PL / EN
JAK CZYTAĆ SKŁAD KOSMETYKÓW?

JAK CZYTAĆ SKŁAD KOSMETYKÓW?

Składy kosmetyków bez tajemnic – przeczytajcie poradnik kosmetologa!

SKŁAD KOSMETYKÓW – NA CO ZWRACAĆ UWAGĘ

Domowa, codzienna pielęgnacja skóry to podstawa pięknego i młodego wyglądu na dłużej, dlatego wiele z nas poświęca dużo energii i pieniędzy na zakup najlepszych kosmetyków. Ale czy z takim samym zaangażowaniem sprawdzamy ich skład? Malwina Zasada, kosmetolog, trener krajowy i ekspert francuskiej marki Institut Esthederm, podpowiada, na co zwrócić uwagę, wybierając najlepsze produkty pielęgnacyjne.

POLECAMY: KOSMETYKI NATURALNE, KTÓRE PRZETESTOWAŁYŚMY NA WŁASNEJ SKÓRZE

WARTOŚCIOWE SKŁADNIKI W KOSMETYKACH

Czytając skład kosmetyków, przede wszystkim należy zwrócić uwagę na to, czy obecne są w nich składniki aktywne mające normalizować pracę naszej skóry – mówi Malwina Zasada. – To dzięki nim kosmetyk ma określone działanie.

Składniki czynne działają na powierzchni skóry (w obszarze warstwy rogowej naskórka) i włosów lub docierają do głębszych warstw skóry. Stosowane w kosmetykach składniki aktywne to m.in. substancje czynne pochodzenia roślinnego, a więc ekstrakty roślinne, fitohormony, fitosterole, aktywne peptydy, substancje hamujące działanie wolnych rodników, np. witamina E, C, substancje o działaniu przeciwbakteryjnym, łagodzącym, np. alantoina, mannitol, wyciągi z alg przeciwzapalnym, np. kwas 18-beta-glicyretynowy (o działaniu złuszczającym), alfa i beta-hydroksykwasy.

WODA W KOSMETYKACH

Bazą kosmetyków jest woda bądź substancje tłuszczowe. Pod względem ilości to woda stanowi najczęściej główny składnik formuły, około 70%, jej jakość ma zasadnicze znaczenie dla właściwości nawilżających produktu.

– Woda to substancja bazowa – podobnie jak alkohol, oleje i inne rozpuszczalniki, niezbędne do wykonania kosmetyku. Pozwala na utworzenie odpowiedniej formy preparatu, np. żelu, emulsji, a także wprowadzenie do preparatu substancji czynnych. Środki powierzchniowo czynne, emulgatory, składniki konsystencjotwórcze, stabilizujące, barwniki i kompozycje zapachowe, konserwanty, to składowe, najczęściej występujące w tej kolejności w kosmetyku, z których składa się produkt pielęgnacyjny stąd obecność ich w składzie INCI nie powinna nikogo dziwić – tłumaczy Zasada.

Są formuły kosmetyków, które w swoim składzie zawierają wodę, która działania prawdziwie pielęgnacyjnie, a nie jest tylko wodą destylowaną. Za przykład może tu posłużyć Woda Komórkowa – Cellular Water. – To innowacyjna formuła inspirowana wodą naturalnie występującą̨ w naszej skórze, która zapewnia jej młody i zdrowy wygląd. Cellular Water nawilża, dodaje cerze blasku, poprawia jej jakość i strukturę, odświeża, nasila metabolizm komórek, spowalnia procesy starzenia i zwiększa skuteczność substancji aktywnych w preparatach kosmetycznych – wyjaśnia kosmetolog. Woda Komórkowa to innowacyjna, opatentowana formuła od marki Institut Esthederm, jest ona wysoko przyswajalna przez skórę, przez co wzmacnia działanie kosmetyku.

fot. materiały prasowe

ZOBACZ TEŻ: 21 NAJLEPSZYCH KOSMETYKÓW Z WITAMINĄ C

CZEGO UNIKAĆ W KOSMETYKACH

Kosmetyki, które wybieramy, nie powinny zawierać substancji wpływających nieprawidłowo na funkcjonowanie naszej skóry. Parabeny jako jedne z najlepiej przebadanych pod względem bezpieczeństwa konserwantów są dobrze tolerowane przez skórę, hamują rozwój drobnoustrojów pochodzących między innymi ze środowiska czy naszej skóry. Chronią kosmetyk przed rozwojem mikroorganizmów – również tych chorobotwórczych, ale w składzie kosmetyków nie powinny jednak się znaleźć niektóre z nich – radzi Malwina Zasada.

W przypadku cery tłustej czy łojotokowej należy unikać parafin, które mogą mieć działanie komedogenne, czyli mogą sprzyjać powstawaniu zaskórników. Podobnie w przypadku silikonów, które owiane złą sławą uważane są za składniki komedogoenne, obciążające skórę. Nie ma regulacji mówiących o maksymalnym ich stężeniu w kosmetyku, zaś potwierdzone jest, że są bezpieczne i mogą być stosowane w środkach pielęgnacyjnych. Silikony nie przenikają przez skórę, stąd poszukując składników, które np. mają działać seboregulująco niewłaściwa będzie rekomendacja preparatów z silikonami. Inaczej, w przypadku kiedy poszukujemy produktów rozświetlających i wygładzających nierówną powierzchnię naskórka, które stanowić będą idealną bazę pod makijaż.

Złą opinię mają również tzw. substancje powierzchniowo czynne, SLS (Sodium Lauryl Sulfate) i SLES (Sodium Laureth Sulfate), o właściwościach myjących, pianotwórczych i emulgujących, które przy długotrwałym kontakcie mają działanie drażniące skórę. Jednak efekt ten występuje w przypadku stosowania wysokich stężeń i czystego SLS, bez obecności innych substancji, a w kosmetykach nie stosuje się takich układów. SLS nie jest jednak stosowany w produktach przeznaczonych dla skóry wrażliwej – podkreśla ekspert.

CO POWINNO SIĘ ZNALEŹĆ W SKŁADZIE DOBREGO KREMU

Skóra jest biologicznie zaprogramowana do samonaprawy i zachowania młodości, pod warunkiem jednak, że ma składniki odżywcze, których potrzebuje do życia, obrony i regeneracji. Jednak wiek, czynniki zewnętrzne i styl życia powodują niedobory tych istotnych elementów. Dlatego właśnie tak ważna jest pomoc w postaci dobrych kosmetyków.

Bogaty krem to produkt, w którym znajdziemy witaminy A, B1, B3, B5, B6, B8, C, E, czyli składniki odżywcze wzmacniające mechanizmy obrony przed szkodliwym wpływem środowiska i starzenia się oraz przywracające optymalny metabolizm skóry. Mikroelementy, takie jak wapń, magnez, cynk, miedź, krzem, to zasadnicze substancje aktywne w zwalczaniu starzenia się skóry. Działając za pomocą mechanizmów bezpośrednich i pośrednich, pierwiastki śladowe chronią skórę przed wolnymi rodnikami, stymulują jej mikrokrążenie, poprawiają wygląd, nawadniają, stymulują syntezę kolagenu i zwiększają elastyczność skóry – wymienia Malwina Zasada. –  Bogaty produkt kosmetyczny to także w innym ujęciu tego słowa produkt, który w swoim składzie zawiera przede wszystkim składniki aktywnie oddziałujące na skórę.

Dobrze, jeżeli kosmetyk w swoim składzie w podstawie posiada oleje Limanthes Alba Seed Oil, Seed Oil, Soybean Oil i Kernel Oil bogate w niezbędne nienasycone kwasy tłuszczowe i retinol w czystej, aktywnej alkoholowej formie (0.3%). Każdy rodzaj cery potrzebuje trochę innego składu produktu, dlatego najważniejszą rzeczą jest zdiagnozowanie stanu skóry i jej problemów, a następnie dobranie odpowiedniej pielęgnacji. Przykładowo, do cery problematycznej doskonale sprawdzi się ekstrakt z propolisu. Z kolei w produktach intensywnie nawilżających powinien znaleźć się kwas hialuronowy.

Wybierając kosmetyki, warto sięgać po produkty o udowodnionej skuteczności oraz marki, które mogą pochwalić się patentami i technologiami świadczącymi o zaawansowanym podejściu do tworzenia formulacji kosmetycznej, a także o zapleczu badawczym danej firmy, która ustala synergistyczne działanie najbardziej innowacyjnych substancji aktywnych i nowe cele farmakologiczne.

video

CHANEL CRUISE 2021/22

tagi: kosmetyki | poradnik | Institut Esthederm |

podobne artykuły