PL / EN
ISABELLA BLOW W TEATRZE–  SZTUKA O NIEZWYKŁEJ OSOBOWOŚCI ŚWIATA MODY

ISABELLA BLOW W TEATRZE– SZTUKA O NIEZWYKŁEJ OSOBOWOŚCI ŚWIATA MODY

W Mad Cat Theatre w Miami, wystawiana jest sztuka „Blow Me”, o ostatnich chwilach życia Isabelli Blow. Sprawdźcie szczegóły.

Sześć lat temu, świat mody stracił niezwykłą osobowość i wielki talent - Isabellę Blow, legendarną edytorkę mody, stylistkę i mecenaskę Philipa Treacy. To właśnie ona odkryła Alexandra McQueena oraz modelki Sophie Dahl i Stellę Tennant. Jej nieprzęciętny charakter doskonale korespondował z jej wizerunkiem. Kochała awangardowe kapelusze, a zapytana o to, skąd wzięło się jej uwielbienie dla tak niepraktycznych nakryć głowy, odpowiedziała, że dzięki nim „ludzie trzymają się od niej z daleka”. „Mówią: << Czy mogę cię pocałować?>> A ja odpowiadam <<nie, dziękuję>> Z tego powodu noszę kapelusze. Nie chcę być całowana przez różnych ludzi. Chcę być całowana przez moich przyjaciół”. Mówiła: - „Jeśli jesteś piękna, nie potrzebujesz ubrań. Jeśli jesteś brzydka, tak jak ja, jesteś jak dom bez fundamentów, musisz budować wszystko od podstaw”.


Isabella Blow była wyjątkową postacią. Niestety, moda, którą tak bardzo kochała, nie zawsze potrafiła ją docenić. Kiedy Alexander McQueen sprzedał swoją markę grupie PPR, była jedyną osobą współpracującą z projektantem, która nie została uwzględniona w kontrakcie. „Wszyscy dostali umowy, a ona tylko sukienkę” – powiedziała Daphne Guinness. Później zaczęły się problemy finansowe i rodzinne, choroba nowotworowa oraz depresja. Po szeregu nieudanych prób samobójczych, w 2007 roku, na jednym z przyjęć, pod pretekstem wyjścia na zakupy, Isabella Blow wyszła do toalety i wypiła środek chwastobójczy. Niestety, zmarła w szpitalu następnego dnia.

 

„Blow Me”, czyli sztuka w reżyserii Paula Tei opowiada o ostatnich chwilach tragicznego życia Isabelli Blow. „Ten spektakl pokazuje zarówno jej brak, jak i celebruje to, kim była” – tłumaczy autorka scenariusza, Jessica Farr. „W <<Blow Me>> podążamy za Isabellą do króliczej nory. Znajdujemy się w momencie, kiedy jej życie dobiega końca, a zarazem jest początkiem nowej drogi”.

 

Farr nie jest jedyną autorką, która zainspirowała się życiem znanej stylistki. W 2010 roku, na nowojorskim Midtown International Theatre Festival została pokazana sztuka „Blow by Blow”.Planowano również film biograficzny o Isabelli Blow, którego produkcją miał się zająć John Galliano, jednak do tej pory nie wiadomo, czy ujrzy on światło dzienne.

 

Sztuka jest obecnie wystawiana Mad Cat Theatre w Miami, do 1 września. Farr stara się o to, aby spektakl trafił również na deski teatrów w Edynburgu i Nowym Jorku.

 

 

video

CHANEL CRUISE 2022/23

tagi: Isabella Blow | Blow Me sztuka Isabella Blow |

podobne artykuły