być kolorystycznie dopasowane do obuwia. Sznurówki nie mogą być też za długie – wiążemy je tylko w niewielką kokardę. Tak wyglądają najbardziej gustownie!
Pamiętając o naszych wskazówkach, dobierzesz idealne buty do garnituru!